Jump to content

Bezpieczna odległość między kanałami


Guest Anonymous

Recommended Posts

Guest Anonymous

Czy jest możliwość że aprartury pracujące na tej samej częstotliowości z różnicą kanałów równą 1 (np CH61 i CH62) mogą się wzajemnie zakłócać? Odbiorniki z pojedynczą przemianą

Link to comment
Share on other sites

Guest tom_tom

Tak, mogą się zakłócać i w praktyce się to zdarza. Szczególnie słabsze radia mogą tak reagować.

 

Np zdarzało się, że dwóch modelarzy stało daleko od siebie i gdy model jednego znajdował się nad głową drugiego, ten drugi "zestrzelił" model kolegi. Potem okazało się, że obaj mieli kanały różniące się od siebie o 1. U nas raczej latamy gdy różnica kanałów wynosi co najmniej 2.

 

Pozdrawiam - Tomek

Link to comment
Share on other sites

Ze względu na to, o czym pisze tom_tom, latający modelarze powinni stać możliwie blisko siebie. Zachowanie takich warunków powinno obowiązywać zawsze. Wtedy można latać na sąsiednich kanałach. Oczywiście przy założeniu, że aparatury nie "sieją" po sąsiednich kanałach.

Link to comment
Share on other sites

Witam ostatnio latając sobie na polu, z kolegą (ma apke e-sky 4ch i RX 6Ch również e-sky) zacząłem kierować jego modelem mimo .iż staliśmy koło siebie i różnica kanałów wynosiła ok. 15. Nie wiem jak to możliwe, po 5 sec odzyskał kontrole.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

jeżeli aparatury maja takie same moce nadawcze to można mieć kanały obok siebie. U nas kolega na lotnisku miał bardzo mocny sygnał nadawczy ze wszystkie inne nadajniki na tym sąsiednim kanale miały bardzo duże zakłócenia. Najlepiej zachować odstęp co najmniej 2 kanałów.

Link to comment
Share on other sites

to podam taki przypadek z zawodów S8.

 

lotnisko lisie kąty, kategoria S8E/P (seniorzy), start w grupie, całe szczęście że ktoś przywiózł monitor częstotliwości, bo dwie osoby spośrod bodajże 7 zawodników siały na przynajmniej 3 kanały w obie strony. owe osoby zostały wykluczone ze startów tego dnia. nadajniki to Becker i chyba Graupner. więc sie zdarza :D i czasem bardzo poważnie.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Oprócz nadajników problem może leżeć po stronie odbiorników.Jak będą z pojedynczą przemianą to prawdopodobieństwo zakłócania na sąsiednich kanałach jest jeszcze większe.Podwójna przemiana to jeden filtr więcej.Lepiej nie kusić losu i stosować odstęp 2-3 kanały.Rozstrojone stopnie w.cz w nadajniku też mogą generować problemy.Czasem może dojść do sytuacji takiej że kwarc nadawczy jest odstrojony od środka kanału i już problemy gotowe (zresztą idealnie w kanale siedzi pewnie synteza pod warunkiem dobrze dostrojonego generatora wzorcowego XCO)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No, to się myliłem. :oops: W tą niedzielę na lotnisku w Łężycach w Gdyni Pan Krzysztof sprawdził skanerem moją aparaturę (Hitec Laser 4 kan. 66) I okazało się, że zakłuca ona 3 kanały w górę i trzy kanały w dół. (czyli od 63 do 70)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.