Skocz do zawartości

podłączenie dwóch silników z regulatorami


Dolce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W łodzi mam dwie śruby napędowe i w związku z tym dwa silniki. Są to silniki bezszczotkowe. Chcę je podłączyć przez dwa oddzielne regulatory Turnigy Marine. Regulatory mają wtyczkę, którą według instrukcji należy podłączyć do odbiornika. W instrukcji jest napisane również, że posiadają wyjście super BEC 6V/3A.

1) Jak prawidłowo podłączyć dwa regulatory w odbiorniku dla silników, które pracują "równolegle" (powinny zmieniać jednakowo obroty). Czy wyjścia regulatorów połączyć po prostu równolegle a następnie podpiąć do jednego kanału odbiornika ?

2) Chciałbym zasilić odbiornik z BEC regulatorów. Czy wystarczy, że podołączyć regulator do odpowiedniego kanału odbiornika i po sprawie ?

3) Chciałbym również wykorzystać BEC do zasilania oświetlenia modelu. Skąd pobrać to napięcie ?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. ;)

 

Koncepcję masz dobrą.. Trzeba podłączyć tak:

1. wpinasz silniki pod każdy regulator (jeden regulator - jeden silnik). Inaczej się tego nie da zrobić :)

2. Przewody które odchodzą od regulatora i trzeba wpiąć w odbiornik - złącz razem kablem "Y" i wtyczkę wepnij tam, gdzie masz kanał przepustnicy.

3. Z tego co piszesz - Twoje regulatory mają wewnętrzny 3A BEC, a więc bez obawy i dodatkowych kombinacji - obsłużą zasilanie odbiornika i (jeśli mowa o podświetleniu diodowym) też pociągnie. Widzę jednak, że dopiero chłoniesz wiedzę o takiej "elektrowni" więc polecam Ci kupić na Allegro zestaw oświetlenia profesjonalnego wraz ze sterownikiem (podłącza sie pod osobny, dowolny kanał)

 

Jeśli jednak chciałbyś zrobić oświetlenie bardziej zlożone i prądożerne, to niestety musi być switch elektroniczy i dodatkowe źródło zasilania w postaci baterii np 500-800mAh, 2S

 

Takie rozwiązanie jak powyższe (mowa o silnikach) jest powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie napędza się modele wielosilnikowe.. Nic skomplikowanego..

 

A.. Bym zapomniał na koniec..

Z obu regulatorów odchodzą przewody zasilające. Musisz je połączyć tak:

Dołączona grafika

 

Wtedy masz wyjście pod jeden akumulator :)

 

Gdyby coś - pytaj..! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki.

Skorzystałbym z Twojej pomocy i mam pytania. Jeśli masz czas to odpisz.

1) Jeśli dobrze zrozumiałem to po prostu wejścia zasilania dla regulatorów oraz te 3pinowe (napięcie BEC oraz sygnał sterowania) łączysz równolegle czyli "-" z "-", "+" z "+" oraz analogicznie wtyczkę 3pinową. O ile w przypadku napięcia sprawę rozumiem (choć nie sądziłem, że napięcia BEC obu regulatorów można będzie połączyć równolegle) tak w przypadku wejścia sygnału (bo to jest chyba ten trzeci pin we wtyczce z BEC) chciałem się upewnić. Te przewody można ze sobą połączyć wspólnie do jednego wejścia sygnału sterowania w odbiorniku ?

2) Napisałeś, że można kupić na Allegro zestaw oświetlenia ze sterownikiem. Czy oprócz tego, że pełni funkcję "przekaźnika" (wolnym kanałem odbiornika można załączyć oświetlenie) posiada jeszcze jakieś inne funkcje ? Rozumiem, że nie będzie możliwości załączania oświetlenia poprzez nadajnik bez tego typu układu - przetwarzającego sygnał sterujący z odbiornika na regulację oświetlenia (zapewne na zasadzie załącz-wyłącz lub płynną). Jakie funkcje posiada taki profesjonalny sterownik oświetlenia.

3) Jeśli nie zdecydowałbym się na taki sterownik to jak podłączyć oświetlenie ?

Oczywiście można podłączyć oświetlenie pod akumulator (akurat mam 11,1V więc podchodzi) przez rezystor ale to według mnie nie najbardziej fachowy sposób. Pewnie lepiej skorzystać z BEC. Tu napięcie wyjściowe będzie zawsze na poziomie 6V (stabilizacja). Czy można zasilanie z jednego układu BEC wykorzystać do zasilenia odbiornika a z drugiego przekazać na oświetlenie ? Wówczas podłączenie wyglądałoby następująco :

http://imageshack.us/photo/my-images/685/ukad.png/

Sygnał sterowania do regulatorów oznaczyłem kolorem zielonym, są one podłaczone równolegle. BEC regulatora1 jest podłączony do odbiornika a drugi zasila oświetlenie.

Czy schemat jest ogólnie prawidłowo rozrysowany ?

3) Na koniec mam pytanie o połączenie pakietów. Będę zasilał łódkę z 4 pakietów, tak wyszło. Mam dwie opcje - albo połączyć po 2 pakiety równolegle i każdy regulator z takich osobnych źródeł zasilania lub połączyć 4 pakiety równolegle i do ich wspólnego wyjścia podłączyć oba regulatory. które rozwiązanie jest praktyczniejsze ? Na razie uważam, że to pierwsze ponieważ w przypadku jakiegoś odłączenia się przewodu czy awarii zasilania zawsze łódka dociągnie do brzegu na jednym silniku. Ale może są wskazania za połączeniem wszystkich akumulatorów równolegle, bez rozdzielania na dwie sekcje. Mam tu na myśli np. równomierne spadki napięcia na "wspólnym" akumulatorze.

Będę wdzięczny za podpowiedzi, pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku - odpowiem Ci później, gdyż troszkę zejdzie a teraz nie bardzo mogę.. Ale ogólnie rozumowanie słuszne z wyjątkiem podłączenia oświetlenia bezpośrednio pod akumulator no i zasilanie BEC - to że chcesz podzielić i jeden regulator miałby obsłużyć odbiornik, a drugi zasilić Twoje oświetlenie - to też jest złe rozwiązanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zasilanie z jednego układu BEC wykorzystać do zasilenia odbiornika a z drugiego przekazać na oświetlenie ? Wówczas podłączenie wyglądałoby następująco :

http://imageshack.us/photo/my-images/685/ukad.png/

Sygnał sterowania do regulatorów oznaczyłem kolorem zielonym, są one podłaczone równolegle. BEC regulatora1 jest podłączony do odbiornika a drugi zasila oświetlenie.

Czy schemat jest ogólnie prawidłowo rozrysowany ?

 

Ogólnie tak, tylko że z BEC "dolnego" regulatora masa (czarny przewód) musi być podłączona zarówno do oświetlenia, jak i do odbiornika.

Generalnie schemat podłączenia 2 ESC podałem tu, w Twoim wypadku środkowej końcówki drugiego ESC nie izolujesz, a wraz z masą wykorzystujesz do zasilania oświetlenia. Oczywiście oświetlenie działa zawsze, gdy włączony jest drugi ESC.

Co do łączenia aku: jeżeli podłączysz każdy ESC do osobnego akumulatora i jeden z nich wyładuje się wcześniej, to odetnie zasilanie silnika i możesz mieć ciężko dopłynąć do brzegu (nie wiem, czy z tak niesymetrycznym "ciągiem" łódka da radę płynąć prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Miałem zamówić w HK ten bardziej rozbudowany przełącznik ale zapomniałem dodać do zamówienia. Szkoda. Układy załączone przez Adama nie są skomplikowane, opierają się na jednym przerzutniku. Jeśli się nie mylę to wystarczy podać na wejście RX przerzutnika "4013" krótki sygnał sterujący aby nastąpiła zmiana logiki na jego wyjściu i załączenie lub wyłączenie odbiornika. Kolejne impuls na wejście będą cyklicznie zmieniały stan na przeciwny.

Natomiast nie orientuję się jak działa układ którego schemat załączyłeś, niestety nie czytam schematów zbyt dobrze. Oczywiście zapoznam się z opisem na stronie, jeśli jednak masz chwilę to napisz jak ten układ funkcjonuje.

Układ jest nieco bardziej rozbudowany od tych załączonych przez Adama, posiada na wejściu timer (555) oraz przerzutnik i bufor (4013 i 4049).

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

P.S. Timer pełni zdaje się rolę generatora, który porównuje własny generowany sygnał o częstotliwości ustalanej za pomocą R2 i C1 - w tym przypadku 0,00165 sek (1,65ms) :

http://freespace.virgin.net/matt.waite/resource/handy/pinouts/555/

z częstotliwością wejściową podawaną z odbiornika. Załączenie/wyłączenie napięcia na wyjściu układu następuje zapewne w momencie, gdy częstotliwość sygnału z odbiornika odbiega od "wzorcowej", wytwarzanej przez generator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatecznie kupiłem dwa takie przełączniki :

multi

No i są problemy.

Na początku w ogóle nie chciało się toto uruchomić. Tylko diody „wyjściowe” pulsowały. Potem jeden zaczął pracować (nie wiem co uczyniłem ale „zaskoczył”) a drugi na razie tylko „pulsuje”.

Układ, który pracuje na razie zachowuje się w następujący sposób : po podłączeniu do wolnego kanału odbiornika zapalają się zielone diody, które są ulokowane przed wyjściami goldpinów. Wybór sekwencji świetlnych (tak to nazwijmy) dokonuje się małym przełącznikiem ulokowanym na PCB. Najpierw dwukrotnie układ „prezentuje” wybraną sekwencję a potem diody gasną. Sekwencja to nic innego tylko zapalanie się diod w odpowiedniej kolejności, charakterystycznej dla danego wyboru. Na przykład na jednym z ustawień diody „tworzą linijkę LED” – kolejno, w odstępach co ok. sekundę, zapalają się diody (jest ich 7). Tak więc podłączam ten układ do odbiornika, zapala się sekwencja, diody gasną. Mogę załączać kolejne diody (według wybranej sekwencji) za pomocą odchylenia drążka aparatury z pozycji nautrum do maksimum. Nie ma możliwości załączenia diod za pomocą przełączników aparatury. Można to zrobić jedynie za pomocą drążka albo potencjometrami - pod warunkiem, że przesunie się potencjometr do oporu i z powrotem. W sumie to by tak mogło być.

Jednak jest jeszcze inny problem. Przełącznik nie daje na wyjściach napięcia. Nie działa również jako "styki", które mogłyby załączać obwód. Oprócz kabla z wtyczką, którą wpina się do kanału odbiornika, przełącznik posiada dodatkowo wejście dla napięcia zewnętrznego w zakresie 6-12V. Sadziłem, że to napięcie zostanie podane na wyjścia godpinów w momencie uruchomienia danego połączenia, sygnalizowanego zapaleniem się zielonej diody. Przeczytałem w Internecie, że każde z 7 wyjść można obciążyć prądem do 500mA. A tu nic, zero na mierniku.

Może ktoś się orientuje jak sobie poradzić z powyższym problemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.