Skocz do zawartości

Drgania serw Tower Pro MG90 w małym modelu spalinowym


antek116
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam model P-47 Thunderbolt firmy Great Planes napędzany silnikiem Os-Max 25 LA.

Dołączona grafika

W modelu są założone serwa Tower Pro MG90 na wszystkich sterach. Na początku pojawił się problem na serwie steru kierunku, przy włączaniu zasilania i w czasie pracy silnika drgało w okolicach neutrum. Z czasem to zjawisko się pogłębiało i wystarczyło lekko puknąć w poszycie kadłuba by serwo zaczęło zupełnie wariować. Serwo wymieniłem.

Teraz jednak podobny problem pojawił się na serwie jednej z lotek. Zauważyłem też, że serwa lotek mają całkiem spore luzy (nie na dźwigniach, ani snapach).

Być może trafiłem na wadliwą serię (przy zakupie tych serw, dwa nowe w ogóle nie działały). Obawiam się jednak, że to silnik je "wytłukuje". Na wysokich obrotach słychać, że coś w modelu rezonuje. Nie jestem w stanie znaleźć źródła tych drgań. Kiedy trzymam model nie wyczuwam, by wibrował mocniej niż inne spalinowe modele; zauważyłem jednak, że ten hałas nieco cichnie kiedy przytrzyma się lotki (która teraz mają luzy i drgają). Serwa są zamocowane bez gumowych podkładek, których z tego co wiem nie stosuje się w mini serwach (w każdym razie nigdzie takich nie widziałem). Słyszałem też, że mini serwa z metalowymi przekładniami nie nadają się do modeli spalinowych, bo są właśnie wrażliwe na wibracje.

 

post-578-0-27555600-1344274840_thumb.jpg

Zamocowanie silnika

 

post-578-0-65590100-1344274869_thumb.jpg

Popychacz lotki

 

post-578-0-90550700-1344274981_thumb.jpg

Zamocowanie popychacza na sterach w ogonie trochę mnie dziwi. Zamiast snapów coś takiego w szybkim modelu spalinowym? No ale wg. producenta tak ma być.

 

post-578-0-46463400-1344275152_thumb.jpg

Zamocowanie serwa lotki

 

post-578-0-55892400-1344275226_thumb.jpg

Zamocowanie pozostałych serw

 

Czy ktoś z Was spotkał się z problemem drgań w modelu, czy można tutaj jescze coś polepszyć (przy zamocowaniach, serw, silnika)? Serwa i tak raczej zostaną wymienone na lepsze, bo te są jak wiadomo najtańsze ;) Nie wiem jednak czy to tylko cecha tych właśnie serw, że w ogóle nie tolerują napędu spalinowego. Nie chciałbym kupić dobrych serw, które też zostaną zniszczone.

 

http://www.servodatabase.com/servo/towerpro/mg90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. Mam tych serw kilkanaście w kombatach. Ciężki tam mają żywot i jak na razie wszystkie działają i żadnych luzów. Może dlatego, że kupowałem je ze dwa lata temu. Może faktycznie trafiłeś na taką partię albo producent zaczyna te serwa ........ ć. W tym modelu możesz spokojnie zastosować serwa z zębatkami plastikowymi. Jeśli już chcesz metalowe to patrz na wieloklin wystający z serwa, żeby był mosiężny. Takie serwa są trwalsze. Te ze srebrnymi się szybciej wyklepują od drgań i dostają luzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nie odbiornik. Jako nadajnika używam Futaby T8FG, a odbiornik to FrSKY TFR8 http://www.modelmotor.pl/odbiornik-8k-frsky-tfr8s-dla-futaba-fasst.html.

Na serwie gazu mam Tower Pro SG 90 i nie wykazuje żadnych luzów, ani drgań To co jest u mnie to są luzy mechaniczne które czuć też przy wyłączonym zasilaniu, a przy włączonym widać drgania np. przy dotknięciu steru, albo pracy silnika, które od biedy bym akceptował gdyby nie to, że już jedno serwo wyrzuciłem po tym jak luz i drgania przerodziły się w kompletne wariowanie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.