Skocz do zawartości

Pakiety jak sprawdzić czy są dobre.


oskar9595

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio dostałem od jednego z modelarzy dwa pakiety li-po, jeden 2s 2250mah a drugi 3s 2100mah. Mianowicie dostając go otrzymałem instrukcję, że w tym pakiecie 3s padnięta jest jedna cela i mam przerobić na 2s. Lecz pakiet 2s nie wiadomo czy jest sprawny. Jak to sprawdzić, żeby nie narobić "bałaganu"?

 

Pozdrawiam

 

Oskar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ładowarkę z możliwością śledzenia ładowania i balanserem to podczas ładowania od stanu całkowitego rozładowania (3V na celę) do pełnego naładowania powinno "wejść" do pakietu tyle ile ma pojemności. Potem powiedzmy po rozładowaniu do połowy sprawdź napięcia na poszczególnych celach - nie powinny się zbytnio różnić jak pakiet jest dobry. Jak masz prostą ładowarkę to możesz wykonać druga część sprawdzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w jaki sposób sprawdzę, czy są dobre? będzie jakieś dużoniższe czy jak? Wiem, że zadaję głupie pytania, lecz nie chcę popełnić jakiegoś błędu.

 

Pozdrawiam

 

Oskar

Idziemy do sklepu elektrycznego i kupujemy najtańszy multimetr cyfrowy z pomiarem prądu stałego.

Najpewniej będzie to jakaś odmiana modelu M830 - produkowane przez wielu producentów i tanie jak barszcz. W promocjach można je dostać za 10zł/szt. Choć to raczej wskaźnik, a nie miernik, bo tolerancję to ma jak stąd do Chin.

 

Można też kupić multimetr profesjonalny, ale to ponad stówka inwestycji w dobry sprzęt.

 

W przypadku M830 ustawiamy na zakres Vdc (Napięcie "V" stałe "dc") - 20V i mierzymy na złączu ładowarki styk 1-2,2-3... x1-x2.. i na koniec pełne napięcie pakietu na stykach skrajnych.

 

Mierzymy przed i po ładowaniu.

Przed ładowaniem, napięcie poniżej 3V sugeruje nadmierne rozładowanie celi. Napięcie poniżej 2,5V - cela prawdopodobnie poszła do Litowej Doliny Padniętych Ogniw.

 

Napięcie nie powinno zaś przekraczać 4,2V na celę. Powyżej tej wartości, pakiet może się zapalić.

 

Cele naładowane powinny mieć równe napięcia. Różnica moze oznaczać wadę ogniwa lub problemy z balancerem ładowarki.

 

Po ładowaniu, warto po kilku godzinach powtórzyć pomiar, czy napięcie ogniw nie spada samoistnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.