Skocz do zawartości

Lustrzanka do 1500 zł MAX


KrzysiekB.

Rekomendowane odpowiedzi

Moim skromny zdaniem jeżeli kolega ma wybierać pomiędzy średnim kompaktem i czymś pokroju d40 czy jakiejś tam alfy (mowa o tym samym przedziale cenowym) powinien zdecydowanie wybrać tańsze lustro. W obu przypadkach aparaty posiadają opcje AUTO (nie każda małpka ma pełen Manual) Do tego w lustrze ma możliwość zmiany szkła, zdjęcia seryjne, lepszy autofocus, pomiar światła itp.

 

Przy założeniu, że i tak "wydam" 1500 zł lepiej kupić tanie lustro.

 

Ale to jest moje zdanie... Sam bardzo szybko przesiadłem się z kompakta (rok użytkowania)

 

I nie chodzi tutaj o chęć posiadania rasowej lustrzanki ... tylko o większe możliwości. Oczywiście koledzy mają rację. To fotograf robi zdjęcie nie aparat. Do tego dochodzi obróbka itp... Przy założeniu, że oba zdjęcia są poprawnie skadrowane, naświetlone itp. lustro daje nam lepszy materiał bazowy.

 

I co najważniejsze... Brałem udział w kilku konkursach fotograficznych. Wygrałem 4 w tym 3 razy królowały zdjęcia robione Canonem G6 czyli zaawansowanym kompaktem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Właściwie niepotrzebnie wdałem się w dywagacje i porównywanie do modeli... bo przynajmniej dla mnie kompakt to ekwiwalent może i zdalnie sterowanego, ale z autopilotem, czapką niewidką i kręceniem lodów dla zmęczonego właściciela ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można pomyśleć o poważnych i wielotysięcznych inwestycjach.

Jasne że tak będzię!. Jak okradnę bank, albo wygram w totka :). A może jutro mi siię uda? :). Wiem!. Zaciągne kredyt :)

 

w tym jednak przypadku odnoszę nieodparte wrażenie, że lustro ma być powodem lansu

I w tym momencie powinienem się obrazić. A własciwie nie ja, tylko docelowy posiadacz nowego aparatu. Ale tego nie zrobie nawet ja, bo wiem, że robicie to w dobrej wierze..

 

nie obrażaj się proszę, bo nie to jest celem takiego a nie innego mojego pisania :) w aktualnej pracy nauczyłem się dobrze wydawać pieniądze moich klientów (poniekąd jestem konsultantem przy zakupach), kupić dobrze a tanio nie jest wcale tak łatwo. dlatego właśnie zaproponowałem kompakt, zaawansowany zresztą (nikon p7000) - zerknij w specyfikację, obejrzyj przykładowe zdjęcia (ten nikon robi też w rawach). moim zdaniem bardzo fajnie pomyślany sprzęt "na start". jeśli jednak koniecznie i bezwzględnie musi być lustro to zwróć uwagę na stabilizację wbudowaną w korpus, jest nie do przecenienia. aktualnie tylko sony i pentax mają stabilizację w korpusie (Olympusa pomijam - 520, 620 i wysokie modele to mają - a pomijam ze względu na wizjer optyczny - mikroskopijny). Może A390 w zestawie z kitem 18-55 (nie jest wcale taki tragiczny)? Może Pentax K-x z kitem 18-55? Przybliż chociaż w którą stronę fotografii ta osoba chce zmierzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce przybliżać, bo za chwile znowu dostane propozycje kupna multum obiektywów do każdego drzewka inny :P.

 

Tak jak napisałem - nie obrażam się, bo Was rozumiem i cenie sobie Wasze doświadczenie w sprawie ;). Ale ja jak zwykle źle się wyraziłem na początku tego wątku, i to tak potem źle poszło.

 

Narazie tym co mamy trochę robi w makro, trochę krajobrazów... generalnie to tak wszystkiego po trochu. Zamykanie się w jednej konkretnej szufladzie dla mnie też nie jest zbyt dobre. Szczególnie na tym "etapie" w fotografii

 

Póki co faworytem jest ten aparat:

 

http://allegro.pl/sony-a390-obiektyw-18-55-dodatki-i1664867085.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tej aukcji jedynie filtr polaryzacyjny i karty sd być może będą rozsądnej jakości. piszesz o makro i krajobrazach, więc na początek kit Ci wystarczy (krajobrazy). natomiast do makro kupiłbym albo dedykowany obiektyw (cosina 100 mm i jemu podobne, tanie i dobre) albo nasadkę raynox dcr 250 lub 150 (kupiłem sobie bo okazyjnie robię robale a jest mała, wygodna i uniwersalna). jeśli kupisz sprzęt z aukcji to pomyśl nad dokupieniem rozszerzonej gwarancji extra w Sony (do 3 lub do 5 lat).

 

 

edit:

do tych dwóch rzeczy bardzo fajnym aparatem byłaby alfa 100. genialna matryca CCD, tani, wygodny. Motylasty na pewno potwierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

system czyszczenia matrycy jest a jak zasyfi się lustro to co?

To będzie syf w wizjerze widać :D Na fotkach go nie będzie jak system czyszczenia zadziała.

 

Dla mnie to właśnie był jedyny powód, że zdecydowałem się jednak na kompakta (wybrałem Canon SX20IS). Zanim kupiłem cyfrę w analogu bawiłem się lustrami Yashika (mam FX 1000 super i 209). W analogu wiadomo nie ma się co zasyfić bo kliszę się zmienia a w cyfrze jest stale jedna i ta sama matryca. Są niby systemy czyszczenia, ultradźwiękowe i inne bajery ale jakoś nie mam do nich zaufania a jednak te obiektywy się zmienia. Trochę się tego wystraszyłem i żałuję, że jednak nie kupiłem lustra.

Główną bolączką większości kompaktów szczególnie tych z dużymi zoomami są jak kolega moriq pisał - ciemne obiektywy i małe matryce. Byle jaka lustrzanka ma większą matrycę od większości kompaktów i to jest główna przewaga lustrzanek. Ziarno i szumy psują każde zdjęcie. Moim Canonem by tego problemu uniknąć to muszę robić zdjęcia na najmniejszym ISO - 80 i mieć do tego super słoneczną pogodę.

Zwiększenie ISO do 200 powoduje, że już pojawiają się szumy A co tu dopiero mówić o 1600. Przy fotkach krajobrazów da się to ISO 80 przeżyć ale przy makro lub jakiś dynamicznych fotach już nie. W każdym kompakcie z jakiego korzystałem problem ten występował (Kodak, Fuji, Lumix, Minolta, Canon) W byle lustrzance nie ma tego problemu ze względu na wielkość matrycy. Nie ilość pikseli jest najważniejsza tylko wielkość matrycy co przemawia jednak na korzyść lustrzanek. Dodam, że różnicę widać głownie jak zdjęcia ogląda się na monitorze komputera. Jeżeli fotki są prezentowane na papierze, powiedźmy w formacie 10x15 to różnicy nie ma praktycznie żadnej.

 

Jeszcze jedna uwaga z mojej strony. Jak kompakt to musi mieć sanki na dodatkową lampę bo te co są zamontowane w aparatach to są "świeczki".

 

Sony Alfa 390 to dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widziałeś testy Alphy 55 ? Ja nawet się tym bawiłem. Szybko zmienił byś zdanie na temat Sony :)

Z tego co się orientuję to gadamy o lustrzankach w okolicach 1500 zł... A 55 jest "ciut" droższe.

Apropos lustra SONY do 1500... Lepsze fotki zrobi tani kompakt..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam będę podrzucał tylko linki z modelami do przedyskutowania :)

 

http://allegro.pl/canon-eos-1000d-18-55-ii-ladow-aku-f-vat-i1646010533.html

 

Może coś takiego?

Nie ma nad czym dyskutować, ten model jest bardzo dobry bo tani, na pewno da się nim zrobić zdjęcia, jakie to zależy od posiadacza aparatu.

Praktycznie przedmówcy napisali wszystko i każdy na swój sposób ma rację (oprócz dyskusji – na temat wyższości sprzętowej Sony, czy Nikon, czy też Canona) , podkreślę tylko, że kupno lustrzanki to wybór systemu i po pierwsze trzeba popatrzeć na szklarnie jaką oferuje producent i za ile.

Przykłady cen dla podstawowych „stałek” 50 mm w poszczególnych popularnych systemach wyszukane w sklepach jako najtańsze w necie:

 

SONY

http://www.cyfromarket.pl/product-pol-1289-Obiektywy-Sony-DT-50-mm-F1-8-SAM-SAL-50F18.html

CANON

http://www.fotoset.pl/20-canon-ef-50-f-18-ii.html

NIKON

http://www.electro.pl/produkt-NIKON_Obiektyw_50mm_f_2F1_8D_-33254,235.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że odniosłem się do stałego lustra w A55 o którym wspomniał kolega wyżej nad moim postem. Moja kulpa, mogłem zacytować.

 

Co do Canona 1000D - dla mnie dobry wybór no i mieścisz się prawie w zadeklarowanej kwocie a dodatkowo gwarancja to zawsze większy spokój ducha. Co do IS to bym tak nie przeżywał bardzo jego braku, akurat jest to jeden z moim zdaniem zbędnych fjuczerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.