Skocz do zawartości

Problem z napędem elektrycznym


Łukasz K.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jako że postanowiłem sobie przypomnieć jak się lata, wyciągnałem stary model (speed 400 )

 

Miałem wolny silnik emax 2215/12 i regulator (tani z abc-rc) http://abc-rc.pl/p/146/3303/-esc-h18a-regulator-esc-prosty-nieprogramowalny-esc-silnikow-bezszczotkowych-regulatory-esc.html

 

Było tak,

 

w czasie 1 lotu (jeszcze w innym modelu) w wakacje 2012 napęd jakby stracił moc, model ledwo co sunął się w powietrzu). Zdziwiło mnie to bo wcześniej ten sam model na połowie gazu "szedł" pionowa w góre na 3/4 gazu, a teraz na pełnym gazie ledwo się wznosił.

 

Zostawiłem to, aż do dziś

 

Za pierwszym razem silnik i regulator działały jak wcześniej - mały ciąg. Dziś wieczorem postanowiłem jeszcze raz włączyć i sprawdzić co się dzieje.

 

Objawy są takie że silnik w ogóle nie może wejść na obroty, tak jakby któraś z faz nie dochodziła. Sprawdziłem luty wszystko jest ok, za to podczas tej 3 minutowej próby regulator zrobił się taki ciepły że aż stopił się klej zabezpieczający na lutach, silnik także zrobił się letni

 

Teraz pytanie, gdzie bardziej szukać przyczyny ? w regulatorze czy silniku ?

 

Nie mam drugiego napędu więc nie mam jak sprawdzić, wykluczam wine starego lipolka, bo sprawdzałem na 3 i wszędzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przyczyna może tkwić w regulatorze,a konkretniej w układzie scalonym wytwarzającym impulsy elektryczne zwane fazami winny może też być uszkodzony tranzystor mocy (typu MOSFET) znajdujący się w końcówce mocy odpowiadającej za jedną z faz,mógłbyś wrzucić jakąś fotkę tego regulatora?

Co do silnika to proponowałbym sprawdzić go za pomocą miernika uniwersalnego na funkcji "przejściomierz",jeśli nie posiadasz takowego sprzętu możesz to zrobić za pomocą zwykłej baterii i diody LED.

Podłaczasz plus diody LED do plusa baterii 9v poprzez rezystor (np.1k),drugą nóżkę diody wtykasz w środkowy pin złączki silnika a przewód ujemny baterii wtykasz kolejno do pierwszego pinu złączki a następnie trzeciego,jeśli dioda zaświeci się w obu przypadkach to znaczy że uzwojenia masz całe,następnie (nadal trzymając nóżkę diody w środkowym pinie złączki silnika) minus baterii przykładasz do obudowy silnika,jeśli dioda się nie zaświeci to znaczy że nie ma przebicia między uzwojeniami a "ząbkami" silnika co oznacza że z silnikiem wszystko jest ok ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przyczyna może tkwić w regulatorze,a konkretniej w układzie scalonym wytwarzającym impulsy elektryczne zwane fazami winny może też być uszkodzony tranzystor mocy (typu MOSFET) znajdujący się w końcówce mocy odpowiadającej za jedną z faz,mógłbyś wrzucić jakąś fotkę tego regulatora?

Co do silnika to proponowałbym sprawdzić go za pomocą miernika uniwersalnego na funkcji "przejściomierz",jeśli nie posiadasz takowego sprzętu możesz to zrobić za pomocą zwykłej baterii i diody LED.

Podłaczasz plus diody LED do plusa baterii 9v poprzez rezystor (np.1k),drugą nóżkę diody wtykasz w środkowy pin złączki silnika a przewód ujemny baterii wtykasz kolejno do pierwszego pinu złączki a następnie trzeciego,jeśli dioda zaświeci się w obu przypadkach to znaczy że uzwojenia masz całe,następnie (nadal trzymając nóżkę diody w środkowym pinie złączki silnika) minus baterii przykładasz do obudowy silnika,jeśli dioda się nie zaświeci to znaczy że nie ma przebicia między uzwojeniami a "ząbkami" silnika co oznacza że z silnikiem wszystko jest ok ;)

Pozdrawiam!

 

 

Okej, dzięki wielkie ! Silik jest cały, więc kupuje nowy regulator. Swoją drogą nie polecam go - 2 loty i kosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.