Skocz do zawartości

T-Zagi własnej produkcji


darek_op
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zabrałem sie za budowę skrzydełka od podstaw :D

 

Tak wygląda mój zasilacz do ramki

Dołączona grafika

 

oraz ramka do wycinania

Dołączona grafika

 

A tu juz przygotowane do wycinania profilu kawałki odpowiednio przyciętego styropianu.

Dołączona grafika

 

Tak naprawde wycinanie jest dziecinnie proste. Najważniejsze to dobrze naciągnięty drut :D i równomierne przesuwanie drutu bez zatrzymywania. Całe skrzydełko (dwie połowki) o rozpiętości 120 cm da się wyciąć z jednego kawałka styropianu. W sumie to trochę żałuję bo można było zrobić spokojnie 140 cm :mrgreen:

 

I mam pierwsze wycięte skrzydełko(:) Co prawda zmarnowałem trochę materiału, ale cóż nauka wymaga poświęceń. :D

To na zdęciu ma 120 cm rozpiętości, ale następne jakie będe wycinał zrobie o 20cm większe.

 

Trzeba mu tylko obciąć postrzępioną krawędz spływu :D

Dołączona grafika

Połówki pasują do siebie idealnie :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli będzie to gołe skrzydło tzn nie oklejone balsa czy fornirem to dzwonek wystarczy ale dała bym nieco inne śmigło 8x6 bo masa modelu wyjdzie ok 600g. Oklejane skrzydło balsa wychodzi ok 900g do lotu, przynajmniej mi tak wyszło http://www.pfmrc.eu/viewtopic.php?t=34558 i mam śmigło 10x6 pakiet 3S1P 1500mAh. Na tym zestawie można już nieźle poszaleć, beczki pętle i fajna winda do góry. Obecnie mam ten silnik http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=3674 i spisuje się świetnie. Jeszcze słusznie kwestia wyważenia, z instrukcji budowy jaka jest na necie podane jest 180mm od przodu i według mnie jest zbyt przednie wyważenie, ja mam ustawione na 210 i jest ok przynajmniej dla mojego latania. Ogólnie trzeba wykonać kilka lotów i ustawić wyważenie pod siebie. Powodzenia przy budowie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ miałem wiele pytań na PW o wycinanie skrzydełek spróbuje na nie zbiorczo odpowiedzieć :D

 

Tak jak pisałem wcześniej, potrzebny będzie zasilacz i drut oporowy.

 

Do tego niezbędny będzie odpowiednio duży stół, :) ponieważ nie dysponuje takim musiałem sobie go trochę przedłużyć :mrgreen:

 

Dołączona grafika

 

Następnie do boków styropianu za pomocą taśmy dwustronnej przyklejamy szablony. Ja wycinałem ze sklejki, ale trzeba bardzo dokładnie wyszlifować krawędzie. Każdy "zadzior" będzie powodował zatrzymywanie się drutu :D

czerwona linia jest cięciwą profilu i jest ona odniesieniem do drugiego profilu umieszczonego po przeciwległym boku. Tu należy też pamietać o zwichrzeniu :D

Wysokość tel linii od dołu jest jednocześnie wysokością na której jest umocowany drut.

Na spływie przykleiłem wykałaczkę, która ułatwia trafienie drutem w początek profilu podczas rozpoczynania wycinania :mrgreen:

Dołączona grafika

 

Natępnym etapem jest odpowiednie ułożenie odpowiednio przyciętego kawałka styropianu :mrgreen: należy go ułożyć tak jak na rysynku poniżej. Strzałką zanaczyłem miejsce mocowania drutu. Czerwone linie to skrajne położenia drutu i one wyznaczają właściwe ułożenie styropianu.

 

Dołączona grafika

 

Po przyciśnieciu czymś naprawdę cężkim styropianu możemy włączyć zasilanie i po nagrzaniu drutu rozpocząć wycinanie zaczynając od spływu. Temperaturę drutu trzeba dobrać doświadczalnie, ja zauważyłem, że najlepsza temperatura to taka kiedy podczas cięcia styropian leciutko dymi :mrgreen: (oczywiście bez przesady) . Drut prowadzimy jednostajnym ruchem, dość mocno go naciągając.

 

Dołączona grafika

 

I w ten prosty sposób mamy wycięte skrzydełka :mrgreen: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ZAGI się powolutku buduje :D Jak na razie jest już sporo zrobione, ale pozostaje jeszcze rozłożenie wyposażenia, wycięcie miejsc na nie i oklejenie taśmą z dwóch stron.

Tak wygląda na dzień dzisiejszy.

 

Wzmocnienie listwą 5x5 od spodniej strony

 

Dołączona grafika

 

Winglety i lotki tymczasowo przyczepione taśma do sesji zdjęciowej :D

 

Dołączona grafika

 

Troche już wygląda jak ZAGI :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem :( (:)

 

Miałem jeszcze zrobić kabinkę oslaniającą elektronike, zrobiłem nawet szablon do obkurczania butelki, ale ....... :mrgreen: okazało się , zę trudno będzie znaleźć taką długą butelkę :shock:

 

Tak wygląda na teraz moje skrzydełko, a waży 589g :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Elektroniczna wyważarka :( stwierdziła prawidłowe wyważenie

Dołączona grafika

 

Teraz pozostaje mieć nadzieję, że poleci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to tak bez ramki sie tnie ( z jednej strony na stałe drut zamocowany przy stole ? jak daleko trzeba dać od mniejszego szablonu do puktu mocowania drutu ? jest jakaś "norma" czy doswiadczalnie żeby drut się nie odrywał od szablonu ? a i tak naokoło szablonu na raz czy górę osobno i potem przewracamy i dół ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie drutu należy dobrac doświadczalnie. Tak jak zanzaczyłem czerwonymi liniami, musisz przymierzyc drut , żeby zaczął ciąć od obydwu spływów, a po przesunięciu do natarcia musi skończyć jednocześnie obydwa . :lol:

 

Tniemy bez ramki , naciągając drut ręką. ja wycinałem najpierw jedna strone potem przewacałem i druga strona. Na wolny koniec drutu przyczep jakis kawałek listewki, łatwiej się wtedy naciąga drut bo nie wcina się w dłoń :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Darek za podpowiedz - kiedys na YT widziałem taki filmik z tym sposobem wycinania ale takich z takich niuansów to nie wszystko da się podpatrzeć - przy wycinaniu właśnie skrzydeł do Tzagiego najbardziej doskwiera mi to ,że samamu ciezko zgrać różne długosci cieciwy i prędkości przesuwu a w dwóch to również .... a tym sposobem jest szansa na ładne wycięcie samemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko pilnować, aby drut był dość mocno naciągnięty. U mnie na początku zmarnowałem trochę materiału, ponieważ od "mojej" strony drut juz skończył wycinanie natomiast na drugim szablonie dopiero dochodził do spływu :lol: Temperatura drutu tez jest bardzo ważna, mnie najlepiej się cięło jak styropian lekko dymił podczas wycinania. Pamiętaj też o bardzo dokładnym wyszlifowaniu krawedzi szablonów, każdy nawet mały zadzior będzie powodował zatrzymywanie drutu i wypalanie styropianu :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie zakochałem się w ZAGIm ;) lata rewelacyjnie, nie ma kłopotów ze startem, wspaniale szybuje i jest całkowicie przewidywalny :D jak na moje umiejetności to rewelacyjny samolot :mrgreen:

Każde lądowanie udane, latanie z elementami "akrobacji", powolne przeloty na niewielkiej wyskości i troszkę dużej prędkości, jak na moje umiejętności pilota to naprawdę rewelacja. (:)

Model godny polecenia nawet dla takich początkujących jak ja :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponieważ moje skrzydełko zrobiło małe bum :shock: , trzeba było zbudowac następcę. :D

Całe wyposażenie jest przełożone z poprzedniego, łącznie z lotkami.To nowe ma 140cm rozpiętości :rotfl:

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Teraz tylko trzeba zobaczyć jak będzie latać :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.