Skocz do zawartości

LawMate kontra AirWave kanały i częstotliwości


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat.

 

Do latania FPV używam nadajnika z RangeVideo 500mW (LawMate) i odbiornika Diersity AW 635 (AirWave)

 

Poniżej screeny do rozpiski kanałów i częśtotliwości jakie są przypisane do danego kanału.

 

I tak nadajnik LawMate (z RangeVideo):

 

df801c301d23acf5.jpg

 

Potrafi pracować na 8 kanałach, ustawienie kanału, poprzez odpowiednie ustawienie przełączników 1 lub 0 w trzech kolumnach.

 

Odbiornik AirWave 633 Diversity:

 

9ada0ad675bb615c.jpg

 

I schemat podłączenia, gdzie jest pokazane wyjście pinów do ustawiania danego kanału (jest ich tylko 4

 

b4c85ee03893b8c0.jpg

 

Co sprytniejsi zauważyli, że nadajnik i odbiornik mają nieco różniące się częstotliwości dla poszczególnych kanałów.

 

Jedyną wspólną częstotliwością, jest 2450MHz dla TX kanał III i dla RX również kanał III, pozostałe kanały różnią się od 2MHz w zwyż.

 

Nie ma co kombinować ustawiam na obydwu urządzeniach kanał III i powinno wszystko grać.

 

A tu echo, nie ma obrazu, wogóle nic nie ma.

 

No cóż, biore inny nadajnik , tym razem AiWave 633, ustawiam na nim wdg. opisu kanał III, który powinien również pracować na 2450MHz i...... obraz jest, działa, czyl;i urządzenia TX i RX mają tę samą częstotliwość.

 

W takim razie dlaczego nie odbiera sygnału z TX z RangeVideo ????

 

Podłączam go spowrotem i zaczynam zmieniać kanał w nadajniku.

I tu paradoks - ustawiłem TX kanał II przełącznik w poz. 1-0-1, czyli cz. 2430 MHz obraz pojawia się na ekranie, czyli urządzenia działają.

 

Co tu jest nie tak ?? TX 2430 ==> 2450 RX ?????? Przecież powinno być TX 2450 == 2450 RX MHz ?

 

Jedyne logiczne wyjaśnienie, musi gdzieś w opisie być błąd.

 

Stąd moje pytanie, czy ktoś sprawdzał częstotliwości dla każdego kanału ???

dodam jeszcze, że wcześniej latałem na kanale IV , czyli TX 2470, a RX 2468MHz i obraz był przesyłany !!!

 

Moim zdaniem w instrukcjach jest zamieniony kanał 2 z 3, tylko teraz w którym urządzeniu ??? Wolałbym latać na kanale o cz. 2450 MHz, niż na innym gdzie jest różnica częstotliwośc 2MHz !!!

 

Mam nadzieje, że opisałem swój problem zrozumiale i nie jest za bardzo zawiły ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Najkrócej: nie przejmuj się tym co pisze instrukcja o częstotliwościach, tylko dobierz na "optykę" - takie na jakich najlepiej widać.

 

Częstotliwość nadawania (i odbioru) jest syntetyzowana (produkowana) na podstawie częstotliwości kwarcu znajdującego się w okładzie rezonansowym i później stabilizowana w pętli PLL. Tak jak nie ma dwóch identycznych ludzi - to i nie ma dwóch identycznych kwarców. Im wyższa częstotliwość - tym różnice będą wychodziły większe.

 

Dla pasm typu 35 MHz - najczęściej kwarc pracuje w swojej częstotliwości podstawowej i nic nie trzeba robić. Więc jeśli 2 kwarce różnią się od siebie o kilkaset herców - to i tak nadajnik i odbiornik działają dobrze. Pasmo 2.4 GHz ma częstotliwość 70 razy większą, więc trzeba zrobić powielanie częstotliwości z kwarca. Z każdym powieleniem 2x zwiększa się "odległość" kwarców od siebie. Do tego nieliniowości, błędy PLL, itp - co w wyniku da dwie różne częstotliwości. Najczęściej różnica wynikowa jest na tyle mała, że nadajnik i odbiornik pracują na tym samym kanale. Tyle tylko, że sprawność układu jest znacznie mniejsza. Sprawność = zasięg.

 

Przykład w kamerce, którą mam "na tapecie" jest kwarc o częstotliwości 14.31818 MHz, z którego roi się wynikowe 2.45 GHz, zatem powielenie wynosi ponad 170 razy. To i odchylenia będą odpowiednie.

Piszesz, że inne kanały różnią się o 2 MHz. Podzielone przez 170 - to da 11,7 kHz różnicy dla wyjściowego kwarca - czyli 0.08% jego częstotliwości podstawowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat 2470 i 2468 -roznicy w czestotliwosciach juz przerabialem.Generalnie przy takiej odchylce jest kiepska fonia, a i zasieg zapewne spada.W koncu to az 2 MHz.

Ale problem 2450-jesli sa zgodne kanaly-podkreslam kanaly i czestotliwosc to tx Comtech

bo to jest taki , nie Lawmate, powinien dzialac razem z Airwave.

Ja stawiam na to , ze przelacznik kanalu 3 w tx jest odwrotnie oznaczony.

Powinien dzialac,tylko przestawiajac zworki w/g rysunku zapewne popelniony jest blad.

W tx ustaw kanal 6 - jesli mam racje , powinien rx dzialac na kan 3-czyli 2450 MHZ.

 

Rozbieznosci rozbieznoscia,ale bez przesady,moga byc odchylki,ale nie takie,ze jest okreslony kanal calkowicie out.

 

Killerus,sprawdz te opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.