Skocz do zawartości

silnik 3F


Marcinmb

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
mam silnik z napedu dysku twardego...

Generalnie ilość zębów/ramion statora (tego czegoś na czym nawijamy drut) musi być podzielna przez 3.

I ten stator ma być podobny do tych tutaj: http://forumrc.alexba.eu/page2.html

 

rzekomo owy silnik ma 5400obr/ i jest na 12 V

Same obroty i napięcie zasilania nie wystarczą, bo nie wiadomo pod jakim obciążeniem silnik je osiąga (w naszych zastosowaniach obciążeniem jest śmigło).

 

Popatrz na te silniczki powyżej i napisz jaki jest ten Twój (średnica i grubość statora, ilość zębów) - wtedy coś się wymyśli :D

 

PS

Silnik krokowy to chyba się nie nadaje, przynajmniej taki typ, jaki ja znam - ale ekspertem to nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy potrzebne sa jakies wieksze przeróbki tego silnika

Raczej tak :)

W podanym linku masz opis, więc rozbieraj silnik, aż wydobędziesz stator.

Postaraj się nie uszkodzić oryginalnego łożyskowania (może uda się je wykorzystać).

To sam początek przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem chyba 6 dysków twardych. Żaden z silników nie nadawał się na szybką przeróbkę, jak np. niektóre z napędów CD. W moich do wykożystania tylko statory (ewentualnie łożyska, ale w innych zastosowaniach), a całą resztę trzeba dorabiać: rotor, piasta łożysk, mocowanie. Dużo łatwiej przerobić odpowiedniego CD, zwłaszcza początkującemu, można ominąć obróbkę skrawaniem i ślusarskie wyczyny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa modelarstwo to zajęcie dla ludzi niebojących się czytania i szukania informacji , na tym forum i na forum alexa wielokrotnie było opisywane jak działa silnik bezszczotkowy a tu walisz posta za postem kompletnie bez znajomości tematu trochę niepoważnie to wygląda. By nie było że sie tylko czepiam wskrócie wyglada to tak , silnik bezszczotkowy ma trzy uzwojenia i to regulator odpowiednio przełączając prąd płynący przez uzwojenia powoduje obrót rotora. [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.