Skocz do zawartości

Turnigy 9x - usterka po dłuższej przerwie (potencjometr?).


vowthyn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Z powodu wyjazdu zagranicznego miałem dłuższą przerwę (3,5 miesiąca) w lataniu. Kiedy już pozałatwiałem wszystkie niecierpiące zwłoki sprawy dwa tygodnie po powrocie do Polski udało mi się w końcu wygospodarować wolną sobotę na loty. Zniecierpliwiony składam model, podłączam wszystko i niestety, ster kierunku wariuje (telepie się chaotycznie). Po wyeliminowaniu wszystkich podejrzanych winny okazał się nadajnik. Lewy drążek nie działa prawidłowo (w menu "Display" słupek ruddera również się telpie). Kalibracja drążków nie pomogła. Twardy reset nadajnika również.

W tej chwili mam przed sobą rozkręcony nadajnik, miałem zamiar przeczyścić ścieżkę potencjometra, ale widzę że nie będzie to łatwe zadanie ze względu na utrudniony dostęp.

Nadajnik w okresie bezczynności był przechowywany w komfortowych warunkach (w zamkniętej walizce w pokoju). Szlag mnie trafia bo za oknem ucieka mi zapewne termika życia.

 

Ktoś ma może jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam specjalny środek do czyszczenia potencjometrów, tylko nie wiem jak się dostać do ścieżki nie uszkadzając po drodze mechanizmu drążka. Jak wyjąć potencjometr z osi?

 

Jestem na tym etapie: Dołączona grafika

i nie wiem co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taki Kontakt PR posiadam, tylko z brązowym napisem a nie zielonym. Nie wiadomo jaki jest składnik aktywny, bo producent nie raczył nic napisać na opakowaniu, ale mniejsza o to.

 

Jak wydostać potencjometr z tej plastikowej obudowy? To wygląda na średnio rozbieralne dla mojego niefachowego oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w ogóle nie mam na wierzchu potencjometru, bo cały jest schowany w plastikowej konstrukcji gimbala. Po plastiku przecież nie będę psikał.

 

Acha - sprawdziłem potka omomierzem i wydaje się pracować liniowo (na tyle, na ile można to dokładnie zmierzyć trzymając sondy przy cienkich nóżkach potencjometru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogło. Zastanawiam się czy to może być usterka firmware (i tak miałem flashować nadajnik i nawet mam już komplet potrzebnych akcesoriów, tylko nie chciałem tracić pieknego weekendu na dłubanie elektroniki)?. Nie wiem czy jest sens w tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie wiem jak wyjąc potencjometr bo mi to zrobił kolega na miejscu a ja się nie przyglądałem. Wyjął go w momencie więc wnioskuję, że to prostsze niż się wydaje :) A i nie pamiętam nawet żeby wyciągał cały mechanizm drążka na wierzch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec końców przymuszony niejako zaistniałą sytuacją zabrałem się za przerabianie nadajnika i wgrałem firmware ER9x. O dziwo po wstępnej kalibracji drążek steru kierunku działa normalnie w pełnym zakresie :D. Mały minusik jest taki, że nowy firmware to dla mnie czarna magia, i zanim go ogarnę i skonfiguruję model to i tak weekend się skończy, ale przynajmniej nie muszę szukać nowego nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.