Jump to content

Komunikacja Futaba


mati1988k
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Chciałbym połączyć aparaturę Futaba T10 z mikrokontrolerem. Czy wiecie może gdzie jest jakiś opis interfejsu ? Tzn jak komunikować się z nadajnikiem ? Myślałem o dołączeniu procka tak jak łączy się dwa radia ze sobą, nauczyciel->uczeń. Zależny mi na tym abym mógł sterować samolotom z mikrokontrolera pozostającego na ziemi.

Link to comment
Share on other sites

Zależny mi na tym abym mógł sterować samolotom z mikrokontrolera pozostającego na ziemi.

Musisz mieć "generator" sygnału PPM. To do Futaby i w powietrze ... Reszta w Twoich rękach ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A da się komunikować między nadajnikami Uczeń-nauczyciel cyfrowo? Czy tylko PPM ?

Znalazłem na sieci kilka wersji sygnałów PPM i nie wiem który jest poprawny.

 

Do futaby 10 kanałowej ile powinien trwać jeden okres?

 

I tutaj opcje jakie udało mi się znaleźć

 

http://www.mftech.de/ppm_en.htm

http://api.ning.com/files/WmjViE3faLYy73Ry7eTzn4XMryr8qlAMeb*edCbrzW1BVUPtR1iXBIGgsS93iG1x5roVRkAWHqg7V3FAhK*o8NYsajr5nW7G/RC_Receiver_Timing_Diagram1.jpg

 

I teraz nie wiem czy steruje się wystawiając jedynkę np na 1.5ms czy jedynkę wystawiamy na 300us i obliczamy czas pomiędzy zboczami narastającymi?

 

Skąd nadajnik będzie wiedział kiedy jest początek 'ramki' ?

Link to comment
Share on other sites

W PPM po każdej paczce impulsów kanałowych następuje dłuższy impuls synchronizacji. Odbiornik wie że po tym dłuższym impulsie ma wyzerować licznik w odbiorniku. W analogowych odbiornikach dość często był stosowany CMOS 4017. Impulsy kanałowe to 1,5ms a jego skracanie lub wydłużenie w zakresie 1 do 2ms powoduje ruch serwa w skrajne położenia. Multiplex zdaje się ma neutrum w 1,52ms. Wynika z tego że w nadajniku w poszeczególnych kanałach wykorzystywana jest modulacja szerokości impulsu , te impulsy są potem szeregowane od pierwszego do ostatniego kanału, dodawany jest dłuższy impuls synchronizacji i całość idzie w eter. Tak na marginesie to ostatni impuls kanałowy powoduje uruchomienie układu generującego impuls synchronizacji, potem cykl się powtarza.

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie odnośnie szerokości całej ramki danych. Wszędzie gdzie znajdę jakieś info ramka ma 20ms. Jednak przy Futabie 10 kanałowej to się nie sprawdzi bo gdyby każde serwo miało być wychylone maksymalnie to 10 X 2ms daje 20 ms i nie da się upchnąć sygnału synchronizującego.

btw. Jaka powinna być długość tego sygnału ?

Link to comment
Share on other sites

Najwyraźniej ramka jest dłuższa, z tym że z tego co pamiętam w trybie PPM dostępne jest 8 kanałów a w trybie PCM 10. Zapewne chodzi Ci o T10.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.