Jump to content

Ciche serwo do pierścienia ostrości :-)


sebi

Recommended Posts

Szukam możliwie cichego serwa do sterowania pierścieniem ostrości w kamerze. Z uwagi na bliskość mikrofonu, koniecznym jest aby serwo było jak najcichsze. Może macie jakiś pomysł? Jakie serwo zastosować? Albo jak wyciszyć serwo?

Link to comment
Share on other sites

Przeważnie ostrość jest ustawiona na nieskończoność przy szerokich obiektywach stosowanych do FPV, więc po co sterować? Włączyć MF, ustawić i po kłopocie.

Jaka to kamera skoro AF rzęzi?

Link to comment
Share on other sites

Sprecyzuj jaki model tej "kamery" bo 550D to raczej lustrzanka z funkcjami kamery, jeśli tak to używasz obiektywów wymiennych, no i czy na pewno chodzi o OSTROŚĆ, czy raczej zoomem chcesz sterować.

Link to comment
Share on other sites

Canon 550d służy mi głównie do filmowanie, więc jest to dla mnie w pierwszej kolejności kamera. I zdecydowanie chodzi mi o zmiane ostrości, a nie o zoom. Chce zbudować elektryczny Follow Focus sterowany zarówno z bezpośrednio z Riga jak i zdalnie. Pomyślałem, że użyję do projektu serwa modelarskiego. Dlatego szukam możliwie cichego serwa lub sprawdzonego patentu na jego wyciszenie.

Link to comment
Share on other sites

Na usunięcie dźwięku silniczka serwa ze ścieżki audio są sposoby. Jakieś 4 lata temu zajmowałem się trochę bardziej dźwiękiem i wtedy to było możliwe bez problemu więc dziś tym bardziej.

Oryginalne rozwiązania FF są drogie, ale i tak w większości przypadków stosowane są zewnętrzne mikrofony, również kierunkowe i z zoomem, ale i one mają DSP odfiltrowujące niepożądane dźwięki.

Kierując się jednak tylko samą kasą, to najprostsze rozwiązania są tak między 500 a 1000zł gdzie samo serwo modelarskie będzie kosztować około 250zł, więc gdzie jest sens kombinowania. Zdalnie sterowane Fokus to już wydatek około 3 do 5 tyś zł więc tu pewnie można coś zaoszczędzić, ale właśnie, w modelarstwie nikt nie kieruje się wyciszeniem a raczej trwałością jeśli już.

Silniki w obiektywach lustrzanek bądź kamer to jakieś hiperdźwiękowe super sprawne urządzenia i raczej trudno znaleźć ich odpowiedniki w tej branży.

 

PS. Serwo modelarskie szapie dość gwałtownie, a w filmowaniu z precyzyjnym fokusem jest to niewskazane. Cyfrowe, zaprogramowane odpowiednio będzie kosztować, ale im dłużej nad tym się zastanawiam to kto wie? może gra warta świeczki. Ale odpuść temat wyciszania, skup się na płynności i precyzji.

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.