Skocz do zawartości

PIERWSZY KUPIONY MODEL


chrisk8
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przepraszam za post pod postem ale mam powazny problem.Dzis po raz drugi model uległ zderzeniu zaraz po starcie z holu gumowego. Nie wiem co może być przyczyną. Przed startem z holu latałem nim jakies 15minut po czym sprawdziłem stery i wszystko działało zaraz po puszczeniu modelu przestał on wogole dawac oznak ruchów sterów (tak jakby nie miał zasilania) po chwili uderzył z duża predkościa w ziemie. Na szczęście straty nie sa duże bo popekało usterzenie V, plastikowe śruby mocowania skrzydła, delikatnie pekło poszycie fornirowe oraz lotki wyszły z zawiasami. Nie mam pojęcia czy to wina zasilania czy aparatury. zaraz po kraksie serwa ponownie reagowały na ruchy drązków normalnie. Całe szczesci ze model wbił sie w kretowisko(3m od betonowego placu) i kadłub nie ucierpał w bardzo niewielkim stopniu(rysy na lakierze) Model zasilany z li po 2s 900mah 15C max power przez U-bec pulso 3A. Aparatura to futaba T7CAP 2,4Ghz z odbiornikiem R617FS. o odejsciu od miesca kraksy na kilkaset metrow serwa reagowaly normalnie. Prbowalem ruszac kablami zasilania ale nie doszlo do jego zaniku. co moze byc nie tak_ prosze o pomoc.Model po wieczorze w modelarni wrocil do sprawnosci ale nie chce ryzykowac kolejnej kraksy. Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie zasilania za pomoca pakietu li fe 2s 1100mah. czy odbiornik i serwa 4x tower pro sg91R 1/2 black metal wztrzymaja takie napicie. Prosze o porade co zrobic by taka sytuacja sie nie powtorzyla. Z gory dziekuje za wszelka pomoc. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wymienił bym odbiornik może przy starcie z gumy przyspieszenie oddziaływuje na jakiś zimny lut czy uszkodzony element elektroniki.

I założył bym zwykły mały pakiet wodorkowy ok 400mAh by obejść zasilanie przez regulator napięcia.

Model od razu traci kontakt czy na końcu lotu na holu?

Robiłeś test zasięgu przed lotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

test zasiegu robilem. nie mam dostepu do innego odbiornika. do tej pory latal w mad manie oraz innych i zawsze 0 problemow. model poprostu zamarl po jakis 10m nad ziemia a po uderzeniu serwa zaczely normalnie reagowac.Dodam ze nigdy nie mialem najmniejszych problemow z odbiornikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby stwierdzić co dolega trzeba wyeliminować możliwe przyczyny problemów.

Czyli potrzebny drugi odbiornik.

No chyba że chcesz nadal testować wytrzymałość płatowca. :D

To że serwa działały na ziemi niewiele może podpowiedzieć bo na odbiornik już nie działało żadne przeciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wydaje się kolego niczego nie sprawdzisz w odbiorniku. Za drobne to na ludzkie oko.

Tak jak wcześniej pisałem nowy odbiornik i zwykły mały pakiet bez "wodotrysków".

Troszkę wysiłku trzeba w tym kierunku bo szkoda rozwalić następny model.

Następnym razem betonowy plac może nie zdążyć się usunąć przed modelem. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Pierwsze co zrób - to wywal ten BEC i lipole... Włóż zwykłe NiMh-y 4,8V i zrób próbę..

Tak jak to opisujesz to nie wyrabia pewnikiem BEC. W trakcie normalnego lotu serwa pobierają zdecydowanie mniejszy prąd i BEC wyrabia pradowo. Przy starcie z gumy siły na sterach są zdecydowanie większe, serwa pobierają większy prąd i automatyka BEC-a odcina. Mogą jeszcze lipole nie wyrabiać prądowo a może być zupełnie inna przyczyna. Odbiornik podejrzewałbym jako ostatni. Możesz BEC-a obciążyć na stole regulowanym oporem i pomierzyć napięcie, jak się zachowuje w funkcji prądu obciążenia.... Przyspieszenie raczej w tym wypadku bym sobie podarował. Nie masz regulowanego oporu wystarczającej mocy to podłącz choinkę żarówek z latarki o których wiesz ile pobierają prądu.

Jeśli instalacja jest O.K. to na 90%, jak podłączysz klasyczny pakiet (NiCd, NiMh) wszystko będzie O.K.

2x LiFe - nikt nie da Ci gwarancji ! Odbiornik wytrzyma spokojnie, serwa - bywa różnie, jedna wytrzymują, inne nie ! To masz z 50-60 zł. Można zaryzykować. A nóż się uda ? Z drugiej strony - masz jakąś awersję do klasycznego zasilania ? Nie wszystko co nowe w każdej sytuacji się sprawdza. Powodzenia !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.Kupie ten pakiet ni mh i zobaczymy. moze wszytsko bedzie dobrze. Troche mnie to dziwi ze bec mógłby nie wyrabiac przy 4 serwach mini bo jescze miesiac temu latał w fun fly 1600mm z 4 standardami i jednym mini.Bec byl zasilany z tego samego li pola co teraz Faun. Troche obawiam sie ze sytuacja sie powtórzy z tym pakietem ni mh a wtedy model moze nie miec tyle szczescia. dzis podlaczyłem odbiornik z serwami i machałem tym ile wlazło i zadnego braku zasilania nie zauważyłem.(dioda caly czas sie świeciła na zielono). Moj odbiornik to R617FS FASST 2,4Ghz.

Wtedy gdy doszło do kraksy model najpierw wykonał 5 może 6 minutowych lotów po wystrzale z holu gumowego a przy kolejnym stery przestały reagowac niecałą sekunde po wypuszczeniu modelu z reki(przed strzałem oczywiście stery zostały sprawdzone i działało wszystko ok.Fajnie by było znaleźć przyczyne i oby to nie był odbiornik bo nie widzi mi sie narazie kupno nowego bo planuje zakup Yak 52 3D 1,5m. Faun jest super i nie chciałbym go stracić :(

 

P.S Awersji do nicd ani nimh nie mam ale niegdy ich nie używałem bo albo latałem silnikowcami 3f zasilanymi z li po prze regulator obrotów albo spalinami zasilanymi przez bec +li po. z tymi li fe chodzi mi tylko o mozliwość szybkiego doladowania w polu.

mam 1 wolne serwo Tp sg 91R wiec może spróbuje z tym li fe 2s jak wyślicie wytrzyma :lol: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam. Dzis podłaczylem wszystko tak jak było i obciazyłem serwa po około 18 minutach machania obciazonymi powierzchniami sterowymi bec zaczął byc gorący a po chwili zaczeła migac zielona i czerwona dioda w pewnym momencie diody zgasły i serwa zamarły. Mysle ze znalazłem problem a mianowicie jedno z serw dziwnie sie spaliło tzn. chodziło normalnie tylko było bardzo gorące. Mialo po nadtapiane izolacje kabli i strasznie smierdzialo. Po odłaczeniu tego serwa ponowilem probe i po 20 minutach wszystko chodzi dobrze a bec ledwo ciepły. W kolejnej próbie podłączyłem to zepsute serwo i poi około 15 minutach objawy sie powtórzyły czyli bec bardzo gorący i odciecie zasilania odbiornika. Po odłaczeniu zlego serwa wszystko wrociło do normy. Wygląda na to ze to uszkodzone serwo działało ale pobierało duzo pradu przez co bec nie wyrabiał i odcinał zasilanie. Czy to możliwe zeby w taki sposob serwo sie uszkodziło zeby działało i tak duzo pradu pobierało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Miałem już tak ale nie nadtopiło kabelków. Zresztą dość drogie, markowe serwo.... Uratował mnie akumulator NiMh - 1400 Intelect, który znosi dość duże obciążenia. Serwo było fabrycznie źle poskładane i w 1 skrajnym położeniu chwytało o ogranicznik na ostatnim kole zębatym. W maksymalnym wychyleniu klapy na motylu. Raz schodziłem dłużej i zauważyłem bąble na lakierze skrzydła nad serwem. Gdyby nie te bąble - nigdy bym tego nie zauważył i kiedyś przyglebił.

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze,że ukazał się na forum ten temat. Przechodziłem ten horror 3 krotnie wymieniałem w modelu-zasilanie elektronika co możliwe..jako że nie mam to dużego doświadczeni- odbudowywałem "GRACE" 2 krotnie, przy okazji znam szczegółowo budowę jak się reguluje,operuje folią ,żelazkiem - laminowanie itp. U mnie objawy występowały opisywane wyżej i przez Jurka identycznie. Drogą rozbitego modelu doszedłem ,że bałagan robi mi serwo przy motylu / graupner c 577/ za duży pobór prądu..odcięcie BEC-a. Serdecznie pozdrawiam Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam kolegow. Szybowiec juz prawie odbudowany:) Temat rozwinął sie o tyle fajnie ze może komus nasze przypadki pomogą ocalic model od zniszczenia przez takie awarie. Zbadałem serwo i u mnie takze serwo blokowalo sie w pewnym polozeniu. A propo zasilania to mam takie pytanie nie dotyczące fauna. Mam teraz na warsztacie Yaka 55sp od AXAR models i chcialbym go zasilac bezpośrednio z pakietu 2s A123 2300mah i nie wiem czy to nie za duże napiecie z pakietu li fe dla odbiornika i serw. Odbiornik ten sam czyli rs617 a serwa to 5x tower pro mg 995 i standard hitec na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.