Skocz do zawartości

Pompa zęzowa jako silnik


wojtas1974

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam łódź zanętową, w której zastosowano jako napęd turbinowy pompę zęzową 1100 GPH 12V 2,5 Amps 5 Max Fuse - takie oznaczenia pompy. Zasilanie akumulatorem żelowym 12V. Jesienią zeszłego roku coś się stało i łódka traciła zasięg po ok 30 m. dałem więc sprzęt do "fachowca", który stwierdził że cała aparatura RC jest do wymiany, bo nie da się naprawić. Koszt spory i moje rozczarowanie po naprawie zasięg chyba jest ok ale łódka bardzo powoli płynie i nie ma mocy ciągnąć żyłki z kołowrotka. Moje podejżenie pada na zbyt słaby regulator. Facet wsadził tam ten regulator:

 

http://www.rc4max.com/markus_b12,402,9066.html

 

moim zdaniem zbyt słaby, ale nie znam się na tym i dlatego proszę o pomoc.

Jeśli ten jest zbyt słaby to jaki powinien być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym, podłączyć silnik na krótko i sprawdzić jak "ciągnie". Bardzo możliwe, że silnik zakończył żywota. Regulator jest ok.

Co do zasięgu, możesz mieć zakłócenia od silnika szczotkowego.

Proponuje po kolei posprawdzać, możne to żelowy akumulator ? Trzeba wszystko wykluczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator mogę wykluczyć bo kupiłem nowy. Co do silnika również bym go nie podejżewał bo "ciągnął" ładnie, aż "fachowiec" wzioł łódkę w swoje łapki. Jak tylko oddał po naprawie to już bez mocy ( płynie jakby nie miała ciągu, momentami wydaje się że stoi w miejscu). Zmieżyłem napięcie podawane na silnik przy pełnej mocy jest 12,3V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo "ciągnął" ładnie,
Przecież Paweł wyżej napisał Ci, że być może silnik "się kończy".Napięcie dochodzi właściwe, ale szczotki lub komutator, lub coś innego w środku jest uszkodzone. Jeżeli jest możliwość to zajrzyj do środka.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pod obciążeniem sprawdzałeś te silnik ? Np. wkładając do wanny i robiąc pomiary ? Podłączył bym silnik bezpośrednio do pakietu (jak wcześniej wspominałem )i trzymając łódź sprawdził jak silnik ciągnie łódkę.

Po prostu jakiś element tej układanki zawodzi, tu jest "pies pogrzebany"

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sytuacjia opanowana. ''Fachowiec'' podłączył odwrotnie przewody z regulatora do silnika no i wirnik kręcił się w odwrotnym kierunku a śruba nie tłoczyła wody jak trzeba. Jeszcze tylko poczekać aż lody stopnieją i można spróbować czy to napewno to na otwartej wodzie.

Dziękuję wszystkim zapomoc i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, a myślałem, że tylko ja jestem taki roztrzepany, że podstawowych błędów czasami nie widzę :P .Ale szczerze mówiąc , to nie pomyślałem nawet o tym, żeby Ci proponować sprawdzenie , czy bieguny są dobrze podpięte, to trochę oczywiste he he ;)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.