Skocz do zawartości

Przechowywanie nieużywanych pakietów li-pol


Ładziak

Rekomendowane odpowiedzi

Idzie zima, pakiety przez długi czas nie będą wykorzystywane, a przynajmniej nie tak intensywnie jak latem...

W tym roku postanowiłem być łaskawy dla moich aku (oraz dla portfela ;) ) i przechować je w optymalnych warunkach.

Z informacji dostępnych na necie wynika, że najlepiej składować je częściowo rozładowane - do ok. 3,80 - 3,85 V/celę.

Gdy li-pole trafiały pod modelarskie strzechy, mówiło się też o trzymaniu ich w tym czasie w lodówce, ale teraz cicho jest na ten temat.

Jakie macie patenty na przechowywanie nieużywanych aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sprzedam patent od uzytkownikow ktorzy troche dluzej od nas uzywaja lipoli.

Zasada jest prosta-by lipol zyl,musi pracowac.

W niektorych bateriach jest wykorzystywany uklad ograniczajacy prad ladowania ,przeladowania oraz odcina biegun gdy napiecie spadnie do bezpiecznego minimum +10 % wartosci.To na wypadek gdyby taka bateria lezala troche dluzej po takim zabiegu.

Taki uklad elektroniczny maja baterie z UH

http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5280

Obciazenie moze byc nawet minimalne np.diody led, lub inny uklad oraz np.dioda Zenera i/lub przekaznik gdzie po osiagnieciu minimum pod obciazeniem wylacza zasilanie.

W celu uproszczenia,moze byc nawet na jednej ,reszta cel pracuje w identycznych warunkach.

Alternatywa jest cykliczne-czeste ich wietrzenie,czyli latamy caly rok :lol:

W podobny sposob-balansowanie i ladowanie rowne-wszystkich cel jest wykorzystywany w popularnym..pajaczku'' tyle ze dziala z bateriami Nimh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Zajmuję się od pewnego czasu lipolami i zasada jest taka,

żeby zabezpieczyć lipol ogniwo lub też pakiet lipol, które niebędzie używane

przez dłuższy czas należy go rozładować do napiecia 3,82V na cele.

Druga sprawa jest taka ze faktycznie ogniwo traci powoli jakieś tam minimalne

napięcie i to napięcie na ogniwie powoli spada z biegiem czasu.

Należy mniejwiecej co 3 miesiące sprawdzić napięcie na poszczególnych celach,

jeżeli jest znacząco niższe niz 3,82 ponownie naladować i rozłądować do 3,82V.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
nalezy jes rozladowac i naladowac do 50% pojemnosci, moze cos w tym jest poniewaz jak kupowalem nowe to mialy dokladnie polowe tego co powinny miec.

 

A jak ja kupowałem nowe to miały dokładnie 3,82V na ogniwo. Też coś w tym jest :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ładowarce BC-6 jest funkcja przygotowania akumulatorów na czas nieużywania. Ładowarka po uruchomieniu tej funkcji ładuje bądź rozładowywuje akumulator do 3,80v na celę. Myślę, że konstruktorzy ładowarki nie dali by takiej opcji gdyby się ona nie sprawdzała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.