Skocz do zawartości

Polski LRS, cud nad wisłą ?


elektron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym w tym poście zamieszczać moje doświadczenia i testy związane z nowym linkiem RC.

 

Nasz forumowy kolega Janusz, będąc pasjonatem elektroniki postanowił skonstruować LRS na potrzeby modelarskie. Po wymianie kilkunastu e-maili z Januszem postanowiliśmy, że zostanę testerem jego wynalazku.

 

Model w którym obecnie jest zainstalowany link to TwinStar II w wyposażeniu

- 2x E-max 2210/30

- 2x bezszczotka regiel

- OSD Remzibi

- FOX 700mW+Vee

- kamerka 420 lini

- 2200mah 3s do napędu i 1300mah 3s do video

 

Co do samego urządzenia, pracuje ono na częstotliwości nie kolidującej z żadnym sprzętem używanym na co dzień oraz prawdopodobnie żadnym lotniskowym (to sprawdzę jutro o ile pogoda pozwoli).Fala 2 metrowa.

Moduł posiada (moja wersja) dwa zakresy mocy - 1 W oraz drugi za zakres o większej mocy, aczkolwiek nie będe pisał ile aby nie wywoływać burzy na początku. Gdy wszystkie testy przebiegną pomyślnie, dam informację o mocy maksymalnej.

Montowany jest on obecnie na 5-cio metrowym maszcie, kotwiczonym 4-ema odciągami do ziemi.

Janusz niesamowicie się postarał, dostarczając mi urządzenia jako testerowi.

Każdy jeden element układanki był podpisany i uzupełniony kartką z komentarzem jak podłączyć i jak to działa. W zestawie dostałem na czas trwania testów kilka dodatkowych elementów, aby testy przebiegły bezproblemowo - np. zdalnie włączany telefonem komórkowym moduł uruchamiający moduł nadawczy na 45sek.

 

Tak wygląda moduł zaraz po wyjęciu z paczki :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

maszt :

 

Dołączona grafika

 

 

Wraz z Januszem opracowaliśmy plan testów, który jest w miarę możliwości realizowany.

 

Test No.1 - odbył się 6.04.2011

 

Składał się ze sprawdzenia maksymalnego zasięgu na obu zakresach mocy. W teście pomogli mi dwaj koledzy z uczelni.

Aby zdobyć zaufanie do linka postanowiliśmy przeprowadzić test w "trudnych warunkach terenowych" czyli górki,dolinki,lasy etc.

Rozstawiliśmy masz w dolince, przy trasie nr17 do Lublina. Konrad został przy maszcie pilnując elektroniki. Aparatura (Futaba10c) włączona została na "test serw" tak, aby było pieknie widać czy sygnał jest poprawny.

Ja natomiast z drugim kolegą wsiedliśmy do samochodu i odjeżdzaliśmmy od naszej stacji naziemnej.

I tak uzyskaliśmy następujące wyniki:

 

Moduł ustawiony na pozycje "mała moc"

- do 6km w samochodzie nie było widać zakłoceń, po 6km zaczęło czasami telepać serwami

- po 10 km wysiadłem z samochodu,włączyłem model i serwa zaczęły pięknie pracować

 

Mapka punktu startowego i punktu gdzie zatrzymaliśmy samochód :

 

Dołączona grafika

 

rezultat 10km na 1W mocy całkowicie mnie zadowolił i postanowiłem przełączyć moc na większą ( telefoniczne rzecz jasna). i tak na zakresie

 

"Duża moc"

 

-10 km - wszystko poprawnie w każdej pozycji anteny odbiorczej (pion i poziom)

-15 km - wszystko poprawnie w każdej pozycji anteny odbiorczej (pion i poziom)

-20 km - wszystko poprawnie w pozycji anteny odbiorczej pion lub blisko pionu, w poziomie telepało serwami ale jeszcze działało

- 25km - wszystko poprawnie w pozycji anteny odbiorczej pionowo, w poziomie urywało link

 

I tu przerwaliśmy nasz test. Rezultat 25km poprawnego zasięgu, przez lasy,górki, 2 wsie przekonał mnie, że zasięg jest olbrzymi i szkoda paliwa aby dalej jechać :mrgreen:

 

Mapka 25km :

 

Dołączona grafika

 

Sami widzicie, że teren jest zróżnicowany, co za tym idzie gdy tutaj uzyskuje 25km w powietrzu na wys ok 500m te 35-40 km powinno być gwarantowane.

 

W miarę możliwości będę zamieszczał tutaj kolejne posty informując po przebiegu testów.

Jutro mam umówione latanie na lotnisku w Dęblinie wraz z kontrolerami lotu, tak by mogli sprawdzić czy nie sieję nowym modułem po ich częstotliwościach lub nie zakłócam radaru AVIA.

 

Testy, które mam w planie :

 

Test No.2 sprawdzenie zasięgu bez anteny nadawczej ( w jej miejsce wstawiona żarówka dla obciążenia). W tym teście planuję także sprawdzić wpływ elektroniki zamontowanej w modelu na odległość odbioru. Mam nadzieję, że wyniki się pokryją i okaże się, że video i inne elementy nie zmniejszają zasięgu

 

Test No.3 Próby w locie do 1km w przedziale wysokości 100-300m

Test No.4 Próby w locie do 1km w przedziale wysokości 300-1000m

Test No.5 Próby w locie do 1km w przedziale wysokości 0-100m ( a to mnie ostatnio niesamowicie rajcuje - latanie między drzewami :D )

Test No.6 Próby w locie do 2km przedział wysokości 100-300m

Test No.7 Podobno ta liczba jest szczęśliwa, wiec w 7-mym teście postaram się polecieć tak daleko jak tylko wizja da radę :)

 

Obecna ocena linku - mam pełne zaufanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej - pasmo 2m czyli 144MHz to jest np. pasmo krótkofalarskie.

Z tym "nieprzeszkadzaniem" proponuję jednak sprawdzić, czy na pewno nikomu nie będzie przeszkadzało i czy aby nie trzeba na to pasmo jakiegoś zezwolenia albo chociaż rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nieprzeszkadzaniem moze byc ciekawie.

By wlaczyc cokolwiek w tym pasmie trzeba miec licencje krotkofalowca.

Bez wyjatkow.

Pasmo jest mocno wykorzystywane a krotkofalowcy nie lubia gdy ktos w im nielegalnie w droge wchodzi. Wytropia winnego a co dalej . . . .

Jezeli Elektron licencje ma - powinien jeszcze raz poczytac zasady wykorzystania pasma 2m. Jezeli jej nie ma - radze szybko sie przeniesc na pasmo 70cm.

 

Ponizej cos na temat podzialu pasma 2m.

 

Leszek_K (SP5IKH)

 

 

Podział pasma 2-metrowego:

 

od 144 MHz do 145 MHz mają miejsce łączności DX-owe

 

od 145 MHz do 145,800 MHz są łączności lokalne w FM (tylko)

 

od 145,800 MHz do 146 MHz są prowadzone łączności przy pomocy satelitów

 

PODZIAŁ CZĘŚCI DX-OWEJ

 

od 144,000 MHz do 144,150 MHz wyłącznie praca telegrafią (CW)

 

od 144,150 MHz do 144,500 MHz praca wyłącznie na SSB i CW

 

od 144,500 MHz do 144,845 MHz łączności w CW, SSB, FM.

 

Prócz tego od 144,000 MHz do 144,005 MHz jest pasmo wyłącznie z wykorzystaniem odbicia fali przez Księżyc (naturalnie tylko CW).

 

Dostępne są także transmisje cyfrowe:

 

Na 144,500 MHz pracują stacje na SSTV (telewizja amatorska), na 144,600 MHz jest RTTY (dalekopis), a na 144,650 MHz jest PACKET RADIO (łączności przez komputer). Od 144,850 MHz do 145 MHz pracują radiolatarnie tzw. BEACONY.

 

PODZIAŁ CZĘŚCI LOKALNEJ 145 MHz-145,800 MHz

 

od 145,000 MHz do 145,200 MHz są wejścia przemienników

 

od 145,200 MHz do 145,600 MHz są łączności lokalne w FM

 

od 145,600 MHz do 145,800 MHz są wyjścia przemienników

 

od 145,800 MHz do 146,000 MHz są łączności satelitarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Dokładnie tak jak napisał Leszek. Na 70 cm trochę gorzej jest z zasięgiem przy takiej samej mocy nadawania jak na VHF. Jest co prawda wąski wycinek pasma w okolicach 433MHz dla radyjek LPD ale tu prawnie ograniczona jest moc chyba do 30mW. Jak widać nie jest prostą sprawą zrobić link zgodnie z prawem. Można złożyć oczywiście wniosek do URTiP-u o przydział częstotliwości ale na osobę prywatną ten numer nie przejdzie, dodatkowo jest trochę papierów do wypełnienia , opłat do opłacenia no i potrzeba załączyć świadectwo homologacji sprzętu którego będziemy używać na tej częstotliwości. Robiłem takie dwa wnioski dla mojej byłej firmy (oba zakończone przydziałem kanałów VHF) Pomijając fakt niemożności uzyskania kanału to i tak URTiP przyznaje kanał taki jaki ma akurat wolny dla danego obszaru.

Sławek (SP7VUE)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu to po zastosowaniu po stronie nadawczej anteny 3 x 5/8 (np F23) a po stronie odbiorczej GP 1/4 zasięg w locie powinien wynosić kilkadziesiąt kilometrów. Dobrze jest mieć odbiornik ze strojoną głowicą w.cz do każdego kanału co ma praktycznie każde przenośne radio 2m. To oczywiście czysto teoretyczne rozważania (pod względem technicznym tak bym to rozwiązał, ze wzgledów prawnych całkowicie odpuściłbym temat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.