Skocz do zawartości

TURNIGY 9X Tx i Rx


mack

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliza sie czas zakupow i pomimo ze temat bym wiele razy walkowany to nadal mam dylemat.

 

Wsrod wymienianych torow pojawiajasie FrSky, ASSAN.

 

http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8287

 

http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14349

 

JETI MODEL

 

Czym roznia sie te dwa, ktory pasuje?

 

http://www.jetimodel.cz/index.php?page=product&id=6

 

http://www.jetimodel.cz/index.php?page=product&id=117

 

P.S.

 

Gdyby mi sie uwidziala za rok nowa aparatura jeti, to czy ma sens kupowanie tor-u tej firmy do Turnigy, czy akcesoria pasujace pod ten tor beda wspolpracowaly z ich nowa aparatura.

 

Czy moze wszystki jest kompatybilne?

 

Dziekuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

FrSky jest zdecydowanie lepszy od Assana. Rowniez cenowo.

Jeti - TGs to modul do Graupnera, TG2 do JR.

Odbiorniki Jeti sa kompatybilne z nowymi aparaturami i oczywiscie elementami telemetrii.

Dziekuje Leszku :D

 

Zastanawialem sie czy nie zamowic JETI, jednak po chwili namyslu stwierdzilem ze to i tak poczatki - na start wystarczy.

 

Zdecydowalem sie na FrSky, w ciagu nastepnego roku moze sie cos nowego narysowac w temacie nadajnikow i torow.

 

P.S.

 

W Hobbyking maja zestawy DJT+D8R, brak jednak akcesoriow.

 

Znalazlem pelna oferte FrSky na himodel, jednak ceny wyzsze niz w HK.

 

AD1. Czy mozecie polecic jakis pewny i tani sklep w ktorym jest dostepna pelna oferta FrSky

antene Tx - 5dB, anteny Rx 150 i 400mm, kabel .

 

AD2. Chcialbym otrzymywac komunikaty z telemetrii, Jak i czy jest to mozliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę pod temat. Proszę o wytłumaczenie jakie są konkretne zyski z wymiany modułu wcz w Turnigy 9x. Aparatura już dawno zamówiona, czeka na wysyłkę z HK, w komplecie moduł i odbiornik Turnigy. Chciałbym wiedzieć, czy da się na tym normalnie latać, czy może strach wkładać do modelu, skoro wszyscy wymieniają na inne. Odbiorniki pasujące do innych modułów są już droższe niż te Turnigy stąd chciałbym wiedzieć czy od razu powinienem myśleć o wymianie, czy spokojnie mogę zacząć latanie na module i odbiornikach Turnigy (pytanie istotne dla mnie również dlatego, że mógłbym kupić od razu ze 2-3 dodatkowe odbiorniki i wtedy pasuje od razu wiedzieć na jaki system się zdecydować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę pod temat. Proszę o wytłumaczenie jakie są konkretne zyski z wymiany modułu wcz w Turnigy 9x. Aparatura już dawno zamówiona, czeka na wysyłkę z HK, w komplecie moduł i odbiornik Turnigy. Chciałbym wiedzieć, czy da się na tym normalnie latać, czy może strach wkładać do modelu, skoro wszyscy wymieniają na inne. Odbiorniki pasujące do innych modułów są już droższe niż te Turnigy stąd chciałbym wiedzieć czy od razu powinienem myśleć o wymianie, czy spokojnie mogę zacząć latanie na module i odbiornikach Turnigy (pytanie istotne dla mnie również dlatego, że mógłbym kupić od razu ze 2-3 dodatkowe odbiorniki i wtedy pasuje od razu wiedzieć na jaki system się zdecydować).

Wszystko zależy czym chcesz latać.

Do parkflyera spokojnie możesz wpakować Turnigy, do czegoś większego raczej weź porządny, sprawdzony moduł w.cz. - najlepiej Frsky.

Wady oryginalnego radia? Słaba czułość odbiornika, brak dodatkowych anten, brak failsafe.

 

Co do telemetrii Frsky - podstawowe sprawy (alarmy) nie wymagają dedykowanego "odbiornika", bo uruchamiają wbudowany w moduł pipczyk.

Chcąc mieć pełną wizualizację, musisz podłączyć się przez RS232 do modułu.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mack - daj sobie spokoj z dodatkowymi wodotryskami. Ja mialem model FPV na ponad 2km, nisko, ok 40-50m, z radiem FrSky - pelna kontrola - wiem bo failsafe zaprogramowany by wlaczyc powrot do domu przy utracie sygnalu. Zawrocilem bo wideo zdychalo.

Za te cene mozna sie przyczepic tylko do braku czujnikow do telemetrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zamowilem kilka rzeczy na himodel.com

 

Poinformowali mnie ze musza sprawdzic moje dane gdyz jest to pierwszy zakup oraz ze wysylka moze sie opoznic z tego powodu.

 

Dzisiaj mam juz tracking na DHL.

 

Swietna firma, szybka wysylka.

 

Dla porownania Hobbyking.com dalej sie paczkuje.

 

P.S.

 

Zestaw z telemetria na Himodel, pomimo ze V2, na zdjeciu jest odbiornik v1.

 

Postanowilem zamowic zestaw u Hobby-ego :jupi: tam na zdjeciu jest v2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinczycy w zdjeciach i danych burdel maja piramidalny. Nie zwracaj na zdjecia uwagi.

Niemniej jednak zakupilem Tx oraz Rx w HK.

 

Pomyszkowalem troche na stronie FrSky, widze ze ''pipczyk robi za telemetrie''

 

Juz nie moge sie doczekac .

 

BTW.

 

Pytalem wczesniej.

 

Jak zmieni sie zasieg po zalozeniu anteny 5dBi i czy te 400mm anteny do odbiornikow to upgrade czy moze czesc z nich ma wlasnie te, a czesc 150mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odbiornikach czesc ma anteny 400mm a czesc 150mm. Nie ma to wiekszego znaczenia.

Antena 5dBi - zasieg nie wzrosnie wiele, wzrost zysku o 3dBi to tak jakbys zwiekszyl moc nadajnika 2 razy, czyli, teoretycznie, zasieg wzroslby o 40% (razy pierwiastek kwadratowy z 2). Ale za darmo mozna tylko w pysk dostac. Dzieje sie to kosztem charakterystyki promieniowania anteny. Czyli - przykladowo - antena 2dBi da zasieg 500m gdy jest pionowo a 450m gdy ja odchylisz o 45st od pionu. Antena 5dBi da zasieg 700m gdy jest pionowo ale 300m gdy ja odchylisz 45st od pionu. Zakladam ze odbiornik jest na poziomie nadajnika. Anteny panelowe sa antenami kierunkowymi - kat widzenia jest rzedu 60st w poziomie, 40st w pionie ale tylko w jedna strone.

Nieistotne jest czy antena jest w odbiorniku czy nadajniku. Efekt jest ten sam. Wazne jest by byly wlasciwie zorientowane.

Troche to wszystko uproscilem ale nie sadze bys potrzebowal akademickiego wykladu na temat anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz :D

 

W odbiornikach czesc ma anteny 400mm a czesc 150mm. Nie ma to wiekszego znaczenia. .

O.K.

 

Antena 5dBi - zasieg nie wzrosnie wiele, wzrost zysku o 3dBi to tak jakbys zwiekszyl moc nadajnika 2 razy, czyli, teoretycznie, zasieg wzroslby o 40% (razy pierwiastek kwadratowy z 2)..

Czyli - przykladowo - antena 2dBi da zasieg 500m gdy jest pionowo a 450m gdy ja odchylisz o 45st od pionu. Antena 5dBi da zasieg 700m gdy jest pionowo ale 300m gdy ja odchylisz 45st od pionu. Zakladam ze odbiornik jest na poziomie nadajnika..

Wstyd przyznac ale niewiele mi to mowi.

 

Jedyne co przychodzi mi do glowy to zapytac jak zmienia sie charakterystyka fali na takich antenach?

 

Byc moze moj tok myslenia jest kompletnie b.

 

Anteny panelowe sa antenami kierunkowymi - kat widzenia jest rzedu 60st w poziomie, 40st w pionie ale tylko w jedna strone.

Nieistotne jest czy antena jest w odbiorniku czy nadajniku. Efekt jest ten sam. Wazne jest by byly wlasciwie zorientowane.

Troche to wszystko uproscilem ale nie sadze bys potrzebowal akademickiego wykladu na temat anten.

Piszac antena kierunkowa mialem na mysli YAGI.

 

Czy stosuje sie takie anteny do FPV, czy mozna zastosowac antene paraboliczna?

 

pytam dlatego, gdyz nie wiem jak precyzyjnie ground station moze celowac w model.

 

Czy antena o silnej waskiej wiazce bedzie w stanie uchwycic model?

 

BTW.

 

Czy ktos zna te numerki :D :

 

SP9VRB

VK5CJC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mack, po raz kolejny odsyłam na typowe fora o FPV. Tam jest wszystko i znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania jakie zadajesz-a zadajesz ich mnóstwo. Nikt tu nie poda Ci konkretnego-gotowego zestawu. Każdy system ma swoje wady i zalety i każdemu użytkownikowi konkretnej platformy odpowiada co innego.

Odpowiem na Twoje pytanie: Na mniejsze odległości aparatura Turnigy zda egzamin(latanie przy nodze do 1km), przy założeniu że tor video będziesz miał na 1.2GHz. Piloci FPV którzy lataja dalej i wyżej używają aparatur 35MHz-dlaczego ???? Poczytaj.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mack - fakt, to forum nie specjalizuje sie w FPV.

Na temat anten - moze mi sie uda wyjasnic.

Antena bez zysku (teoretycznie) powinna promieniowac jednakowo w dowolnym kierunku.

Czyli - natezenia pola bedzie mialo ksztalt kuli z antenka w srodku.

Antenka z zyskiem typu "patyk" - natezenie pola wyglada jak toroid (obwarzanek). W gore nic, w dol nic tylko na boki. Ale to na boki siega dalej niz w przypadku anteny bez zysku.

Im wiekszy zysk tym ten obwarzanek tobi sie bardziej plaski ale szerszy. A idealem byloby ze ten obwarzanek najszersza czescia celuje w odbiornik.

Antenki panelowe i yagi maja charakterystyke podobna do balonika. Wtedy oczywiscie balonem celujesz w model.Anteny paraboliczne maja duzy zysk ale oczywiscie ten balon jest dlugi i cienki. Generalna zasada jest ze objetosc tej kuli, obwarzanka czy balonu jest taka sama dla nadajnika - obrazuje jego moc wyjsciowa. Antena natomiast formuje ten obwarzanek w sposob w jaki zostala zbudowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos tam, cos tam :) rozumiem

 

Idealne tlumaczenie dla kogos bez pojecia - takiego jak ja. :lol2:

 

Rozumiem ze anteny paraboliczne sa w tym przypadku lekka przesada , jesli chodzi o dystans gdyz ich wiazka jest dluga i cienka (rozciagniety balon) i trudno jest tym celowac.

 

Pytalem wlasnie o to w odniesieniu do naziemnej stacji ktora podaza za modelem. Zastanawialem sie czy jest ona w stanie na tyle precyzyjnie sledzic model, aby mozna zastosowac antene o waskiej ale b. dlugiej wiazce.

 

Dopoki nie trafilem na dragon link, wydawalo mi sie ze najlepszym sposobem kontroli na duze odleglosci jest taka wlasnie glowica z systemem sledzacym.

Wtedy w nadajniku tez mielibysmy antene panelowa cz yagi ( odpowiednia badz co badz) :faja:

 

Zarowno tor z kamery jak i tor nadajnika bylyby sterowane w jednej lini.

 

P.s.

 

Kolejne lamerskie pytanie w zwiazku z tym.

 

Czy w Tx nadajnika mozna zainstalowac antene panelowa badz yagi ew. paraboliczna a potem ustawic je razem z FPV na jednej glowicy sledzacej?

 

Dziekuje Dziekuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.