Skocz do zawartości

flybar pod kątem prostym w stosunku do łopat


Bruno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu analizuje sobie budowę modeli śmigłowców od strony teoretycznej. Ściągnąłem sobie książkę Bogusława Spundy ,,Budowa i projektowanie modeli śmigłowców”. Chciałbym się Was zapytać o jedną rzecz. Chodzi mi o modele, w których na flybarze nie ma łopatek, a jedynie ciężarki. W helikopterach-zabawkach flybar nie jest pod kątem prostym w stosunku do łopat. Wydaje mi się to logiczne gdyż kręcący się flybar w momencie gdy helikopter zostanie wytrącony z równowagi, zrównoważy jego położenie zmieniając kąt natarcia łopat. Przyglądając się jednak rysunkom w książce na jednym z nich widzimy w podobny sposób skonstruowaną głowice jednak flybar jest pod kątem prostym w stosunku do łopat. Chyba tutaj czegoś nie rozumiem gdyż wydaje mi się że flybar przechylając się przykładowo w lewo zmieni kąty łopat w ten sposób, że śmigłowiec zacznie się poruszać do przodu lub do tyłu. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale opisałem problem. Z góry dzięki za odpowiedzi.

P.S Dodaje zdjęcia które może trochę pomogą:

img008fs.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img009em.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tu jest proste. Na jednym zdjęciu masz model z głowicą FP a na drugim CP. Różnica znaczącą. W pierwszym przypadku flybar odpowiada za stabilizację i ewentualny kierunek lotu modelu w drugim natomiast odpowiada za zmianę kąta natarcia lopat. Musi być pod kątem prostym w stosunku do lopat bo inaczej by to nie działało. Przynajmniej ja to tak rozumiem ;) mogę się mylić. Jeśli tak to proszę o uświadomienie mnie :D

 

Wysłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Też mi się tak wydaję jak napisał kolega Volleyboy.

Pierwszy działa na zasadzie czystego ruchu odśrodkowego jak żyroskop i jest dalekim kuzynem flybara z łoptkami ustatecznianymi aerodynamicznie i dynamicznie.( nawet flybar CP posiada ciężarki)

Który z kolei zmiena każdą łoptę wirnika z osobna bez glówicy, a pierwszy odziaływuje na cały wirnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.