Skocz do zawartości

Skrzydla z styropianu


michcio88

Rekomendowane odpowiedzi

Chcce zamontowac skrzydla ze styro 100 cm rozpietosci do modelu Aeronca . Gdzie monza takie nabyc ? Ile moga wazyc. Wiem ze w cyber - fly robia takie ale trzeba je wzacniam balsa co drastycznie zwieksza ich mase :/ ( ok 170 g troche za duzo :/ ) Wiec chciabym abyscie sie podzielili wiedza na temat skrzydel ze styropianu :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzac po tresci postu jestes raczej pocztkujacym modelarzem.

 

Gdzie monza takie nabyc ?

 

Wiem ze w cyber - fly robia takie

 

Czyli jesli zamierzasz zamowic skrzydla problem masz juz z glowy. W tym sklepie wytna Ci skrzydlo na wycinarce CNC wg Twoich zalozen, cena podajrze 10zl z metra + material

 

ale trzeba je wzacniam balsa co drastycznie zwieksza ich mase :/ ( ok 170 g troche za duzo :/ )

 

Tu nie rozumiem o co chodzi. Piszesz ze trzeba je wzmacniac balsa???? A innych nie trzeba w zmacniac, a dlaczego akurat balsa. Jest wiele metod wzmocnienia i wykonczenia takich skrzydel. Mozna dac dzwigary sosnowe i okleic papierem na wikol...

 

Zreszta na wszystko masz odpowiedz na forum + duzo wiecej. Jest tez jak samemu zrobic wycinarke do styropianu i cicac skrzydla. Mlody czlowieku poprzegladaj troche forum poczytaj i bedziesz mial wszystko napisane. Jest tez taka dobra strona www.google.pl i tam tez znajdziesz wiele informacji.

 

A widze ze Ty chcesz miec recepte podana na tacy bez Twojego wysilku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze juz nie jestem poczatkujacym ( stworzylem juz co nieco , i troche poczytalem ) co do pokrywania mozna to zrobic folia ( w przypadku gdy skrzydla sa konstrukcyjne co napewno zapewni mala mase skrzydel ) a co do www.google.pl to nawet przydatna stronka :D czesto jej nawet uzywam pisanie na forum jest ostatecznoscia gdy nic nie znajde :] a przeciez po cos to fotum jest ?? Np zeby komus pomoc ale jezeli dla tego kogos to jest problem ( podzielic sie swoja wiedza i napisac kilka linijek tekstu ) to mam problem :] :/ :( a to woklejenie skrzydel papierem wzmocni je bardzo :] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby komus pomoc ale jezeli dla tego kogos to jest problem

 

Dla mnie pomoc nie jest problemem, po prostu rzuciles ogulnikowy temat, na ktory mozna by duzo pisac i na ktory jest juz troche wiedzy na forum. Do tego podales jakies informacje o wzmacnianiu balsa i o wadze 170 gram niewiadomo skad. Zadaj konkretne pytanie a napewno dostaniesz odpowiedz.

 

Jesli masz chec to proponuje samemu zrobic wycinarke do styropianu (ramke z drutem) i wycinac sobie rdzenie ze styropianu np FS-15. Wyjdzie taniej niz 1 komplet kupny (wycinanie + material + przesylka) i bedziesz mogl w przyszlosci robic skrzydla do innych modeli. Przy dobrze wykonanych szablonach jestes w stanie uzyskac efekt porownywalny z kupnymi, tylko do wycinania potrzebne sa 2 osoby

 

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=2096&highlight=mini

 

Tu zobacz jak ja robilem skrzydla do szybowca. Tylko w Twoim modelu daj dzwigary 3x3 sosnowe i oklej papierem (pakowy lub sniadaniowy) na wikol

 

Jesli nie masz mozliwosci/checi wycinania to zamow w cyberfly lub http://www.sklepekspert.prv.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienia sie przydadza, a wklejenie dzwigara nie stanowi wiekszego problemu, wzrost masy zniokomy, a konstrukcja sztywniejsza.

 

Jezeli skrzydlo ma miec wznios lub skrzydla sa zbiezne i sklejone z 2 polowek wazne jest wzmocnienie polaczenia paskiem tkanina wlaminowanej na dole i na gorze (szerokosci powiedzmy 4 cm i tkaniny o gramaturze np 100).

 

Taka jest moja sugestia i tak bym to sam rozwiazal. Dzwigar jak pisalem wczeniej z sosny 2/3 lub 3/3 mm na dole i na gorze. Dodatkowo jesli wyczinasz lotki to warto tez nakleic cos na ich krawedz, moze byc nawet pasek z brystolu na zywice - sztywnosc lotki wzrosnie.

 

powiecie ze moze przesada takie wzmacnianie, ale nie wiadomo ile model bedzie wazyl i jaki bedzie mial naped.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy to ma być płat do modelu szybowca oklejony balsą, to nie trzeba dźwigara. Mam taki 1m oklejony balsą do modelu dlg i mocny jest waży z serwami 120g na gotowo.

 

Gdy to ma być spaliniak proponuje robić dżwigary z węgla - rowing węglowy. Naklejasz go na dole i górze styropianu (po 1 pasku) na płasko (tak by wyszedł mozliwie szeroki dźwigar i bez prześwitów) , potem oklejasz balsą. Można też zrobić go z tkaniniy szklanej - pod pokryciem też na płasko.

Gdy chcesz mieć spływ mocny i cieńki jak żyleta w miejscu lotek dajesz pod pokrycie 2 warstwy tkaninki 25g/m2 - naklejasz paski na balsę w miejscu lotek , a potem oklejasz tą balsą płat. Wyjdzie mocne i sztywne. Dźwigaru z sosny nie polecam do płata 1m - za ciezki będzie, a węgiel sporo lżejszy i raczej na moje lepszy .Klejenia oczywiście tylko na żywice np. epidian.

 

Z autopsji wiem, że balsa jest miekka i natarcie z balsy warto zalaminowac z wierzchu już po oklejaniu ( bo inaczej szybko strzeli ) - ja dałem 2 warstewki 25g/m2 na samo natarcie (na zakładke 0,7cm z góry i tyle samo z dołu - czyli tniesz pasek około 1,5cm szeroki i laminujesz nim) i nic sie nie wgniata , a dało to tylko 4g masy na płat 1m, więc warto.

 

Co do łączenia płata - wkejasz pod pokrycie łączniki na np.30mm x20 mm z twardego drewna - np. buk (ja to robie z deski kuchennej do krojenia bo tania ;-)

 

Z wierzchu laminuje to na szerokosci 35mm - 2 lub 3 warstwy i jest mocne. Gdy wklejasz wzmocnienia z drewna na łaczniu płata jak pisałem wyżej - warto je zrobić w miejscach gdzie potem będą otwory pod śruby mocujące - śruba ma odrazu tuleję która jest mocna i się nie wyrabia.

 

Łączenie płata warto podpatrzeć z instrukcji szyboli - arthobby , gdyż jest to ładnie pokazane i jaknajbardziej prawidłowe.

 

Oklejać proponuje balsą 1mm lub 1,5mm i raczej nie cieńszą. Te 170 g to naprawdę dużo jak na balsę i dziwie się tylko czemu tak dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy to ma być płat do modelu szybowca oklejony balsą, to nie trzeba dźwigara. Mam taki 1m oklejony balsą do modelu dlg

 

 

Mailinn zgadzam sie z Toba w 100%,

 

Gdy to ma być spaliniak proponuje robić dżwigary z węgla - rowing węglowy

 

Tutaj tez proponujesz dobra metode, ja podsunolem pomysl z listwami sosnowymi jako dzwigar gdyz sa na skladzie kazdej modelarni/ warszatatu itd, a z weglem moze byc juz gorzej. kiedys jak zaczynalem przygode z modelarstwem nawet nie wiedzialem co to kompozyty i dzwigary robilem tylko z listewek (np uwiez ze skrzydlami styro ok 1m, uwiez kombat..).

 

Do tego pytanie czy pokrywac skrzydlo balsa?? - zalezy jaka ma byc masa do lotu. Jesli model planujesz jako lekki elektryk to nie jest konieczne. Bardzo ladnie mozna wykonczyc skrzydlo papierem pakowym na wikol (poszukaj na forum, na biezaco watki w elektrykach -

spitfire @Elektrona i C-47 @Ircka; zobacz tez jak @Motylasty oklejal papierem skrzydla TOTA :shock: )

 

Edit:

 

Widzisz kkolego Michcio88 ze jest to bardzo obszrny temat i potrzebne sa raczej konkretne pytania a nie haslo 'skrzydlo styropianowe'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.