Skocz do zawartości

kopyto cnc


qnii

Rekomendowane odpowiedzi

125631fu33gd3538le5iw5.jpg

 

Mam nadziej że dobry dział wybrałem.

Mam dostęp do plotera dlatego pomyślałem że wykonam sobie kopyto, taka fanaberia. Znalazłem w internecie modle kopyta w pliku 3dm. Ponieważ kompletnie na tym nie znam się dlatego proszę o link, które pokażą mi jak wygenerować plik na ploter. Niestety sam muszę projekt przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się da w miarę objechać na 2 -3 narzędzia. Sam sobie nie poradzisz nawet mając program bo:

- nie trafisz z parametrami , bo pewnie nie masz bladego pojęcia jakim frezem jak szybko i ile można jechać

- Nie wiesz na ile ta maszyna do której masz dostęp pozwala

- Musisz wiedzieć którego Postprocesora użyć i jakie sterowanie ma ploter aby potem czytał dobrze to co się wygeneruje ( bujdy o uniwersalnym G-kodzie można od razu schować do kieszeni)

 

Wielu ludziom wydaję się że to tylko naklikać okienek i samo pójdzie..

Ps plik na to możesz wygenerować np w Art Camie czy Solid Camie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak nic nigdy nie frezowałeś to ciężko o tym mówić. Potrzebujesz wiedzieć jakimi frezami możesz ten detal obrobić, tu mogę pomóc jak mi prześlesz choćby wymiary detalu i jakieś rzuty. Potrzebujesz wiedzieć co to za ploter czy frezarka i ile można jakim frezem i jak szybko skrawać, jakimi obrotami użytecznymi dysponuje maszyna . Generalnie bez praktyki przy maszynie możesz przyjąć jedynie katalogowe parametry dla frezów a to loteria tak czy tak. Na pewno będziesz potrzebować 2-3 narzędzi ( oceniam tylko po rysunku zgrubnie) Nie wiemy nawet jaki to ma być materiał a od tego trzeba by zacząć. Napisz coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie taki diabeł straszny ale pierwsze pytanie czy po za dostepem do maszyny znany jest odpowiedni postprocesor dla niej i czy jest również dostep do programu CAM w którym wygeneruje się ścieżki narzedzia dla owego postprocesora. Jesli to znamy/mamy to pozostaje poznac mozliwości maszyny jak kolega wyżej napisał - resztę możemy pomóc na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegi tata jest na tyle szalony że zbudował sobie frezarkę. Ona jest podobno precyzyjna. Plan jest taki aby zrobić pierw formę w drewnie, gdy będzie wszystko ok, to wtedy w aluminium. Tylko wiem że używa oprogramowani Mach 3. Ponieważ kompletnie na tym się nie znam, zastanawiam się co mam ustalić aby wygenerować g kod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do macha 3 akurat prosto wygenerować kod. Kwestia co to za maszyna, jak szybka, jak sztywna, jakim wrzecionem dysponuje. W Drewnie wydłubiesz na byle czym ale w aluminium już nie. Co musisz ustalić-

- jakimi narzędziami będziesz obrabiać ( tu wiele zależy od maszyny, wiadomo można sie bawić frezikiem 2-3mm ale nie w tym rzecz)

- ile grubości możesz na raz skrawać

- jak szybko w mm/min możesz skrawać

- z jakimi obrotami sobie frezarka poradzi ( to wyniknie pośrednio ze średnicy freza i posuwu )

- Wykańczać będziesz frezem z promieniem np er2 , Cam musi mieć możliwość generowanie kodu albo na środek tego promienia albo na czoło ( to ważne bo obróbkę zgrubną wybazujesz w osi Z na czoło freza, gdy potem założysz frez z promieniem to trzeba skorygować Zero Z. część Camów ma to w opcji część nie i trzeba zrobić to ręcznie w machu)

 

Podsumowując pokaż zdjęcia maszyny i gabaryty detalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.