Skocz do zawartości

Szeregowe ładowanie 2x 3S Li pol


Krzycho
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Ładowanie jednego pakietu co godzine mnie nudziło więc kupiłem adapter z możliwością ładowania pakietów 2x3S

http://imageshack.us/photo/my-images/232/s7300690kopia.jpg/http://imageshack.us/photo/my-images/232/s7300690kopia.jpg/

 

-Mam parę pytań czy takie podłączenie jest prawidłowe?

-Jaka jest kolejność podłączania co najpierw ,żeby nie zrobić zwarcia?

mostek / li pol1 - / li pol 2+ / balansery / złącze XT 60 do ładowarki(zasilanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz sobie jednego XT60 i odpowiadające mu gniazdko balansera jakimś kolorkiem.

Wpinaj pierwszego lipola do oznaczonych gniazd (XT60 i balansera). Potem drugiego.

Jak akumulatory będą już spięte ze sobą wtedy całość podłączasz do ładowarki (wg instrukcji tejże).

 

Nigdy nie pracuj po ciemku a może nie będziesz miał stopionych przewodów w ręce :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Mam parę pytań czy takie podłączenie jest prawidłowe?

bardzo skomplikowana i zagmatwana ta twoja przejściówka,na bank prędzej czy później skończy się to zwarciem gdy odwrotnie podłączysz pakiety.miałem takie zwarciowe sytuacje i dlatego dokonałem poniższej przeróbki.

 

proponuję ci zrobić po jednym odszczepie z każdego gniazda do których wpinasz wtyczki balansowania od pakietów.do zewnętrznego pinu prawego gniazda i zewnętrznego pinu lewego gniazda przylutować trzeba po jednym przewodzie które zakończymy wtyczką HXT.za jej pomocą będziemy łączyć adapter z ładowarką aby podać zsumowane napięcie obu pakietów.

nalezy oczywiście zmierzyć miernikiem polaryzację i odpowiedni przylutować wtyczkę.

 

po takim zabiegu wystarczy tylko wpinać do adaptera wtyczki balansowania pakietów bez konieczności podłączania do ładowarki głównych przewodów (zastąpi je to obejście które opisałem) i można ładować pakiety bez obawy zwarcia.

 

pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde to nie tak nie zrobiłem zdjęcia z wtyczką .Mam do tego adaptera specjalny pin łączący adapter z ładowarką taki

tak,tak wszystko się zgadza.na pierwszym zdjęciu nie było tego "łącznika" idącego od wyjścia balancera do adaptera.

 

opis który podałem uwzględnia to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie 2 pytanka

-Czy mostkując pakiety nic nie będzie iskrzyć?

-Jaki jest czas ładowania takiego szeregowca pakiety to 2x2200 turnigy czyli ładuję prądem przez balanser 2,1A czy dłuższy czy także ok.godziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Czy mostkując pakiety nic nie będzie iskrzyć?

-Jaki jest czas ładowania takiego szeregowca pakiety to 2x2200 turnigy czyli ładuję prądem przez balanser 2,1A czy dłuższy czy także ok.godziny?

kiedy będziesz miał wszystko zrobione sposobem jaki opisałem to podpinając wtyczki balansowania pakietów do swojego adaptera delikatnie zaiskrzy zawsze druga w kolejności wpinana wtyczka ponieważ wtedy zamyka się obwód.jest to normalne zjawisko.

 

według mnie nie ma sensu katować aż tak dużym prądem tych pakietów.przy równoległym ładowaniu dwóch pakietów po 3S czas ładowania jest taki sam jak w przypadku jednego pakietu 3S.

adapter powoduje to że ładowarka widzi jeden pakiet 6S.

 

użytkuję pakiety o takiej samej pojemności i przeważnie ładuję je prądem 1,3-1,6A.ładowanie trwa ok 1,5-2h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli dobrze zrozumiałem zrobię taką kombinację

http://imageshack.us/photo/my-images/638/s7300690kopia.jpg/

W tedy wpinam balanser1 pakietu 1/wpinam balanser2 pakietu2/wpinam złącze XT60 pakietu 1/wpinam złącze xt60 pakietu2 podłączam zasilanie i ładuję.

Tak będzie dobrze.Mam 2szt.nowych lipoli i nie chciałbym ich spalić dlatego tak męczę :D

I czy jest jeszcze jakaś kolejność rozłączania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie dobrze.Mam 2szt.nowych lipoli i nie chciałbym ich spalić dlatego tak męczę

I czy jest jeszcze jakaś kolejność rozłączania?

tak będzie dobrze ale pod warunkiem że przed pierwszym podłączeniem pomierzysz miernikiem napięcia na wtyczkach HXT i zaznaczysz sobie sposób podłączania.w innym przypadku istnieje możliwość ZWARCIA i POŻARU!

 

A nie prościej będzie kupić to ?

oczywiście że prościej.sam mam takie dwie przejściówki i sprawują się świetnie.

chcę jednak pomóc koledze aby zrobił coś bezpiecznego z tego co już ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak będzie dobrze ale pod warunkiem że przed pierwszym podłączeniem pomierzysz miernikiem napięcia na wtyczkach HXT i zaznaczysz sobie sposób podłączania.w innym przypadku istnieje możliwość ZWARCIA i POŻARU!

 

 

To znaczy,że po podłączeniu pakietów do balanserów i złączek do tych z mostkiem koniecznie sprawdzić czy na wtyczce JXT 60 tej co wtykam do zasilania przed podłączeniem + i - są w na prawidłowym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa tylko przy podłączaniu drugiego pakietu jest bardzo lekkie iskrzenie ,ale to raczej tak powinno być.Właśnie ładuje dwa pakiety programem STORAGE bo z latania to nic nie będzie przy takiej pogodzie.

Naładowała mi jeden po 3.76 na cele a na drugim pakiecie 3.84

Czy przed każdym ładowaniem szeregowym lepiej będzie jak pojedynczo naładuje każdy pakiet do efektu pamięci i dopiero potem ładować obydwa do pełna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naładowała mi jeden po 3.76 na cele a na drugim pakiecie 3.84

Czy przed każdym ładowaniem szeregowym lepiej będzie jak pojedynczo naładuje każdy pakiet do efektu pamięci i dopiero potem ładować obydwa do pełna?

Moim zdaniem czy 3,76 czy 3,84 to żadna różnica - i tak dobrze będzie się przechowywać.

Ale później już przy ładowaniu jeśli napięcia na ogniwach różnią się znacząco to balansowanie trwa sporo dłużej w układzie szeregowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed każdym ładowaniem szeregowym lepiej będzie jak pojedynczo naładuje każdy pakiet do efektu pamięci i dopiero potem ładować obydwa do pełna?

lipole nie mają efektu pamięci,nie musisz więc się niczego obawiać.

 

jeśli chodzi o tryb STORAGE to warto go używać wtedy gdy pakiety będą nieużywane od 2 lub więcej miesięcy.

tydzień,dwa lub miesiąc pakiety mogą być naładowane do pełna bez żadnego uszczerbku.

 

Dołączona grafika

 

brakowało mi takiego zdjęcia które wstawił kolega LeszekJ.zdjęcie trochę zmodyfikowałem zaznaczając sposób połączenia (zmostkowania).wtedy już zbędne jest podłączanie głównych wtyczek HXT oraz całkowicie zostaje wyeliminowana możliwość zwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o tryb STORAGE to warto go używać wtedy gdy pakiety będą nieużywane od 2 lub więcej miesięcy.

tydzień,dwa lub miesiąc pakiety mogą być naładowane do pełna bez żadnego uszczerbku.

Niestety mylisz się.

Nie ma żadnego magicznego czasu granicznego. Naładowany na 100% lipol z każdą godziną traci pojemność i moc maksymalną 6-10 razy szybciej (w zależności od temperatury) niż w stanie naładowania 40-60%. Dwa miesiące to jak ponad rok poprawnego składowania.

Pozostaje problem - czy zauważysz utratę parametrów z powodu złego przechowywania, czy raczej z powodu trafienia kreta lub dużej liczby cyklów pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mylisz się.

Nie ma żadnego magicznego czasu granicznego. Naładowany na 100% lipol z każdą godziną traci pojemność i moc maksymalną 6-10 razy szybciej (w zależności od temperatury) niż w stanie naładowania 40-60%. Dwa miesiące to jak ponad rok poprawnego składowania.

Pozostaje problem - czy zauważysz utratę parametrów z powodu złego przechowywania, czy raczej z powodu trafienia kreta lub dużej liczby cyklów pracy...

 

na temat ładowania,przechowywania,itd.można by polemizować i polemizować.opinii jest tyle ile łudzi którzy na ten temat się wypowiadają.nie ma złotego środka na wszystko.

moje wypowiedzi opieram na własnych doświadczeniach ale nie o to chodzi w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.