Skocz do zawartości

Zasilanie serw


esceta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Chciałem poddać pod dyskusję sposób zasilania odbiornika i serw w modelu 2,2 m.Cena Power Boxów jest dość wysoka a ich zastosowanie w modelu gdzie na jeden ster przypada jedno serwo jest chyba wątpliwe.Z drugiej strony trochę strach " przepuścić " przez odbiornik prawie 15 A prądu gdyż tyle mniej więcej weźmie 5 szt serw Hitec 5955 TG.Składam swój pierwszy model tej wielkości. :oops: Może koledzy modelarze podzielą sie doświadczeniami w tym temacie.Będzie to z pożytkiem tez dla innych co chcą budować takie samolociki.

Pozdrawiam Wszystich :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego chcesz przepuszczać przez odbiornik 15A?

Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby zasilanie serw poprowadzić poza odbiornikiem.

Wydaje mi się, że najtańszą opcją będzie właśnie podłączeni serw bezpośrednio do pakietu/BECa. Dla chcących większej redundancji można wstawić jeszcze manager zasilania.

Trochę to łopatologiczny sposób, ale jeżeli pobory prądu są takie o jakich wspominasz to w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądałem się temu rozwiązaniu już jakiś czas temu, jednocześnie na forum kilka razy były poruszane tematy właśnie większego zapotrzebowania na prąd do serwomechanizmów, jak również zdublowaniu zasilanie odbiornika dla bezpieczeństwa. Pojawiły się ostatnio te odbiorniki w ofercie UH, więc cena jest całkiem przystępna: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6449

Co prawda, w moim przypadku to jeszcze sporo czasu upłynie zanim sięgnę po modele większego formatu i będę miał potrzebę tego typu rozwiązań, ale jakieś ścieżki rozwoju trzeba sobie wytyczać, więc trzeba śledzić co w trawie piszczy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Katanie 2,15 stosuję normalne zasilanie 5 ogniw Sanyo 1800 SCE , i wszystko idzie oczywiście bezpośrednio przez odbiornik MPX SYNTH DS7 IPD, kolega ma Extrę 2,4 m i tak samo puszczone jest przez odbiornik JR , a w Ultimacie 1,8 na 40 ccm ma odbiornik Hitec HFD-08 RO. Nic się nie grzeje, wszystko wytrzymuje. Trochę za dużo paniki w tych modelach powyżej 2m -ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, a stare bez problemów się spisują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale czy ktoś wie do jakiej bezpiecznej granicy można obciążyc odbiornik bo np.15A to nie mało czy jest to jeszcze bezpieczna granica czy lepiej nie ryzykowac .W sumie gdyby producenci podawali max bezpieczne prady dla produkowanych przez siebie odbiorników to nie byłoby żle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co koniecznie chcą przez odbiornik przepuszczać duży prąd informacja że najnowsze odbiorniki pcm futaby przygotowane są na prąd do 40A. Na targach branżowych w usa prezentowany był model 3m extry 330 z 13 serwami dużej mocy - na 2 takich odbiornikach - oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w prosty sposób rozdzielić sygnał od zasilania - tak żeby prąd wprost z pakietu szedł do serw. Ja mam zestaw 6x cyfrowych hitecków + analogowe jumbo 805 + analogowy 422 wpięte wprost w odbiornik i nie ma żadnych problemów. A zestaw taki miałem zarówno na odbiorniku hitecka HFD-08 jak i JR9pcm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jedno serwo w/g danych producenta bierze 2,7 do 3 A to 5 szt. bierze koło 15 A . Mam tu na myśli Hitec 5955 TG. Oczywiście są to prądy maxymalne przy pełnych obciążeniach , ale dla bezpieczeństwa takie trzeba przyjąć chyba. Zresztą tak jak wspominałem jest to mój pierwszy tak duży model ( Yak 54 2,2 m, SD Model) i może faktycznie dmucham na zimne i chcę odkryć tematy juz dawno odkryte. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.