Skocz do zawartości

jak sprawdzić plany pod laser ??


qnii

Rekomendowane odpowiedzi

w sumie to nie wiem gdzie zadać to pytanie.

jest pewnie mały szybowiec który mi się podoba. projektant tego szybowca udostępnia plany w dxf a w nich coś co można uznać za formatki. pytanie jest takie je sprawdzić czy nadają się do wypalenia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dowiedz się w firmie, w której chcesz to zlecić, jakiej szerokości jest wiązka, którą będą ciąć.

Potem, wystarczy sprawdzić, czy części są rysowane "na styk", czy z offsetem. Jeżeli to pierwsze, to trzeba zrobić odpowiedni offset. Otwory zmniejszyć, wypukłości powiększyć o połowę wiązki.

Jeżeli to drugie, to trzeba sprawdzić jaki to jest offset i dopasować go do swoich warunków.

 

Sprawdzić można przez otwarcie kopii pliku z formatkami w jakimś darmowym CAD-zie i przeciągnąć do siebie dwie krzywe pasujące do siebie i będzie widać jak są spasowane.

Dlatego na kopii, żeby nie popsuć sobie planów przez przypadkowe kliknięcie w "zapisz". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to nie wiem gdzie zadać to pytanie.

jest pewnie mały szybowiec który mi się podoba. projektant tego szybowca udostępnia plany w dxf a w nich coś co można uznać za formatki. pytanie jest takie je sprawdzić czy nadają się do wypalenia???

 

Podlinkuj mi te plany croba to Ci powiem co i jak.. Poznanie wartosci ogniskowej soczewki lasera na niewiele sie zda jak nie ma sie doswiadczenia. Szerokosc ciecia zalezna jest od grubosci materialu, twardosci balsy itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj pana projektanta o namiar na jakiś model wykonany wg tych planów, i porozmawiaj z wykonawcą.

 

Jak zacznie wymyślać że jaki_to_on_nie_jest_dobry_konstruktor to wyślij go na drzewo.

 

Ja już takie jedne plany kupiłem, a tak na marginesie: konstruktor z Kielc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to chodzi o model CROBE 2

Juz sprawdzilem.

Wszystko wydaje sie byc OK. Tylko to co na zielono i to co w kolorze magenta ma byc jedynie oznaczeniem a nie ciete. Linie ciecia wylacznie białe.

Jak jest firma co zna sie na rzeczy to te linie pomocnicze czy oznaczenia powinny byc lekko brazowe a nie czarne w efekcie koncowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znajomości CAD lub Corel przygotowanie plików pod laser jest mało realne. Firma wycinająca żąda poukładanych elementów ze zrobionym offsetem. Bardzo wiele osób błędnie mysli że jak wyśle rysunek elementów w JPG czy PDF to będzie miała wycięte. W firmach świadczących usługi cięcia nikt nie będzie układał elementów i robił offsetów. Co do ogniskowania i średnicy promienia to nawet jak firma poda offset to mało prawdopodobne że będzie ok. Ja stosuję różne offsety wynikające z prób i błędów a nie z tego co podała firma. Więcej o przygotowaniu plików jest tu http://forum.aerodes...c.php?f=18&t=57 Dodam jeszcze w odpowiedzi na post Madriana- nie wystarczy przyłożyć elementy do siebie. Wystarczy że są to elementy które w realu składane są pod jakimś tam kątem i całe pasowanie pójedzie w łeb. Dlatego jak coś rysuję to składam w 3D celem sprawdzenia.

 

PS Qni, zajmę się Twoimi plikami ale chwilę potrwa. Mam na głowie Bociana i jeszcze nowy projekt Kobuza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, chodzi mi o model CROBE 2, dokładnie o jego żebra. nie chce mi się ich wycinać ale jeżeli można cały model wyciąć to, to może to zrobię.

Dziękuje wszystkim

ponieważ nigdy nie wycinałem nic laserowo to teraz co mamzrobić? zgłosić sie do firmy aby to wyceniła, następnie daje im balsę i tyle?

czy firmy które grawerują laserowo wycinają laserowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek, tam nie ma sie czym zajmowac. Nie ma tam zadnych elementow nazwijmy to pasownych. Pewnie nie zerknoles nawet na plik ;-)

Elementy sa poukladane na formatkach, jesli nie liczac tego ze nie ma mostkow i czesci wypadna po wycieciu. Ofsety sa zbedne bo nie ma elementow ktore wymagalyby pasowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes z krakowa wiec zglos sie do Pawla Janisiewicza www.peem.pl, albo do chlopakow z rcmatsu. Pawel Janisiewicz wiem ze bedzie dostepny dopiero od piatku. Jak sie wstrzymasz jeszcze ciut to moze wytniemy cos wspolnie? ;-)

a tutaj swierzutki projekt p. Pawła ( mam nadzieje ze sie nie obrazi za odtajnienie ) - Oblot zapewne w ten weekend - moze na czyzynach....miejmy nadzieje

https://picasaweb.google.com/100857155976951509417/April302012#5737296577705573858

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, obiecuję że jeszcze dziś zerknę. Mostki są pomocne ale nie wymagalne. Qni, ja to robię w firmie której adres podałem na innym forum i jestem bardzo zadowolony. Do tej firmy wysyłam mail z plikiem i informacją że przyjdzie materiał z takiej to a takiej firmy i że po wycięciu mają odesłać na taki a taki adres. Unikam wielokrotnych przesyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem Krakusem który teraz studiuje w trójmieście. nie wykluczam wypalenia tego w krk ale jeżeli dało by się to zrobić w Gdańsku to było by fajnie bo bym nie musiał czekać na przesyłkę. A pewnie czekał bym na nią jak dziecko czeka na prezent z pod choinki :) dlatego poszukam firmy w 3m.

czy firmy które grawerują podejmą się cięcia, jak sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zlecalbym ciecia firmie ktora nie tnie w balsie regularnie. Nawet material wazne jest aby byl nie Twoj a ich bo wazna jest wilgotnosc . Firma jak tnie w balsie ma swoj material ktory jest "wysezonowany". JAk przyniesiesz wlasny to moze sie okazac ze jak deska pojdzie na laser to bedzie pogieta jak smigielko na skutek wilgotnosci jaka zebrala podczas transportu. Nie chodzi o jakies wielkie zwichrzenia ale minimalne, jednak wplywajace na ciecie.

Napewno w trojmiescie jest firma ktora tnie w balsie typowo modelarskie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.