Skocz do zawartości

Serwa do statywu układu antenowego


Mefju
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wraz z kolegami mamy do zrealizowania projekt na studia. Musimy zbudować statyw układu antenowego. Mówiąc wprost ma to być coś co widnieje poniżej, na poglądowym obrazku.

 

Ma to działać na Arduino i być dokładne. Kwestie programistyczne nie są żadnym problemem. Pytanie brzmi tylko jakie serwo zastosować, aby było to dokładne np co do 1. stopnia i nie zabijało ceną?

 

Szukałem dość długo i powiem szczerze że nie mam pojęcia co kupić. Mówi się, że serwa cyfrowe są bardzo dokładne, jednak nie mogę znaleźć w polskich sklepach nic, co spełniłoby wymagania. Albo cena zabija, albo nie ma to +/-90 stopni, albo opinie są bardzo słabe.

 

Na płaszczyznę elewacyjną wystarczy serwo z odchyleniem +/- 45 stopni (choć chyba lepiej się nada takie 120 stopni - aby było w zanadrzu).

Jednak na płaszczyznę horyzontalną nie mogę znaleźć nic konkretnego z obrotem 180 stopni, a tyle przynajmniej potrzebujemy.

 

Szukaliśmy różnych rozwiązań. Padł pomysł żeby użyć zwykłego silnika DC oraz wymontować z myszki kółko wraz z transoptorem szczelinowym i dodać do tego zębatki. Dzięki temu znalibyśmy liczbę obrotów silnika. Da się to zrobić, ale nie wiadomo, czy będzie to dość dokładne, a ponadto chcemy jak najbardziej uprościć nasz projekt. Im więcej ruszających się elementów, tym gorzej. Dlatego skłaniamy się raczej ku bezpośredniemu podłączeniu dokładnego serwa.

 

 

Tak więc, czy jest ktoś w stanie polecić serwo, które będzie dokładne i dość silne, aby obrócić taką konstrukcję (wydaje mi się, że te 2-4kg/cm wystarczy). Waga i pobór prądu w tym przypadku istotne nie są Liczy się precyzja i zakres wychylenia.

 

Dodam tylko, że testowałem serwo Hitec HS-485HB Deluxe i działa to poprawnie jeśli chodzi o zadawanie kątów (np co 10 stopni, jednak co 1 stopień jakoś nie do końca mi to pasowało, a skoro cyfrowe są podobno dokładniejsze...).

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

 

Bez%C2%A0tytu%C5%82u.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.