Skocz do zawartości

Legendarna konsola od Nintendo, czyli.... SNES!


Furilion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Otóż jakiś tydzień temu zachciało mi się powspominać jakie to były czasy kiedy w 1-szej klasie podstawówki grałem razem z kolegami na GameBoy'u w kultowe tytuły takie jak : "Pokemony","Mario Bros","Donkey Kong" i "Final Fantasy" - chociaż nie pamiętam żebym wiedział w ogóle o co chodzi w tej ostatniej :P (no sorry, miałem 7 lat).

Tak własnie dotknął mnie sentyment i zacząłem przeglądać Allegro w poszukiwaniu konsol Nintendo. Interesowały mnie 2 konkretne konsole, GameBoy Advance SP (podświetlony ekran) i SNES (tytułowa konsola) . W niedzielę dostrzegłem SNES'a w wersji PAL za 19.99 zł - licytacja. Poczekałem do końca i w poniedziałek o godzinie 20:16 licytując minutę przed zakończeniem wygrałem go za niecałe 20zł. Oprócz tego kupiłem jeszcze grę "Super Mario World" za 30 zł, kabel komponent za 9 zł (była to konieczność, stacjonarne konsole Nintendo mają specyficzną wtyczkę) i uwaga... Elementy elektroniczne do zrobienia gamepadów/kontrolerów (jak kto woli). Oszacowałem, że elektronika do jednego pada kosztuje około 4zł (taniocha).

Na jeden pad przypada:

- 2 układy scalone CD4021

- 16 rezystorów 10k (kiloohmy)

- 12 przycisków, ja zdecydowałem, że kupię tact switche. Można je znaleźć w większości klawiatur komputerowych, może trochę większe niż ja kupiłem. Ja wybrałem te o wymiarach 6x6mm. Żeby sprawdzić czy nie "kłamię" odczepiłem od własnej klawiatury Caps Locka i teraz nie mogę go włożyć -.- .

Schemat :

snesnesicschem.gif

Podstawy elektroniki znam, zrobiłem kilkanaście układów na breadbordzie(płytka prototypowa), z czego mogę się pochwalić efektem gitarowym ^^. Jest to prosty fuzz składający się z 13 elementów.

 

Moje wątpliwości wymagające wyjaśnienia :P :

 

SNES wymaga zasilacza AC (dla niewtajemniczonych - prąd zmienny ;)) o napięciu ~9V i prądzie 1,3A . Szukałem takiego na allegro, ale nie mogłem znaleźć mocniejszego niż 800mA . Był jeden o dokładnie takich parametrach, ale kosztował 70 zł (za tyle kupiłbym drugiego SNES'a i grę do tego). Zacząłem przeszukiwać google i znalazłem to http://www.assembler...-for-a-PAL-SNES .

Cytuję: "It's perfectly safe to use DC power supplies with the PAL SNES so long as they meet the voltage and amperage requirements, polarity doesn't matter for AC. You can also use an NES power supply if you like.",co po "polskiemu" znaczy:

"Używanie zasilacza DC jest zupełnie bezpieczne póki jego napięcie i prąd spełniają wymagania konsoli, biegunowość jest obojętna dla prądu zmiennego. Możesz równiesz użyć zasilacza od NES'a (starsza wersja tej konsoli)". Proszę mnie poprawić jeśli przetłumaczyłem coś źle.

Pomyślałem sobie: -Ok, to kupię sobie taki zasilacz i będzie wszystko ładnie działało... I wtedy przypomniało mi się jak wczoraj gdzieś przeczytałem, że wersja japońska albo PAL (moja) ma odwróconą polaryzację w gnieździe. Przecież jak podłącze taki zasilacz i się okaże, że akurat wersja PAL ma odwróconą polaryzację to tylko zobaczę bum i chmurkę dymu (tak jak rok temu kiedy podłączyłem pakiet 3S bezpośrednio do mojego pierwszego odbiornika... :D)

 

Serdecznie proszę specjalistów o rozwianie moich wątpliwości :lol: .

 

Pozdrawiam, Eryk

:) .

 

PS: Dorzucam zdjęcia mojego świeżego nabytku.

imag0004kvv.jpg

imag0005zpv.jpg

imag0006hd.jpg

imag0007mb.jpg

imag0008ri.jpg

Gniazda od lewej:

1.Multi out - podłącza się tam kabel do połączenia z TV.

2.Alternatywa dla "multi out", w roku 90 (rok premiery) niektóre telewizory jeszcze nie miały złącza komponent. W takim przypadku SNES'a podłączało się przez wejście antenowe.

3.Suwak do zmieniania czegoś w tym RF-OUT

4.Gniazdo zasilania

imag0010woe.jpg

imag0009j.jpg

UWAGA! SNES którego kupiłem to wersja PAL europejska, nie Super Famicom (japońska) ani US (Stany Zjednoczone). Mają one inne wymagania w kwestii zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

"Używanie zasilacza DC jest zupełnie bezpieczne póki jego napięcie i prąd spełniają wymagania konsoli, biegunowość jest obojętna dla prądu zmiennego. Możesz równiesz użyć zasilacza od NES'a (starsza wersja tej konsoli)"

Więc odwórcenie polaryzacji nie ma znaczenia. Polaryzacja ma znaczenie dla konsoli wymagającej zasilania DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.