Skocz do zawartości

pakiet Ni-Cd


Patryk218
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie pakietu Ni-Cd

1.Jakie napięcie powinno mieć naładowane ogniwo?

2.Czy pojemność 700 mAh to dużo i czy pakiet 4.8V z tych akumulatorku wystarczy do szybowca?

3.Czy po 1 roku nie ładowania ich zachowają swoje właściwości,czy nie stracą pojemności?

Te akumulatorki wyciągnąłem z samochodu rc.Jednak mam wątpliwości ponieważ samochut ten leżał przez rok w koszu i nie był ładowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. To zależy do jakiego szybowca, a przede wszystkim jakich użyjesz serw.

3. Myślę, że nic specjalnego Ci nie zostało z tych Ni-Cd, ale naładuj i możesz zobaczyć czy się naładuje do pełna i czy będzie pakiet trzymał. Wiem tylko, że kiedy 2 razy zostawiłem Ni-Mh naładowane na pół roku to nic z nich nie było (PADŁY)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa w szybowcu to tower pro SG5010 2 sztuki.Akumulatorki naładowały się tak do 1.37V ale ładowałem na takiej zwykłej ładowarce do paluszków.W modelarni naładuje cały pakiet bo jeszcze nawet go nie zlutowałem i w tedy się zobaczy.Jakoś tydzień temu ładowałem je po raz pierwszy i dzisiaj je sprawdzałem to miały 1.30V to widocznie coś tam trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po napięciu po naładowaniu są dobre, ale sprawdź ile czasu jesteś w stanie używać modelu po pełnym naładowaniu akumulatorków. Zaleca się wykonywanie pełnych cykli na Ni-Cd!

Ehhh ta młodzież. :shock: Pierwsze co trzeba zrobić to cztery , pięć cykli rozładowania/ładowania. Po napięciu nic nie określisz , niektóre akumulatory bez problemu osiągają 1,5V/celę . Pakiet możesz sprawdzić podłączając stałe obciążenie do tego pakietu i mierząc prąd i napięcie podczas tego rozładowania. Dlaczego prąd? dlatego że jak nie masz źródła prądowego to prąd będzie malał wraz se spadkiem napięcia w miarę rozładowania pakietu.Chyba że masz dostęp do ładowarki procesorowej . Kolega proponuje "..sprawdź ile czasu jesteś w stanie używać modelu po pełnym naładowaniu akumulatorków" , równie dobrze mógł napisać " sprawdź kiedy braknie Ci sterowania w modelu lub po jakim czasie spadnie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki zrobię tak jak mówicie :D

To czyli mam je rozładować do napięcia około 0.9V-1.0V i naładować ponownie i tak kilka razy?

Jak lepiej je na razie ładować w pakiecie czy osobno?,chodzi mi o te rozładowanie i naładowanie z powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na tym i jeszcze na innym forum (ale ponoć już tam tego nie ma) opisywałem cykle ładowania i rozładowania ni-cd i ni-mh wraz ze screenami charakterystyk. Tak jak Jurek napisał 0,6V. Spotkałem się z opinią że absolutne minimum do rozładowania to 0.8-0.9V . Nieprawda. Można do 0.6V na celę i akumulatorowi absolutnie to nie szkodzi. Nie chce mi sie szukać teraz screena ale od napiecia 0.9 do 0.4V charakterystyka rozładowania jest niemal pionowa. Potem od 0,4V do 0 V można wyładować jeszcze kilkadziesiąt do kilkuset mA ale to faza głębokiego rozładowania i raczej nie powinno się jej stosować. Jednak tylko w taki sposób czasem udaje sie"obudzić" akumulator ale to skrajne przypadki. Jeżeli chcemy wyładować akumulator do założonego 0.6V/celę to najpierw możemy rozładowywać większym prądem ale jak już ładowarka się wyłączy to ustawiamy prąd rozładowania na jak najmniejszy dostępny w ładowarce i takim prądem rozładowujemy do założonego poziomu napięcia. Rozładowanie dużym prądem powoduje większy spadek napięcia na pakiecie i przedwczesne wyłączenie się ładowarki. Po wyłączeniu napięcie na pakiecie "wstaje" i w konsekwencji pakiet tylko pozornie jest rozładowany do 0.6V. Przy rozładowaniu najmniejszym dostępnym prądem jeszcze trochę wyładujemy mA z pakietu. W ten sposób unikniemy efektu pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozładowywaniem ogniw Nixx w pakiecie szeregowym do tak niskich napięć to radzę podchodzić z dużą ostrożnością.

Jeśli ogniwa są sprawne i w jednakowym stanie lub przy pełnej kontroli napięć na poszczególnych ogniwach to można się tak wygłupiać. Ale jeśli trafi się jedno słabsze (już o mniejszej pojemności lub po prostu niedoładowane) w szeregu to pozostałe mocniejsze odwrócą mu polaryzację napięcia i ostatecznie zniszczą.

Reguła 0,8 do 1,0 V/ogniwo (średnio i w zależności od prądu rozładowania) została wymyślona po to aby zmniejszyć ryzyko odwrócenia polaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jedno ogniwo jest słabsze a my o tym wiemy to raczej złym pomysłem jest start z takim pakietem. Poza tym widać to podczas formowania pakietu. Celowo zdejmowałem charakterystyki z różnych pakietów żeby zobaczyć jaki jest bezpieczny poziom rozładowania. Po sprawdzeniu kilkunastu akumulatorów różnych firm śmiało mogę powiedzieć że 0.6V/celę jest bezpieczne. Do testów użyłem ładowarki Shark20 podłączonego do laptopa Dell. LeszekJ, zapewniam Cię że do wygłupów to mi daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.