Skocz do zawartości

Prąd rozładowania w iCharger 106B+


vowthyn

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy coś źle robię, czegoś nie rozumiem, czy z ładowarką coś jest nie tak. Wczoraj chciałem w ramach testów porównawczych rozładować dwa pakiety LiFe 3S żeby sprawdzić czy nowo zlutowany dorównuje używanemu przez dłuższy czas. W tym celu ustawiłem w trybie "discharge" napięcie 8,55V (czyli takie, przy jakim normalnie odcina mi regulator) i prąd rozładowania 4A (maksymalny prąd rozładowania według instrukcji to 7A). Przy takich ustawieniach po rozpoczęciu rozładowania w przypadku obu pakietów ładowarka rozpoczyna proces od prądu 1,4A, następnie po chwili stabilizuje go na 1,5A i tak już prawie do końca przez 1h20m, następnie przed samym końcem prąd rośnie do 1,6A. Dlaczego prąd rozładowania nie dochodzi do ustawionego 4A?

 

Dodatkowo w instrukcji jest informacja, że jeśli podłączymy pakiet do portu balansera przed rozpoczęciem rozładowania, to proces zostanie automatycznie przerwany jeśli jedna z cel osiągnie napięcie minimalne (czyli w moim przypadku przerwanie rozładowania nastąpi nie po osiągnięciu przez pakiet napięcia 8,55, tylko po osiągnięciu przez jedną z cel napięcia 2,85V). Tak się jednak nie dzieje, rozładowanie musiałem przerwać ręcznie po spadku jednej celi do 2,74V.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w specyfikacji moc ładowarki w procesie rozładowywania. Moc to iloczyn prądu i napięcia. Podziel sobie moc tej ładowarki w procesie rozładowania (jest inna niż w procesie ładowania) przez napięcie rozładowywanego pakietu, a otrzymasz maksymalny prąd (mniej więcej) jakim ładowarka może rozładowywać dany pakiet. Przy niższym napięciu pakietu prąd rozładowania będzie większy (aż do 7A) a przy wyższym mniejszy. Wg. mnie wszystko jest OK. pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszą część Bogdan odpisał Tobie i dodam z niechęcią że nawet prawidłowo odpisał :wink: ( no co trochę się podroczyć chciałem )

 

Jeśli chcesz rozładowywać większym prądem pakiety wtedy musisz zastosować szeregowo zewnetrzny rezystor dużej mocy . ..- też jest w instrukcji

 

Dodatkowo w instrukcji jest informacja, że jeśli podłączymy pakiet do portu balansera przed rozpoczęciem rozładowania, to proces zostanie automatycznie przerwany jeśli jedna z cel osiągnie napięcie minimalne (czyli w moim przypadku przerwanie rozładowania nastąpi nie po osiągnięciu przez pakiet napięcia 8,55, tylko po osiągnięciu przez jedną z cel napięcia 2,85V). Tak się jednak nie dzieje, rozładowanie musiałem przerwać ręcznie po spadku jednej celi do 2,74V.

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Sprawdź w menu jak masz ustawienia !

nie chodzi mi o wybór funkcji ładowanie /rozładowanie ale to co możesz ustawić w "setings"a jest tam tego sporo - może tam masz wyłączone wykrywanie napięcia min. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po kolei:

 

Miałem ustawiony w opcjach limit mocy rozładowania na 15W (maks dla tej ładowarki to 20W). Sądziłem, że 7A potrafi rozładować sama, natomiast zewnętrzna rezystancja potrzebna jest do większych prądów (do rozładowywania z użyciem zewnętrznego rezystora służy tryb "DISCHARGE+" a nie zwykły "DISCHARGE" i to mnie zmyliło. W sumie dowiedziałem się tego, co chciałem, tylko musiałem czekać na tę wiedzę trzy godziny (~ czas rozładowania dwóch pakietów prądem 1,5A). Nie wiem czy bezpiecznie będzie ustawiać pełne 20W - temperatura na wewnętrznym czujniku przy rozładowaniu prądem 1,5A oscylowała w granicach 38-40 stopni, obudowa była gorąca.

 

Ciekaw byłbym jeszcze jak wygląda charakterystyka rozładowania przy takich prądach, jakie pobiera silnik i serwa - orientujecie się może czy można to zrobić przy pomocy funkcji lipo monitor (złącze serwisowe podłączone do portu balansera, główny wtyk do zasilania w modelu) czy raczej nie zadziała w ten sposób?

 

Co do napięcia "Per-cell final voltage" o którym pisze LeszekJ, to nie widzę nigdzie takiej opcji (ani w instrukcji, ani w menu ładowarki). Z 17 strony instrukcji jasno wynika, że jeśli podłączymy port balansera przed rozpoczęciem rozładowywania, to ładowarka powinna automatycznie ustawić minimalne napięcie pojedynczej celi według algorytmu: ustawione końcowe napięcie pakietu/ilość cel i powinna przerwać rozładowywanie po osiągnięciu tego napięcia przez którąkolwiek celę. Nigdzie nie ma ani słowa o tym, że trzeba to ustawiać ręcznie.

 

"DISCHARGE REDUCE" miałem wyłączone

 

Wersja softu w mojej ładowarce to 3.14

 

Podziękowania lecą za wszystkie pomocne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładowarka powinna automatycznie ustawić minimalne napięcie pojedynczej celi według algorytmu: ustawione końcowe napięcie pakietu/ilość cel i powinna przerwać rozładowywanie po osiągnięciu tego napięcia przez którąkolwiek celę.

Sam ustawiasz napięcie końcowe ogniwa (jeśli kabelek balansera jest podłączony od początku) i/lub pośrednio pakietu (ustawione napięcie pojedynczego ogniwa * liczba ogniw szeregowych). Ta wartość to właśnie "Per-cell final voltage" i jest w prawym górnym rogu podczas setupu rozładowywania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ustawiłem ją tak, jak napisałem na 2,85V i ładowarka nie przerwała rozładowywania pomimo zejścia jednej celi do 2,74V.

Wygląda na to, że nasze rozumienie instrukcji jest inne niż jej autora.

Przerwanie rozładowania następuje po osiągnięciu zadanego napięcia pakietu (ustawione napięcie ogniwa * liczba ogniw) lub przy osiągnięciu granicznej wartości napięcia (zaprogramowanej przez producenta) dla dowolnego ogniwa jeśli kabelek balansera był podłączony (np. LiFe zawsze 2 V/ogniwo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.