Jump to content

ToTo by TEQ


TEQ

Recommended Posts

Witam !

 

Teraz opisze mojego tot'a którego wczoraj skończyłem :)

1fu1.jpg

Na 1-szej focie widac wstępnie sklejony kadłub.

 

2mr3.jpg

Na 2-giej też :D

 

3lv6.jpg

Tu widoczne skrzydło a za nim całe obciążenie przygotowane to przeklejenia :wink:

 

5av7.jpg

Widac profil ,2 listewki sosnowe 4x4 a w środku jedna 6x6

 

6si9.jpg

Kadłyb przy którym troszke ruszyły prace ,i części składowe skrzydła.

 

7qw3.jpg

tu już kadłub prawie wykończony w środku ,a ta gąbeczka to amortuzacja accu :D

 

8kn1.jpg

Widoczny kadłub z doklejonym "noskiem" ze sturodoru ,i ze statecznikiem poziomym z deprony 6 mm. Po prawej leży aparatura E_Sky 4 i jeszcze nie wyszlifowany centropłat z doklejomymi lotkami.

 

9xd8.jpg

Tu tosamo ale z troszke innej perspektywy.

 

13cc6.jpg

Natomiast na tej fotce widoczne już stery (wys i kier) prawie uończony kadłym ,gotowe skrzydła. Dla porównania wielkości na kadłubie leży nokia 3510i

 

12vs2.jpg

Model już niemal ukończony ,czekam tylko na serva Conrada.

 

11wq3.jpg

Tu też ukończony model ale z innego widoku.

 

 

Wkrótce oblot (może jeszcze przed świętami ale wątpie). Zostało tylko dorobic popychacze ,przykleic serva i frrrrrruuuu... Mam nadzieje tylko go szybko nie rozbic... :?

 

ps.Niemal wszystkie zdięcia były robione w nocy (poza tymi co są żułte),dlatego coniegdzie widzc efekt odbicia światła na depronie/taśmie przeźroczystej (za mocna lampa błyskowa) Więc odrazu mówie że model jest równy ,gładki ,i nie jest jak ser Szwajcarski :twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Bardzo fajnie Pawełku! Bardzo jestem ciekaw właściwości lotnych tego "szybolca"? Czy będzie to to samo , co ToTo Motylastego? Czekam na relacje z oblotów i zapraszam na latanie na termice do mnie na wiosnę :D

PS. Nie odstawaj tak ostentacyjnie od "gromady" i zrób to , o czym Ci już kilka razy chyba pisał Modelmaniak... :?

Link to comment
Share on other sites

Pan myśli że model do wiosny wytrwa ? :D Ja szczeże wątpie ! Już poluje na pakiet 160 mAh 4.8 v i zrobie szybolca 1.5m Będzie znacznie wytrzymalszy ,lżejszy (na samym pakiecie zarobie 70 g :D ). Myśle o czymś co mogło by z holu startowac. Pożyjemy zobaczymy :] Narazie tego oblatam (myśle że tydzień między świętami a sylwestrem może byc dla nego ciekawy)

 

A co do fotki to wstawie jak mój brat wróci bo sam nie potrafie sobie zrobic- teraz ledwo widze na oczy dzięki lampie błyskowej.

Link to comment
Share on other sites

No to walę "kawę na ławę": Piszesz na PW /taki przycisk pod wpisem danego "delikwenta" albo wchodzisz w listę użytkowników, wybierasz gościa i też naciskasz na taki znaczek z "PW" i piszesz do gościa koniecznie w stosownym oknie wpisując "temat" np. "mój avatar"

I niżej piszesz, do Kuby, albo Marcina, że chcecz wstawić taką to a taką swoją mordceczkę i w załączeniu przesyłasz im swoją fotę. I po sprawie. Resztę Ci któryś z nich załatwi. Napisz i zobaczysz sam, że chętnie Ci pomogą.

Link to comment
Share on other sites

No to teraz już ja nic nie rozumię! Moja opinia o modelu jak najbardziej pozytywna. Napisałeś, że mojego postu nie zrozumiałeś, to Ci wyłożyłem "kawę na ławę". Może z uwagi na bardzo poprawną polszczyznę nie zrozumiałeś jednak postu Pana Tomka czyli "Motylastego"? Może nasze imiona Ci się pomyliły? Ja sobie potrafię wyobrazić, że się samemu ładnie sfotografować nie umiesz i jak już będziesz taka fotkę miał, to ją zamieścisz sam, albo z pomocą Kolegów, których Ci wskazałem. Jeśli to Twoje niezrozumienie dotyczy wpisu Tomka - Motylastego, to do niego zwróć sie z zapytaniem i zapewne też Cię oświeci. A jego opinia o modelu także wg mnie jest generalnie dosyć pozytywna :D

Link to comment
Share on other sites

Modelik fajny nie ma co. Jendak płacik jaki ma dźwigar? Myśle że jeśli z balsy to może on niewytrzymać lotu czy twardszego lądowania. reszta jak na pierwszy model nawet glnacka. Warto może by daś lotki i stateczniki z blasy 3mm lub 3,5mm - były by dużo sztywniejsze i model bardziej posłuszny.

Gratuluje modeliku i czekamy na obloty.

Link to comment
Share on other sites

Może i racja. Depron to lekki i tani materiał i na krety dość odporny. Tu jego zalety się kończą bo jest dosyć wiotki. Lotki z balsy są lepsze ale do nauki latania depron powinien się sprawdzić. To już zależy od ilości kretów :lol:

 

Co do dźwigarków to jesli są one z balsy radze choćby oleić model taśmą - to go wzmocni (szczególnie krawędź natarcia będzie mocniejsza, a jak się postarasz to wzmocnisz też skrzydło na zginanie - oklejanie wzdłuż płata) i nada mu gładkosci - będzie sobie lepiej radził na wietrze.

 

Powinien model latać fajnie podobnie jak oryginał ma lotki i bedzie dosyć zwrotny do nauki bardzo dobry :roll:

Link to comment
Share on other sites

Hej.

 

A więc skrzydło jest w 80% obklejone taśmą ,a w 100% od dołu. Skrzydło jest dośc sztywne- jak je położe na ziemi i z jednej strony przygniote ręką to z drugiej podniose max 2.5 cm. W strzydle balsa jest tylko w miejscu mocowania lotek ,a wewnątrz skrzydła są 2 listewki sosnowe 4x4

Link to comment
Share on other sites

Tak się przyglądam i widzę wiele modyfikacji w stosunku do powiedzmy "oryginału".

Co mnie niepokoi ?. Skrzydło, na jednym ze zdjęć ( stoi na meblościance obok kadłuba ) płat wyglada jak przejechany samochodem, może to wina zdjęcia a może faktycznie tak to zrobiłeś. Ale powierzchnia jest sorry za słowo - fatalna, popracuj nad swoim warsztatem.

Kadłub - widze że posklejałes go z kilku kawałków, a boki wystarczyło dać w jednym kawałku, depron naprawdę łatnie sie wygina.

Stateczniki - o ile zmieniłeś same obrysy o tyle nie wiem ( nie mierzyłem na zdjęciach ) czy przypadkiem nie zmieniłeś rozpietości i geometrii modelu jako takiego. Wieć trudno mi będzie się wypowiedzieć jak model Twój zachowa się w powietrzu.

Proponuję przed lotem dokładnie spradzić geometrię, symetrię , wyważenie itd. Oklejasz model taśmą, więc nie będzie on tak odporny na wszelkiej maści zwichrzenia. Mówię to na podstawie własnych obserwacji, ToTo przez pierwsze 10 godzin latania był modelem nieoklejonym, latał sobie dośc wolno, dostojnie. Po zapodaniu taśmy , a okleiłem dosłownie wszystko wyszedł z niego mały szatan. Konstrukcja, mogę powiedzieć jest spradzona, czego dowodzi fakt że kolega mój po paru godzinach latania na symulatorze wziął ToTa i poleciał i wykonał proawidłowo kilka zupełnie fajnych lotów ani razu nie ubijając kreta.

Czekam na dalsze relację.

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuje zrobic inny test wytrzymałości.

Podeprzeć płat na samych końcówkach a na środku płata położyć podwójną masę (całkowitą modelu). Jeśli toto to wytrzyma to będzie ok. Wydaje mi się że przód kadłuba jest troche filigranowy i może się pomarszczyć przy krecie ale bądźmy jednak dobrej myśli.

 

Co do MAŁEGO SZATANA to chyba wyrosły mu rogi bo ma napęd i obciążenie powierzchni większe niż w szybowcu.Dobry szatan nie jest zły ;-) Myśle, że po kuracji taśmowej szybowiec będzie mini szatanem co najwyżej.

 

Ja miałem szybowca bez taśmy, a potem z taśmą i z taśmą latał lepiej (dłuzej ,dalej ,szybciej ) Mój był bez taśmy - ślamazarą , a po taśmie - zaczął latać pod wiatr :P

Link to comment
Share on other sites

A więs sprawdziłem wytrzymałośc skrzydła...

600 gram -skrzydła troche wygięte ale się trzymały ! A jeśli chodzi o to skrzydło przejechane to tylko zły efekt zdięcia- jak już napisałem.

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.