Skocz do zawartości

Royal Evo konwersja na 2.4 GHz


Geralt

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum już kilkukrotnie były opisywane systemy 2.4GHz dla MPX-a. Jakiś czas temu dobrym wyborem był Assan. Był tani i w miarę niezawodny. Jeszcze niedawno zamierzałem przejście na ten system.

Od dawna na rynku jest system Jeti, który rozwija się bardzo dynamicznie i daje ogromne możliwości, ale jest drogi. No chyba, że porównamy go z oryginalnym systemem MPX-a to porównując możliwości obu w porównywalnej cenie to Jeti jest jedynym dobrym wyborem.

Do niedawna (jesień 2010) zakładałem możliwość zakupu Jeti, ewentualnie tańszego Assana.

Pojawił się w zeszłym roku system FrSky. System ma podobne możliwości co Jeti - mówię o komunikacji dwukierunkowej. Cena jego jest naprawdę ułamkiem tego co trzeba zapłacić za czeski produkt. Trochę poczytałem na RCGroups, kolega przetestował u siebie ten system z pozytywnym wynikiem. Więc padł wybór kupić FrSky.

Kiedy już wybrałem tani niezawodny system to kolega Leszek wylewa mi wiadro zimnej wody na moją łysinę.

 

FrSky nie ma wiekszych mozliwosci od Jeti - to tak gwoli scislosci, Jeti to zupelnie inny swiat. To jakby porownywac Royal Evo z Optikiem. Odbiorniki Jeti moga wiecej niz wiekszosc nadajnikow. Ale - FrSky to dobra jakosc i bardzo dobra cena.

Wspomnę bo nie wszyscy mnie znają i moje przejścia z tym systemem, że nazwa Optic u mnie wytwarza burzę frustracji. Przez zakup tego sytemu zabiłem cztery modele.

No ale wracając do meritum. Porównanie dla mnie wychodzi tak:

 

[*:462f9124ef]FrSky: Moduł WCz+Rx8Ch+Rx7Ch+Rx6Ch = 76 ? to jest jakieś 350 zł

[*:462f9124ef]Jeti: Moduł WCz + Rx8CH+Rx7Ch+Rx6ch = 1094 zł

Zalety:

 

[*:462f9124ef]FrSky

[*:462f9124ef]tani,

[*:462f9124ef]możliwość własnego konfigurowania, otwarty protokół,

[*:462f9124ef]bardzo dobry system przesyłania taki jak FASST Futaby,

[*:462f9124ef]tania możliwość połączenia dwóch odbiorników w jednym modelu,

[*:462f9124ef]dostępność tanich anten o większych mocach.

[*:462f9124ef]Jeti

[*:462f9124ef]wieloletnie doświadczenia,

[*:462f9124ef]duża dostępność i wszechstronność urządzeń do telemetrii,

[*:462f9124ef]duża różnorodność odbiorników,

[*:462f9124ef]możliwość zabudowania w modelu specjalnego satelity odbiornika,

[*:462f9124ef]większa pewność dalszego rozwoju systemu.

Wady

 

[*:462f9124ef]FrSky

[*:462f9124ef]ryzyko, że produkt zniknie z rynku.

[*:462f9124ef]mała ilość modułów telemetrycznych produkowanych przez producenta.

[*:462f9124ef]małe doświadczenie.

[*:462f9124ef]Jeti

[*:462f9124ef]cena,

[*:462f9124ef]system komunikacji.

No i znowu trochę tego wyszło. Jak już ktoś przez to przebrnął i ma jakieś swoje zdanie proszę o dyskusję :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cie zamrozilem to przepraszam. Nie bylo to w moim zamiarze.

Oczywiscie Jeti jest duzo drozsze ale poczytaj co te odbiorniki moga.

Ktos tu kiedys pisal ze chcialby miec wszystko programowane w odbiorniku a nie nadajniku.

Voila, Jeti na stol.

 

Sam uzywam FrSky i Jeti. Gdyby FrSky mialo dobry zestaw czujnikow do telemetrii - nie uzywalbym Jeti. Niestety nie ma.

A systemowo - FrSky skacze po calym pasmie, Jeti po trzecha kanalach ale w sposob inteligentny. W efekcie tak samo trudno jest go zaklocic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FrSky: Moduł WCz+Rx8Ch+Rx7Ch+Rx6Ch = 76 £ to jest jakieś 350 zł

 

Jeti: Moduł WCz + Rx8CH+Rx7Ch+Rx6ch = 1094 zł

Pawel cenowo FrSky jest nie do pobicia,nie znam tego ustrojstwa,na oczy nie widzialem,co innego z Jeti,znam z lotnisk,ma dobra opinie w Niemczech.

Nie wiem czy znasz modul Weatronic,cenowo z Jeti nie najgorzej.

Modul - 632 zl (licze 4zl za 1 Euro)

Odbiorniki:na dzis w ofercie ponad 20szt.

Ceny odbiornikow od 68 Euro(Clever-6) do 678 Euro(12-30R GyroIIIGPS.

Na stronie WEA mozna sie dowiedziec co to potrafi.

Moim zdaniem nr.1 jesli chodzi o 2,4Ghz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśku, ale nie pomagasz mi :D

A tak poważnie to nie znam tego, wstępnie rzuciłem okiem na to i wygląda interesująco muszę się wczytać. Szkoda tylko, że nie wszystko na stronie producenta jest po angielsku.

Dzięki za wskazanie innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł używqjąc modułu Jeti nic nie musisz przerabiać w nadajniku ,porostu wyjmujesz 35 i na jego miejsce wkładasz 2,4 Jedynie trzeba pokombinować z mocowaniem anteny,ale z tym nie ma problemu ,

Robiłem dla siebie i Fischera i u mnie zdaje egzamin .W razie potrzeby służę pomocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armand - wszystkie odbiorniki Jeti sa takie same w srodku (poza tym najtanszym).

Mozesz (jak Ci kanalow zabraknie) laczyc je kaskadowo. Wszystkie maja programowane miksery, wejscia-wyjscia, czort-wie-co. Poczytaj instrukcje. MPX4000 to to nie jest, bez cudow, ale bardzo sensowny kawalek sprzetu. By je programowac potrzebny jest JetiBox.

Ja jestem Multiplexowiec, nielatwo mnie zadziwic, ale - chyle czola.

Przy czym - majac dobry nadajnik, w stylu Multiplexa, to co w odbiorniku nie jest potrzebne.

Natomiast posiadacze innych majac Jeti maja powody do radosci. Bo nagle uzycie 4-ch serw do obslugi SW robi sie proste. To taki maly przyklad.

Ciagle - FrSky - stosunek cena/jakosc jest nie do przebicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się też brać pod uwagę jakie zapotrzebowanie jest dla mnie. Obecnie brałem pod uwagę: pomiar prędkości, pomiar napięć w LiPol-ach, pomiar mocy, dwa odbiorniki w modelu. Może kiedyś wariometr albo GPS, ale na razie nie zakładałem. Zdaję sobie sprawę, że wiele z tych "bajerów" po chwilowym zachwycie może trafić w kąt. Dlatego wydawał mi się FrSky takim bezpiecznym wydatkiem, a ewentualne koszty poniesione na bajery nie będą iść w setki złotych. Jednak przede wszystkim kocham latać modelem i chcę mieć niezawodny system komunikacji z podstawowymi funkcjami pilotażowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśku, ale nie pomagasz mi

A tak poważnie to nie znam tego, wstępnie rzuciłem okiem na to i wygląda interesująco muszę się wczytać. Szkoda tylko, że nie wszystko na stronie producenta jest po angielsku.

Dzięki za wskazanie innego rozwiązania.

Pawel jezeli chcesz miec bardzo dobry i tani modul to musisz kupic dwa,1-tani,2-dobry :D

Nikt nie kupuje sprzetu na sezon czy dwa,dlatego moim zdaniem warto dolozyc.

Jeti i WEA ciagle sie rozwijaja,oba wkrotce wejda na rynek z wlasnymi nadajnikami,ja bym sobie tego FrSky odpuscil :D

Jezeli jednak skusisz sie na FrSky to zycze Ci zeby dzialal co najmniej tak dobrze jak WEA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geralt / Wiesiek - uzywam obu od dosc dawna. Zadowolony jestem z obu. Uwazam ze majac dobry nadajnik i chcac zmienic 35MHz na 2.4GHz - nie ma nic ponad FrSky (jezeli telemetria nas nie interesuje lub interesuje w ograniczonym zakresie lub jestesmy w stanie sami czujniki/sygnalizacje zrobic) lub Jeti (jezeli telemetria nas interesuje).

 

M-Link czy Weatronic sa bardzo dobre ale przegrywaj stosunkiem ceny do mozliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z M-link miałem dośc przykre przejścia, co prawda jest za wcześnie aby skazywać system - nie przeszedł jeszcze badań laboratoryjnych ale było słabo, że nie powiem kiepsko. Około 1000m (ostatni pomiar dalmierzem laserowym 940m) na pułapie około 300m zaczeły się objawy końca zasięgu jak przy 35MHz, udało się zawrócić ale dyskwalifikacja systemu.

 

Nie mieliśmy czasu na badania laboratoryjne, test zasiegu na zmniejszonej mocy przechodził poprawnie.

 

Pomiary na pełnej mocy na ziemi nie zdołał przekroczyć 250m anteny odbiorcze na wysokości 0,5m nad ziemią, testy i loty nad morzem, temp. 35 st. wilgotnośc minimum 85%, praca z anteną bacik i panelową 9dBi (z panelem ciut lepiej o jakieś 100m)

Zobaczymy co pokażą testy na sprzęcie pomiarowym.

 

Inny system na 2.4Mhz (Spectrum wersja EU) z anteną kierunkową robił na ziemi 1,4 Km.

 

Już raz dostali od nas wyniki badań RoyalEvo 12 na 35MHz, a za trzy dni była akcja serwisowa. Marka MPX to już chyba tylko historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ale MPX zawsze był synonimem pewnego produktu.

Dla nas to już druga skucha - chyba pożegnamy tą firmę, bo jak mam robić testy, pomiary, i jeszcze zakładac rozrzut jakościowy to moge sobie kupić za innej firmy 10 szt. i wybrać 3 najlepsze zestawy nadawcze i zostanie mi spokojnie na dobry obiad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z M-link miałem dośc przykre przejścia, co prawda jest za wcześnie aby skazywać system - nie przeszedł jeszcze badań laboratoryjnych ale było słabo, że nie powiem kiepsko. Około 1000m (ostatni pomiar dalmierzem laserowym 940m) na pułapie około 300m zaczeły się objawy końca zasięgu jak przy 35MHz, udało się zawrócić ale dyskwalifikacja systemu

Armand na twoim miejscu bym to oddal i rzadal zwrotu kasy. Duzo tansze moduly maja wiekszy zasieg.Pewnie zapomnieli dodac ze nadaje sie tylko do latania w hali :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.