Jump to content

Testery serwomechanizmów - jakie i dlaczego - opis funkcji


piromarek

Recommended Posts

Witam.

 

Wiemy , że dla pewnej grupy modeli , czy to ze względów finansowych czy podwyższonego bezpieczeństwa, wymagane jest aby jakość zastosowanych komponentów wykraczała poza standard oraz pożądanym było by dokonanie wstępnej selekcji niektórych z nich.

 

Jedną grupą takich elementów są oczywiście serwomechanizmy.

Ocena na przysłowiowe oko lub po producencie, cenie i parametrach serwa, pozwala jedynie wstępnie zakwalifikować serwo do naszych zastosowań.

Dla uzyskania podwyższonej pewności należało by takie wybrane serwa przetestować i na podstawie wyników testów dokonać selekcji.

Tutaj, jak mniemam, dostajemy do rąk narzędzie w postaci testera serw.

 

Pytanie do Państwa:

Jakie funkcje są dla takich celów niezbędne, jakie są dostępne w oferowanych urządzeniach i wreszcie, jakie mamy na rynku dostępne testery i co one mogą ?

Jeśli dysponujecie wiedzą , poproszę o podpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

Marek

Link to comment
Share on other sites

Witam.

To co pokazałeś to bardziej programator niż tester. Owszem ma również funkcje testowania , ale przewaga jest dla ustawień serw programowalnych.

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z dostępności takich funkcji jak:

- zmiana pozycji serwa pod wpływem ruchu np. potencjometru w całym zakresie ruchu. Funkcja może przydatna przy teście już włożonego w model serwa. Może, lekko obciążając serwo ręką/palcem wyczujemy czy gdzieś ukruszona jest zębatka. Może wyczujemy czy potencjometr sprzęgający serwa nie posiada przerw na ścieżce lub niejednorodności struktury.

- pewną wariacją jest automatyczne powolne przechodzenia pełnego zakresu ruchu i obserwowanie tego ruchu,

- zaprogramowanie ilości , czy czasu powtórzeń ruchu w pełnym zakresie. Tu już nie wyobrażam sobie do czego to może być potrzebne. Może do zmęczenia serwa i zbadania jak się potem będzie zachowywać.

- zbadanie położenia serwa dla zaprogramowanej szerokości impulsu. Czyli zbadanie czy zgadza się nam neutrum przy wymaganej szerokości. Tu, nie wiem, możemy porównać serwa do pracy w tandemie może ?

- zbadanie szerokości impulsów z odbiornika - nie wiem do czego. Położenie neutrum i maksymalnych wychyleń dla dopasowania do parametrów serwa ?

 

Nie wyobrażam sobie jednak jak można takim testerem zbadać jak serwo się zachowuje podczas nastawienia na kilkugodzinny ruch. Nie mamy przecież dostępu do jakichkolwiek sygnałów zwrotnych. No chyba, że są takie testery, gdzie do ramienia podłączamy jakiś pozycjometr.

 

pozdrawiam

 

Marek

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.