Skocz do zawartości

Ploter CNC do styro własnej roboty


MrFlayerX

Rekomendowane odpowiedzi

Masz oczywiście racje, zwłaszcza, że ruch jest w jedną stronę. Ale nawet najtańsze trapezowe z nakrętkami to połowa zakładanej ceny maszyny, a ich końce trzeba jakoś ułożyskować, pod te łożyska przetoczyć. To kosztuje i na złomie się nie znajdzie. Już mieliśmy tu budowę frezarki zdaje się przez kolegę Ertmana zaczętą. I starszy i z "doświadczeniem" i co? Takie projekty bez zaplecza maszynowego, doświadczenia choćby minimalnego w toczeniu, frezowaniu, no i sporej wyobraźni technicznej są nierealne. Wszystko można narysować i komuś zlecić ale za jakie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

moze byc jakis depronek? to akurat mam pod reka. przepraszam za pisownie ale nie pisze u siebie na kompie a tu na tym jest cos po przestawiane i nie polskich znakow.jak chcecie to mozecie podeslac plany jakiegos deproniaka ktorego relacje chcielibyscie zobacyzc na forum.

Może być depronek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie projekty bez zaplecza maszynowego, doświadczenia choćby minimalnego w toczeniu, frezowaniu, no i sporej wyobraźni technicznej są nierealne.

akurat mam nieograniczony dostęp do frezarek i tokarek i kolegę który mnie nauczy jak je obsłużyć co by dalej mieć 10 palców u obu rąk a jak nie to on sam wytoczy czy wyfrezuje.

 

a co do śrub to sugeruje przyjrzeć się maszynie do której podałem link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

500 to mało, co nie znaczy że niemożliwe :? Skoro masz zapał to kilka rad budowy po kosztach:

 

-nie buduj z płyty wiórowej bo się rozpadnie(powstaną szybko luzy), jeśli już to sklejka jest kilka razy sztywniejsza i trwalsza

-prowadnice przy najniższym koszcie - staraj się zdobyć z jakiś starych drukaraek igłowych(bo sa dłuższe)

- wózki czy tez łożyska to tylko meblowe kulkowe(co do luzów nie będę się wypowiadał)

-elektroniika - są do kupienia za grosze gotowe same płytki w które można wlutować elementy do sterowania silników krokowych

 

OK dalej nie mam już czasu pisać, jak zaczniesz postaram się pomóc...

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

-prowadnice przy najniższym koszcie - staraj się zdobyć z jakiś starych drukaraek igłowych(bo sa dłuższe)

 

 

 

ale czy prowadnice z drukarek igłowych mają około 1,2m długości bo mniej więcej tyle maszyna ma mieć w założeniu długości, szerokości około 1m.

 

 

 

Prace w założeniu mam nadzieję że ruszą za około tydzień/półtora, jak skończę to co aktualnie jest na warsztacie w pracowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UUUU to już będzie problem bo takich od drukarek nie znajdziesz....Zatem meblowe też odpadają, bo najdłuższe jakie widziałem w rozsądnej cenie to 60 cm. Pozostaje zatem zwykły profil kwadratowy lub kątownik na którym będa jezdzić wózki na zwykłych łożyskach za 2 złote sztuka... Oczywiście prowadnice byłyby lepsze, ale cena... sam zobacz choćby na allegro....

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy tej długości żaden kątownik lub profil hutniczy nie da żadnej dokładności, chyba, że zabielony na frezarce. 120 cm frezowania to już musi być maszyna fest, trzeba gdzieś to zanieść itp itd. Wiem z własnego doświadczenia, mam spore zaplecze swoje a przy moim aktualnym projekcie, pojawiały się " drogie bariery" wynikające z gabarytów i masy detali. Każde zlecanie gdzieś kosztuje i to niemało. Twój projekt ma szanse powstać ale nie za 500zł, a za minimum 2 razy tyle. To i tak będzie kombinowanie po złomach, po szufladach kolegów itp. Problemem jest zakładany wymiar powyżej 1 metra. Wydatki przy tego typu projektach mnożą się szybko :wink: ale oczywiście ma to szanse powstać, odpowiedz na jedno sobie pytanie, jakie dokładności Ciebie interesują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadowalająca dokładność w zupełności mi wystarczy, czyli taka żeby można było wyciąć takie skrzydło jak na zdjęciu na forum do którego link podałem. teraz się tylko zastanawiam że jak zrobie klona tamtej to jak będę wycinał na niej depron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojjj jeśli mówimy o dokładności żędu 0,8 - 1 mm to żadna dokładność... większą uzyskasz przy wycinaniu nożykiem czy zwykłą ramką oporową po szablonach...

Poza tym widzę że kolega nie ma podstawowych wiadomości na temat budowy maszyn CNC w związku z tym radzę sięgnąć po lekturę http://www.cncforum.pl/

Nie żebym się czepiał ale u nas na forum już było dużo takich jak ty "młodych ambitnych" i nie pojawiło się chyba ani jedne zdjęcie z budowy na które się żucali.

Niestety tego typu projekty przerastają wielu ludzi starszych i nie obraź się ale mądrzejszych ( pod względem posiadanje wiedzy na ten temat) więc jak nie chcesz się pozbyć paru tysięcy złotych na marne bo o takich kwotach tu mówimy to odpuść sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kolego mówisz, ale popracuj nad ortografią ;) Takie urządzenia, czy to ploter, czy frezarka, czy wycinarka, wymagają. Wymagają, jakiejkolwiek wiedzy, nawet tej wyczytanej z forum CNC jak to jest w moim przypadku, narzędzi i parku maszyn. Park maszyn jest bezużyteczny jednak bez wiedzy. W wieku 14 lat wszystko wydaję się łatwe i proste, wiem to bo przerabiałem. Życie jednak szybko weryfikuje. Dla zakładanej dokładności nie ma sensu budować tego urządzenia. Szybciej zrobisz szablony , nawet i ze sklejki ( czego nie polecam) i wytniesz z dokładnością dużo większą. Przy braku pewnej ręki wystarczą 2 osoby i stary dobry sposób z podzieleniem szablonu na odcinki i czytanie na głos na którym numerku aktualnie jesteś. Wychodzi to dobrze i tanio. Nadal twierdzę, że w budżecie 500zł, nie dasz rady zbudować i uruchomić niczego co przy 1200mm prowadnicy da dokładność rzędu 1mm. Po prostu szkoda, żebyś był kolejnym, który jak większość na forum CNC zacznie coś konstruować i nigdy nie skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.