Jump to content

Slow Flyer na zbocze?


rgblot

Recommended Posts

Witam Wszystkich z okazji pierwszego listu.

Zazwyczaj latam na zboczach na paralotni przy wietrze 4-8 m/s ale czasami wieje za mocno lub porywiście i wtedy uczę się latać tym: http://www.rcsail.com/article_beetle.htm w wersji 72". Ale czasami wieje za słabo i żeby jednak polatać przydałby się szybowiec zboczowy na wiatr 2-4 m/s + ewentualnie delikatna termika. Co możecie polecić do zrobienia? Zakładam bo mam: aku 40g, 2 serwa 2x8=16g, odbiornik 8g. Lotki + kierunek. Priorytetem jest jak rozumiem jak najmniejsze opadanie?

 

RGB

Link to comment
Share on other sites

rozpiętość do 1,5 m, i jak najmniejsza masa. wtedy najlepiej kadłub balsowy, wszystko z leciutkiej balsy, płat nie musi już być aż tak pancerny. lotki tez nie koniecznie, wystarczy duża płetwa piona i stosowny wznios.

Link to comment
Share on other sites

1,5 m, i jak najmniejsza masa

 

Jesteś tego pewien? Mam skrzydło 1.5m do szybowca f3j/m ważące 95g. Czy uważasz że jeśli będę się dalej starał o niską wagę, zrobię model np. 250g do lotu (to wcale nie jest problem) to model będzie latał dobrze? Obawiam się że waga modelu jest ściśle związana z powierzchnią nośną modelu, oraz oporami jakie model wytwarza. Również profil jaki zastosujesz w płacie ma istotne znaczenie. Więc to nie jest tak dobrze powiedzieć "zrób najlżejszy szybowiec, będzie dobrze latał"

Link to comment
Share on other sites

Czy uważasz że jeśli będę się dalej starał o niską wagę, [..] to model będzie latał dobrze?

na to jest prosty sposób- balast. nie problem dołożyć pare gram ołowiu pod SC. :P

lepiej zrobić model lżejszy jak za ciężki.

Link to comment
Share on other sites

Witam,byl kiedys fajny szybowiec pt.sagitte, czeska konstrukcja,latala na tym cala plejada modelarzy z Krakowa, model do Bodzowa przyniosl jako pierwszy Zbysio R.,a potem,sie latalo,z planami jest troche gorzej.Posiadam do remontu kadlub i stateczniki poz.tego modelu jak by ktos chcial?

Link to comment
Share on other sites

A jak latał BINGO na zboczu przy słabym wietrze?

 

Ja miałem Bingo. Myślę że ten model to też świetny wybór na zbocze. Mała zwarta konstrukcja, na dodatek dość lekka. Wystarczy profil zmienić na jakiś cienki (np. 6-8%) i można bardzo ładnie śmigać na zboczu. Plany i opis do pobrania tu: http://www.sau.civ.pl/plany/plany.htm

Dodam tylko że jest on piekielnie zwrotny, i naprawdę został stworzony do akrobacji na zboczu. No i niewielkie rozmiary ułatwiają transport. Mój ważył 160g, ale przy 200g można uzyskać konstrukcję niemal pancerną.

 

Edit: Gdybym go teraz zrobił to dałbym profil ok.7%, kadłub zrobił z balsy/szkła/węgla, a w skrzydle dałbym więcej żeberek. Generalnie to całą konstrukcję skrzydła bym lekko zmienił.

Link to comment
Share on other sites

TEQ,tym modelem to mozna posmigac,przy lekkim wiaterku na zbocze,a gdzie termika?Troche za maly dlla kolegi paralotniarza.
przydałby się szybowiec zboczowy na wiatr 2-4 m/s + ewentualnie delikatna termika.

autor nie powiedział że koniecznie ma być termika. tytan12, a myślisz ze przy tej masie i powierzchni sie nie wykręcisz?

Link to comment
Share on other sites

Skoro ktoś szuka szybowca na zbocze i wiatr koło 2-4m/s myślę musi celować w 14-17g/dm2 i im mniej tym lepiej. Lekko i dobrze wykonany model graffita 1,1m pośmiga przy takim wietrze i ciężko go ubić:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=4bqdc8g

 

Zakładając , że i tak słabo będzie wiało lepiej chyba zrobić model lżejszy zyskując lepsze wykorzystanie noszeń i termiki. Lotki to waga i opory.

Można też zrobić konstrukcyjne skrzydło z 1,5m i będzie jeszcze lepiej. Zawsze zamiast lotek można zrobić duży sk co poprawi lądowania.

Na profilu sd7037 czy hn10033 polata na pewno dobrze bo są sprawdzone w boju.

Link to comment
Share on other sites

rgblot Pytanie jest proste czy to ty masz wykonywać model? jakie masz doświadczenie modelarskie? i czy chciałbyś się podjąć jakiegoś wyzwania? czy poprostu chcesz kupic model i polatac na zboczu?

Model który spełni twoje warunki wg. mnie najbardziej nadaje sie Relax 2, projektowany przez Lukasza z forum http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=2418 , albo można kupić zestaw do złożenia modelmaking Pelikan 1,5m twoje wyposażenie będzie pasować do obydwóch modeli. Nie ma co kombinować :) Tutaj Gregorian pokazuje swoje zmagania z tym modelem http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=3354 możesz na forum poszukać tematu Elektrona o tym modelu. Polecam obydwa, dwie wersje do wyboru uszatek i lotkowiec :) Albo przeszukaj oferty sklepów modelarskich i wybierz coś co Ci się podoba, napisz o tym na forum. Poproś o jakies informacje, poznasz + i - od osób które juz miały dany model.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ten drugi wygląda sporo lepiej i myślę lepiej polata dając więcej frajdy.

 

Pelikana widziałem w akcji i pięknie śmiga przy minimalnym wietrze na żaglu i w termice. Ważne by zrobić duży sk żeby model był zwrotny.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.