Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w silniku bezszczotkowym Hyperion ZS4045/12


boreq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zwracam się z serdeczną prośbą o poradę przy wymianie łożysk w silniku Hyperion ZS4045/12.

 

Dołączona grafika

 

Na razie zdjąłem/odkręciłem elementy widoczne na fotografii. Nigdy nie zmieniałem łożysk w silniku, więc nie mam pojęcia, jak do tego podejść. Zapasowe łożyska (oryginalne) mam. Powód wymiany - podczas pracy słychać, jakby coś "dzwoniło". Jak był nowy, raczej tak nie robił, pracował bardzo czysto. Silnik jest po 3 sezonach w modelu YAK54 AXAR 1,8m, 8s 5000mAh, 19x12 APCE. Prądy na poziomie 60-70A, więc przeciążany nie był.

 

Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki. Sam chwilowo wolę nie ruszać, żeby nie napsuć.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż wałek, taki, by luźno wchodził do otworu w łóżysku (może być cienki wkrętak płaski). Przekoś go, tak by się oparł na przeciwległym łożysku. Trzymając całość w ręku, z czuciem pukaj w wypychacz, obracająć go lekko, aż łożysko się wysunie. Drugie, po wybiciu pierwszego usuniesz już łatwo. Nie przejmuj się, że mozesz uszkodzić wianuszek od kulek, bo i tak łożysko juz się do niczego nie przyda. Jeśli zrobisz to umiejętnie, to nawet tego pierwszego nie uszkodzisz. Nowe łożyska wbijesz bez problemu. W końcu wpychasz je w bardzo miękki materiał, jakim jest Al.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym silniku trzeba w sumie wymienić 4 łożyska. Dwa są zupełnie małe (identyczne), jedno średnie i jedno duże. Na zdjęciu widać średnie (w środku) i duże (między wirnikiem a stojanem). W średnim wewnątrz jest jeszcze niewyjęty wał. Otwór, który jest widoczny, jest tak naprawdę nagwintowanym otworem w wale. W otwór ten była wkręcona śruba z mosiężną podkładką (ze zdjęcia). Otwór w wale jest głęboki na 14mm. Żeby zrobić to, o czym piszesz, musiałbym chyba usunąć wał? Racja? Lecz wydaje mi się, że nie mogę chwilowo wybijać wału, ponieważ stojan względem wirnika stracą centryczność i się "skleją" ze sobą - chyba? Nie mam pojęcia, gdzie są te najmniejsze łożyska. Nie wiem, czy mam rację, ale najlepiej jakby stojan wypchnąć łącznie z wałem. Ale jak to zrobić? A może się mylę? Oglądam ten silnik ze wszystkich stron i nic mi nie przychodzi do głowy. "Murza bózgów" trwa :) Będę wdzięczny za jakieś kolejne rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.