Skocz do zawartości

Fliper


antek116

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Trochę się spóźniłem bo model jest już skończony i oblatany :) .

 

Fliper to model firmy Model Making. Wybrałem wersję do samodzielnej budowy jako że chcałem wkońcu sam wykonać jakiś model, muszę przyznać że bardzo mi się to spodobało.

A więc jest to oprócz wykonanej przez ze mnie Jaskółki pierwszy model zdalnie sterowany który ja budowałem (pozostałe to w większości zestawy ARF).

Model wygląda jak wygląda, poprostu widać że to mój model :wink: .

Jak już napisałem oblot się odbył. To z czego się najbardziej cieszę to to że model lata i da się nim sterować. Wiele wskazuje jednak na to że jest za cięzki na dziób. W locie trzeba było cały czas trzymać ster wysokości, a w zakręcie do maksymalnego położenia górnego.

Statecznik poziomy ma dużą powierzchnię i to też mocno wpływa na odpowiednie umiejscowienie środka ciężkości. Poza tym Fliper wydaje się dość szybki albo przynajmniej tak mi się wydaje bo jestem przyzwyczajony do raczej powolnych modeli.

Obecnie ustawiłem środek ciężkości w właściwym miejscu (tak myślę), a jeśli będzie źle to pokombinuje jeszcze coś z kątem natarcia statecznika poziomego.

 

Dane ze strony producenta :

 

Rozpiętość - 1000 mm

Długość - 850 mm

Powierznia skrzydeł - 22 dm2

Profil skrzydła - B 50 - 15%

 

Zastosowane wyposażenie to :

 

Silnik klasy 400 z przekładnią

Regulator obrotów Jeti JES 012

Odbiornik Jeti Rex 5 Plus

Bateria Graupner LiPo 1000 7,4 V 1,0 Ah

Wszystkie miniserwomechanizmy to E-flite EFLRFS75 których jest trzy

 

Zdjęcia z samego lotu są nieostre toteż pokażę te z przed i po locie.

 

423fd7b8489e2ed5m.jpg

 

01d5893b20c60b67m.jpg

 

a4b508a0294dc13fm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Samolot jest super pwenie tak samo jak w locie zycze szczęścia i żadnych kretów

 

Dzięki. Życzenia się przydały :-) .

Zwrócono mi uwagę że ster wysokości jest za mały, i słusznie. Model po prostej leci bardzo dobrze (chociaż finezja aerodynamiki to nie jest) to jedna k przy zakręci samolot strasznie tonie i muszę bardzo wychylać ster wysokości.

Na obecną chwilę zwiększe wychylenia, jeśli to nie pomoże zrobię większy ster.

Jeśli to pominąć to Fliper lata bardzo ładnie i jestem z niego zadowolony.

Model waży 600 gram.

 

c6907d78a009189c.jpg

 

6977b6cfcf544061.jpg

 

Latali też inni modelarze :

 

3ac84e920a057289.jpg

 

f1bba438dd3d0b63.jpg

 

fd0f6d6df3b858ed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj lot odbył mój tato. Ze zwiększonymi wychyleniami sterów Fliper lata podobno lepiej. Przy łagodnym zakręcaniu "tonięcia" już właściwie nie widać. Zszokowało mnie jedynie poprawne wytrymowanie, żeby leciał prosto musi mieć wychylone lotki dość mocno.

Martwi mnie też problem "ospałości" serwa steru wysokości tzn. ster wysokości po chwili nie ruszania go reaguje na drążek bardzo powoli, żeby chodził normalnie trzeba wykonać kilka gwałtownych ruchów drążkiem. Chyba trzeba będzie przenieść to serwo na kierunek, bo boje się mieć takie na wysokości. Zresztą mój tata kupował tych serw 4 ale jedno z nich było do wyrzucenia, a to jest jak widać wadliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Też mam Flipera i też wersję do samodzielnego montażu pamiętaj że skrzydła muszą mieć idealnie równy wzions i taki jaki jest na instrukcji , bo za duży wznios powoduje osłabienie skuteczności lotek a nie równy skręcanie modelu i jeszce model może skręcać przez nierówny statecznik wysokości oraz nierówne ułożenie lotek mam na myśli że jedna może być wyżej niż druga kiedy mamy wyzerowny drążek lotek. Ja zastosowałem serwa do mojego flipera takie:

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=292

I na nich mi Fliper odrzu reaguje na stery. Ogólnmie według mnie model bardzo fajny i po dobrym złożeniu bardzo stabilny w powietrzu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakiś miesiąc temu serwo "wyzdrowiało" teraz już z nim nie mam żadnych problemów :) .

Okazało się że trzeba było odrazu wyrzucić ten zbędny ołów z dzioba i drastycznie zwiększyć wychylenia sterów. Zmienić trymowanie. Teraz to jest dopiero fajny model ! Lata bardzo dobrze. Już wogóle nie tonie w zakrętach. Da się zrobić pętle :) . A w nurkowaniu bardzo ładnie się rozpędza :twisted: .

 

Też mam Flipera i też wersję do samodzielnego montażu pamiętaj że skrzydła muszą mieć idealnie równy wzions i taki jaki jest na instrukcji , bo za duży wznios powoduje osłabienie skuteczności lotek a nie równy skręcanie modelu i jeszce model może skręcać przez nierówny statecznik wysokości oraz nierówne ułożenie lotek mam na myśli że jedna może być wyżej niż druga kiedy mamy wyzerowny drążek lotek.

 

Z powodu mojego niedopatrzenia wznios wyszedł bardzo krzywo, ale na szczęście dało się to zniwelować poprzez zeszlfowanie jednej strony kadłuba w miejscu gdzie styka się on ze skrzydłem. W zasadzie to lotki już przy dobrym trymowaniu wyglądają normalnie.

 

Bywa, że latamy w tym samym miejscu

 

Bardzo prawdopodobne. :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.