Skocz do zawartości

Turnigy 9x soft 2 trymery na pokrętłach + problem z softem.


kilo1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

To mój pierwszy (drugi) post więc wyrozumiałość mile widziana :-).

 

Pierwsza sprawa to krótko na temat same apki - IMHO całkiem fajna na początek przygody z RC, soft rozsądny, cieszę się, że nie poszedłem w Dx-y i analogiczne - kiedyś może przyjdzie na to czas. Doświadczenie niewielkie, ot symulator + parę lotów nielotem (chociaż może to złe określenie bo zrobił parę kółek tylko lata chu..wo i już więcej nie polata).

 

Za parę modeli może skrobnę jakiś dłuższy pościk na temat. Tyle dygresji...

 

Uczciwie powiem, że szukałem TROCHĘ na forach ustawienia trymerów na pokrętłach (fajnie to działa w simie, a na pierwszym modelu spodziewałem się problemów ze statecznością i chciałem mieć sposób na szybkie trymowanie) ale jakoś nie znalazłem sensownej konfiguracji dla mojego modelu.

 

Wydumałem taki setup - może się komuś przyda.

 

Model:

Odbiornik: oryginalny 8-mio (9) kanałowy

Sterowanie:

lotki 1 serwo, kanał 1

wysokość 1 serwo, kanał 2

gaz kanał 3

kierunek 1 serwo, kanał 4

czyli mode 2

klapy 1 serwo, kanał 7 PIT TRIM

 

do tego jeszcze dwa kanały dla pokręteł:

CH5 HOV PIT - górne lewe - trymer wysokości

CH6 HOV THRO - górne prawe - trymer lotek

 

Rewersy:

ELE REV

RUD REV

reszta NOR

 

Miksery (tylko programowe PROG MIX):

MIX 1:

STATE ACT

MASTER GYR - GYR to właśnie kanał 5

SLAVE ELE

OFFSET 000

UPRATE 100 - chociaż zacząłem od obu RATE na 050 (połowa wychyleń sterów)

DNRATE 100

SW ID1 - to pozwalało włączyć trymowanie na przełączniku AUX 3 (przedni prawy długi)

 

MIX 2:

STATE ACT

MASTER FLP - wbrew pozorom to kanał 6

SLAVE AIL

OFFSET 000

UPRATE -050 - minusik, aby przechył był zgodny z ruchem pokrętła przy locie od siebie

DNRATE -050

SW ID1

 

Do tego inne ustawienia czyli D/R EXP tylko na ELEV (wysokości) na fula (EXP 100) i parę end-pontów E. POINT.

 

Wszystko hula pięknie zgodnie z założeniami - upierdliwi mogą narzekać na możliwość losowych ustawień trymowania przy przypadkowym zahaczeniu o pokrętło, ale po pierwsze ja nie miałem z tym problemu, a po drugie zawsze jest możliwość szybkiego wyłączenia wspomnianym przełącznikiem AUX 3.

 

Tyle na temat trymowania niestety podczas zabawy z ustawieniami wyszedł problem z softem apki - raczej ogólny bo sprawdzony z kolega, który mi apkę sprzedał, a sam sprawdzał na nówce.

 

Desperackie przeszukiwanie forów sugerowało, że kilku ludzi się spotkało z tym, ale ustawienia i funkcje pokręteł był tak różne, że trudno to było globalnie powiązać w jeden problem i ustalić co jest spiep...ne.

 

Otóż na apce Turnigy 9X występuje problem w przypadku łączenia mikserami programowymi PROG MIX pokręteł ustawionych na kanałach AUX 1 i AUX 2 (czyli kanały 7 i 8 ) z manetkami.

 

Skubany jest na tyle wredny, że pojawia się tylko dla wychyleń pokrętła poniżej zera czyli od -100 do 0. Objawia się wariowaniem miksowanego kanału manetki przez łapanie maks. wychyleń np. -100 lub +100.

 

Łatwo sobie wyobrazić taką scenkę: trymowanie na pokrętach, model podtrymowany w plusie, maneta działa ok. Zmiana trymowania na poniżej zera - i sypią się dynamiczne beczki lub pętle, a krety zakładają kaski :twisted:.

Najfajniej jest jak pokrętło jest w okolicach zera - wtedy serwa wpadają w pełnozakresowe drgawy.

 

Rozwiązaniem jest wywalenie wszystkiego co się da i nie podlega trymowaniu pokrętłami np. klap na kanały AUX (7 i 8 ) a trymery na pokrętłach dajemy na kanały 5 i 6. Stąd moja w/opisana konfiguracja

 

Wiem, że to nie jest jakiś wielki problem - na inne (jeszcze) nie wpadłem, a ten daje się ominąć, ale jak się zagęści serwa i bajery w większym modelu to może być problem. Wtedy pozostaje alternatywny sofcik :?.

Aha, żeby nie było sprawa jest na tyle błaha, że IMHO nie wpływa na ew. decyzję o zakupie.

 

Tyle na dziś - będą jaja, jak się okaże, że wszyscy o tym problemie wiedzą i wyskoczyłem jak Filip (cholera...) z konopi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.