Skocz do zawartości

Czy ktos stosuje w swoim kompie macierz RAID


leszek_c

Rekomendowane odpowiedzi

Chciabym przyspieszyc kompa, ma swietne paramaetry ale dyski sa jego waskim gardlem. Mam 2 dyski Samsunga 1TB SATA 7200 rpm kazdy. Nie pamiętam modelu (teraz w pracy jestem i nie mam jak zerknąć). Chodzi o to, że gdy obrabiam pliki video HD to troszkę schodzi na tym czasu. A gdyby tak przyspieszyć, nie mówię że ładowanie windy też by to przyspieszyło. Ale też te dyski słuzą mi do przechowywania danych. Poszedłbym w RAID 0, ale w razie awarii mogę utracić dane. Raid 1 zmniejszy mi pojemnosc dysków do 1 TB (mirror), świetna opcja bezpieczeństwa ale wydajnośc do bani.

 

I nie wiem, czy po prostu zrobić RAID 0 i robić kopie zapasowe (mam już zajete 1,5 TB) czy nie pchać się w to i dac sobie spokój:) Dyski SSD są szybkie, ale odbija się to ceną i pojemnością.

 

W mojej historii zabawy z komputerami czyli od 13 lat jeszcze mi się nie zdarzyło by jakiś dysk po prostu padł, wymieniane były po 3-4 latach na nowsze i większe. Czy częste są awarie dysków pracujące w macierzy?

 

Dyski te co mam mają już ponad 1,5 roku, komp oparty na AMD Phenom II X4 955 BE 4GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmując się stacjami monitorowania alarmów przez ostatnie 12 lat w trosce o bezpieczeństwo danych zastosowałem RAID (mirror) i powiem szczerze że 3 razy uratowało to bardzo ważne dane. Sam RAID był zainstalowany jako karta w slot PCI a do niej podpięte dwa twarde dyski , duża wydajność nie była potrzebna bo programy pracowały w stabilnym środowisku DOS-a. Dyski padały fizycznie , w sumie nie dziwi mnie to bo pracowały po kilka lat non stop przez 24h /365dni w roku. Prawda jest taka że jak zależy Ci na zabezpieczeniu danych przed utratą to RAID jest dobrym rozwiązaniem, chyba że będziesz robił kopię bezpieczeństwa ważnych plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na szybkości, ale i na bezpieczeństwie też. Jak wiadomo pliki HD są bardzo duże i przy obróbce video przydałby mi się większy transfer. Komp pracuje średnio po 5-6 godzin dziennie. Może pomyślę nad kupnem dodatkowo 2 dysków twardych i te połącze w macierz by trzymać na nich system i tymczasowe pliki do obróbki. Tylko kobieta stoi mi na drodze przed zakupem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie rozwiązanie jest dobre.

Ja bym Ci proponował kupić jeden dysk szybki 10000rpm i tam obrabiać pliki HD a do tego dyski te które już masz dać w RAID 1 (mirror).

Niestety te dyski są o nieco mniejszych pojemnościach czyli max 600GB

Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba pamiętać o zrobieniu kopii. Ja to rozwiązałem przez Nero i robi mi kopie co 5 dni automatycznie.

 

EDIT

ma być rpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tylko sam wspominałeś, że wąskim gardłem jest dla Ciebie dysk.

Więc nie za bardzo kapuje jaki jest sens wymieniać (dokładać) dysk 7200 na dysk 7200rpm. Zrozumiałem, że potrzebujesz szybkich dysków aby przyśpieszyć proces obróbki filmów. Te 10000 to prawie 30% szybsze.

Ale pewnie nie zrozumiałem dokładnie o co chodzi.

 

PS

A jeśli brakuje Ci miejsca na przechowywanie plików to i 5600rpm wystarczy np: 2T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, teorytycznie prędkość powinna wzrosnąć dwukrotnie, ale praktycznie zależy to od wielu czynników:

 

- kontroler macierzy. Te sprzętowe mają większą wydajność bo obsługą macierzy zajmuje się oddzielny układ ( w programowych kontrolerach zajmuje się tym procesor, co obniża wydajność)

 

-Wielkość pliku. Na przykład przy kopiowaniu plików mniejszych niż wielkość pojedynczego klastra na dysku prędkość nie wzrośnie wogóle. Natomiast do dużych plików RAID 0 nadaje się po prostu idealnie.

 

Ogólnie przy RAID 0 Nie czuć aż tak przyśpieszenia samego systemu a to z kolei jest spowodowane długim czasem dostępu na dyskach talerzowych (którego macierz RAID 0 nie poprawia). W dyskach SSD ten czas jest znaczne krótszy. Reasumując do twoich zastosowań macierz typu RAID 0 jest po prostu stworzona, Należy tylko pamiętać że uszkodzenie jednego z dysków powoduje utratę danych z całej macierzy, dlatego ważniejszych plików należy zawsze robić kopię bezpieczeństwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym od siebie jeszcze dodał że warto przy poszukiwaniu dysku zastanowić się poza obrotami też nad ilością talerzy co ma wpływ na sprzętowy czas dostępu. jedno talerzowy to nie ssd ale ma trochę więcej wydajności. ja mam już dłuższą chwilę takiego samsunga HD502HJ chwilę się już nie rozglądałem za dyskami ale jak go kupowałem to stosunek ceny do osiągów był dobry :) i cichy przy okazji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja wam powiem że mnie przytrafiła się niemiłą niespodzianka na serwerku który miał 12hdd naraz padły 3 dyski :( niestety nie udało się odbudować macierzy.

 

kiedyś kupiłem raid na PCI taki za 100PLN do kompa który służył jako serwer mysql ustawiony raid1 niestety dyski traciły synchro dopiero po zakupie karty za ok 500PLN jest OK.

 

polecam raid 5 lub 10 na porządnym kontrolerze ! ale to wymaga nim 3 hdd dysków.

 

czyli jak nie wydasz kasy to nie uzyskasz efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet się nie potPISał............ ale siem bojom na tym forum

 

 

bojom siem userów

bojom siem zartuf

siebie siem bojom

 

 

KONONOWICZ WRÓCIŁ - nic nie bedzie......

wszystko skasują

 

a ja pisałem byłem o macierzach i że mnie RAID zrobiła moja Macierz........

 

temat bardzo modelarski był bo jak się Macierzy podpadnie to nie puści na latanie choćby nie wiem co ...ale usuneli z hyde parka usuneli .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meloow ma troszkę racji. lepsze kontrolery raidowe (klasy intel, adaptec, 3ware) mają trochę większą wydajność macierzy niż te zintegrowane z chipsetem płyty głównej (wszelakie ICHXXR i tym podobne ze stajni AMD). kosztują jednak zdecydowanie więcej - pytanie czy jest sens i potrzeba. Jeśli chcesz mieć dużo sprawniejszy system i do tego obrabiać materiał video to pozostaje albo stripping na dwóch dyskach lub raid 5 na trzech (w przypadku raid 5 dopuszczalna jest awaria jednego dysku bez utraty danych). polecam do tego zdecydowanie SSD jako dysk systemowy - kto raz się przesiadł, ten wie że powrót do tradycyjnych HDD jest okrutny i bolesny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję rozwiązanie RAID 0 na dwóch dyskach 5400rpm zamiast jednego 7200rpm. Zyskuje przez to znacznie cichszą pracę komputera przy zwiększonej prędkości, poza tym spadła mi nieco temperatura wewnątrz obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, ze dyski SSD sa super, ale wysoka cena w stosunku do pojemnosci dyskow jest po prostu nie do zaakceptowania. Mam sprzetowy kontroler Raid zintegrowany na plycie. (M4A785TD-V-EVO-ASUS). Na razie poczekam z zakupem dysku, za duzo wydatkow w tym roku. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.