Skocz do zawartości

Komunikacja Futaba


mati1988k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym połączyć aparaturę Futaba T10 z mikrokontrolerem. Czy wiecie może gdzie jest jakiś opis interfejsu ? Tzn jak komunikować się z nadajnikiem ? Myślałem o dołączeniu procka tak jak łączy się dwa radia ze sobą, nauczyciel->uczeń. Zależny mi na tym abym mógł sterować samolotom z mikrokontrolera pozostającego na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

A da się komunikować między nadajnikami Uczeń-nauczyciel cyfrowo? Czy tylko PPM ?

Znalazłem na sieci kilka wersji sygnałów PPM i nie wiem który jest poprawny.

 

Do futaby 10 kanałowej ile powinien trwać jeden okres?

 

I tutaj opcje jakie udało mi się znaleźć

 

http://www.mftech.de/ppm_en.htm

http://api.ning.com/files/WmjViE3faLYy73Ry7eTzn4XMryr8qlAMeb*edCbrzW1BVUPtR1iXBIGgsS93iG1x5roVRkAWHqg7V3FAhK*o8NYsajr5nW7G/RC_Receiver_Timing_Diagram1.jpg

 

I teraz nie wiem czy steruje się wystawiając jedynkę np na 1.5ms czy jedynkę wystawiamy na 300us i obliczamy czas pomiędzy zboczami narastającymi?

 

Skąd nadajnik będzie wiedział kiedy jest początek 'ramki' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PPM po każdej paczce impulsów kanałowych następuje dłuższy impuls synchronizacji. Odbiornik wie że po tym dłuższym impulsie ma wyzerować licznik w odbiorniku. W analogowych odbiornikach dość często był stosowany CMOS 4017. Impulsy kanałowe to 1,5ms a jego skracanie lub wydłużenie w zakresie 1 do 2ms powoduje ruch serwa w skrajne położenia. Multiplex zdaje się ma neutrum w 1,52ms. Wynika z tego że w nadajniku w poszeczególnych kanałach wykorzystywana jest modulacja szerokości impulsu , te impulsy są potem szeregowane od pierwszego do ostatniego kanału, dodawany jest dłuższy impuls synchronizacji i całość idzie w eter. Tak na marginesie to ostatni impuls kanałowy powoduje uruchomienie układu generującego impuls synchronizacji, potem cykl się powtarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie szerokości całej ramki danych. Wszędzie gdzie znajdę jakieś info ramka ma 20ms. Jednak przy Futabie 10 kanałowej to się nie sprawdzi bo gdyby każde serwo miało być wychylone maksymalnie to 10 X 2ms daje 20 ms i nie da się upchnąć sygnału synchronizującego.

btw. Jaka powinna być długość tego sygnału ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.