Skocz do zawartości

Napęd tunelowy, MotoCalc & rzeczywistość?


Ben

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko do Kolegów "bardziej w temacie", planuję zbudowanie (raczej poskładanie wszystkich części do kupy) modelu z napędem tunelowym. Wybór padł na Bae Hawka. Ażeby nie mieć narzuconych "benbechów" zaczołem szperać po necie, zlokalizowałem sam styropian za rozsądne pieniądze. Więc będę mógł dobrać napęd jak najbardziej optymalny - mam taką cichą nadzieje :crazy:

 

Do napędu potrzebuję turbinki 3,5', wybór padł na EDF 7bl. z UH, ma to być napędzane chińską podróbą Acn 16/15/4. Według danych z MotoCoalc'a powinienem uzyskać przy zasilaniu pakietem 3S i prądzie ok 25A - 760g ciągu, oraz 21m/s pr. str. za śmig. powinno wystarczyć w 100% do modelu o wadze 800-850g.

 

Jednak nie wiem czy teoria sprawdzi sie w paktyce :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku napędów śmigłowych uzyskiwałem zarówno idealne, jak i dosyć nietrafione wyniki (ale do błędów motocalca mogły się dodać moje błędy pomiarowe).

Natomiast co do tunelików, to pomagałem sobie tylko w przypadku GWSów i wyniki poboru prądu były zbliżone, natomiast prędkości strumienia i ciągu nie bardzo miałem jak pomierzyć.

 

Z motocalca, tak jak chyba każdego programu, otrzymujemy wyniki mocno zależne od wstawionych danych.

Jeżeli danego napędu (EDF) nie ma w tabelce trzeba wpisać jego wymiary (niektóre obliczyć).

Do wstępnego oszacowania, myślę, że MC jest bardziej niż wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z motocalca, tak jak chyba każdego programu, otrzymujemy wyniki mocno zależne od wstawionych danych.

Jeżeli danego napędu (EDF) nie ma w tabelce trzeba wpisać jego wymiary (niektóre obliczyć).

Do wstępnego oszacowania, myślę, że MC jest bardziej niż wystarczający.

 

Zgadza się, w napędach smigłowych osobiście uzyskiwałem prawie identyczne dane jak obliczenia MC, róznice były na poziomie 3-5% nawet z silniczkami HomeMade. Więc myślę że dane przy napędzie tunelowym też powinny być tym marginesie błędu, a to już mi powinno wystarczyć do polatania rekreacyjnego "odrzutowcem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.