Jump to content

Którą wybrać sklejkę?


Emhyrion
 Share

Recommended Posts

W sklepach modelarskich jest zwykle kilka rodzajów sklejki różniących się między sobą nie tylko rozmiarem, ale i materiałem z jakiego są wykonane. I ceną...

 

Rozrysowałem kawałki Spitfire'a na poszczególne kawałki sklejki o wymiarach 300x500 mm (z tego co widzę popularny rozmiar). Jeszcze muszę troszkę dopieścić obrys elementów do wycięcia, ale już wiem, że będę potrzebował 12 płyt sklejki. Model będzie w skali 1:6, z masą gotowego do lotu myślę zamknąć się w okolicach 4500-5000g.

No i rodzi się pytanie - jakiej...

 

Z tego co widzę, są sklejki:

lotnicza,

liściasta,

topolowa,

ocoume,

balsowa

 

 

Ostatnia to wiem, lekka ale dość delikatna, dobra na żebra skrzydeł czy elementy ogona.

Lotnicza pewnie też jest niezła, ale cena jednego kawałka jest taka, że jak to pomnożę przez dwanaście to robi mi się troszkę słabo...

 

A czym właściwie różni się topolowa od liściastej? Zależy mi na stosunkowo niskiej cenie przy zachowaniu maksymalnej twardości i wytrzymałości.

Link to comment
Share on other sites

Lotnicza jest dość droga, lepiej stosować brzozową modelarską na bardziej obciążone elementy takie jak mocowanie silnika, łoże podwozia itp. Osobiście bardzo rzadko ją ostatnio stosuję nawet w większych modelach. Dużo natomiast stosuję sklejki balsowo lipowej, na wręgi kadłuba nadaje się bardzo dobrze, jeżeli któraś z wręg wymaga wzmocnienia stosuję nakładkę ze sklejki brzozowej 0.8mm. Lipowo balsowa trójka 1000x500mm kosztuje w okolicach 30zł. Jak chcesz to przejrzyj moje konstrukcje lub kolegów którzy składają lub projektują KIT-y. Tam jest bardzo dużo na temat zastosowanych materiałów. Polecam też relację Piotra z montażu PZL 24.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.