Skocz do zawartości

Kto lata na 2,4GHz???


Slawek_9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam futabe T7CP 2,4GHz mówi sie że w różnych krajach sa różne dopuszczalne moce TX w moim wspomnianym nadajniku jest (po odkreceniu obudowy) przełącznik, opisane ma dwa położenia - GENERAL i FRANCE jak sprawdzic który jest sygnał mocniejszy, a może ktos z Kolegów zna jakies dane na ten temat...

Wracając do meritum postu to używam już troche czasu ten sprzecik i nic sie do tej pory nie działo, może tylko to że odbiorniki sa coraz drozsze :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 302
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
GENERAL i FRANCE jak sprawdzic który jest sygnał mocniejszy

Podejrzewam, że to nie dotyczy mocy, a uwolnionych kanałów w częstotliwości 2.4 GHz`a.

Bo tu jest różnie w zależności od regionu i kraju, tak więc Azja ma uwolnionych 14 kanałów, Ameryka 11, Europa 13, a nieszczęsne żabojady 4 i jeszcze kilka chyba innych lokalizacji ma namieszane. Nie widzę innej przyczyny, dla której Francja miałaby mieć specjalne względy, aby specjalnie dla nich umieszczać to w konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to teraz Andych zaskoczyles mnie bo bylem przekonany ze to 10mw-france/100mw general. Wiekszosc wpisow na rcgroups o tym w tym aspekcie.

 

 

Natomiast znalazlem wlasnie alternatywna odpowiedz:

0: GENERAL

(2405.376MHz - 2477.056MHz)

8: FRANCE

(2407.424MHz - 2450.432MHz)

 

Moze prawda znajduje sie w obu odpowiedziach?

 

edit: Jedyny sposob to sprawdzic pobor pradu. Jesli na general jest wiekszy niz na France to moc tez bedzie wieksza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitplane

Witam

 

Dorzucę kamyczek do dyskusji.

Uzywam Futabe T10CP, po ustawieniu jej na niską moc (testowa dla zasięgu 100m) model leżący w trawie działał bez zająknięcia z nadajnikiem oddalonym o jakieś 150-170m- dalej juz nie mogłem isc . Stawałem również tyłem do modelu.

 

Robilem rowniez dziwne manewry w stylu nadajnik w narozniku wykafelkowanej łazienki z anteną w narożniku a model w pokoju 6m dalej . Anteny sie nie widziały, warunki propagacji byly skrajnie nie korzystne i było wszystko jak nalezy.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robilem rowniez dziwne manewry w stylu nadajnik w narozniku wykafelkowanej łazienki z anteną w narożniku a model w pokoju 6m dalej . Anteny sie nie widziały, warunki propagacji byly skrajnie nie korzystne i było wszystko jak nalezy.

 

TZN co było jak należy - serwa nie drgały, to norma - kryje rozbudowany alegorytm obróbki "ramki" sterującej, co zresztą "umią" zawansowane odbiorniki na różnych częstotliwościach pracy, nie tylko na 2,4 GHz.

A ile było utraconych pakietów z danymi - masz o tym informację??

Tu tak naprawdę jest złuda i problem - z racji dość słabej propagacji (fizyka) muszą być rozbudowane alegorytmy "krycia" utraty poprawnej "ramki" sterującej, i tylko od tego jak bardzo producent chciał ukryć nie domagania swojego systemu zależy Twoja ocena, no chyba że masz informację o tym czy były straty w "strumieniu" strującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitplane

Oczywiscie ze nie mam informacji o ilosci utraconych ramek itd...

 

Moja ocena oparta jest tylko i wylacznie na obserwacji, ale nawet jesli ucieklo 10% ramek czy 90% to i tak nie zauwazylem tego w dzialaniu sterów. Wszystko płynnie, bez zająknięcia, bez ruchów "nie moich" i nie mysle tu o drganiach.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje wyniki w odległości na ograniczonej mocy dosyć mocno różnią się od tego co ja sprawdziłem.

Ja ustawiłem Fail-safe na sterze wysokości tak że gdy się włączy to ster wychyli się max. do góry.

Musiałem to widzieć sam bo nikt mi nie pomagał tych testach.

Fail-Safe zaczynał działać się gdzieś w odległości do 100 metrów ale zależało to od mojej pozycji w stosunku do modelu.

Obrócenie się do modelu plecami włączało F/S nawet wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitplane

to ciekawe, rzeczywiście.

F/S tez mialem ustawionego i nie odzywał sie wogole.

Jesli dobrze pamietam instrukcję to jesli zasieg spada ponizej 100m nalezy pokombinowac z ustawieniami anten nadajnika, odbiornika.

Taki wynik testu nie powinien być zadawalającym. Wydaje mi się , ze coś jest nie tak.

 

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rozważam zakum modułu 2,4 Corona nowej wrsji. Mam pytanie praktyczne - czy moduł ten da się zbindować z odbiornikiem v1 i v2, czyli fhss i dsss czy tylko z dsss. Ktoś na hk pisał że można zbindować z v1 i v2 - czy ktoś miał okazję sprawdzić to praktycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitplane

az wziąłem do ręki instrukcje bo myślałem ze to przejęzyczenie, ale faktycznie oni piszą 100ft! Czyli 30,5m! :)

Nie mam bladego pojęcia jaką mam wersję i jaką moc. Nr sereyjny wskazuje na produkcję w tym roku i jest to wersja na rynek europejski. Nie używam standardowego odbiornika a R608FS.

 

ALe wracając do sedna, gdybym stwierdził 30-50m zasięgu na pewno bym nie wystartował bo czytając instrukcję chyba przeskoczylem jednostki miary i sądziłem ze to yardy :) i tak mały zasięg na zmniejszony mocy włączyłby mi "lampkę ostrzegawczą"

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W JR minimalny zasięg po wciśnięciu przycisku redukującego moc nadajnika to też 100 ft.

Zrobiłem kilka "doświadczeń" i dopiero po skierowaniu jednej z antenek odbiornika w kierunki nadajnika i schowaniu drugiej między przewodami serw udało mi się ograniczyć zasięg do 35-40 m. Odbiornik mini, ustawienie anten raczej nie występujące w rzeczywistości, a zasięg i tak powyżej minimalnego. Gut! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instrukcja podaje 100ft a miałem więcej to dlaczego miałbym nie wystartować?

Mój moduł też jest na rynek europejski bo kupowany na miejscu i dlatego trochę dziwi mnie to co napisałeś o swoich wynikach tego testu.

Pewnie też bym chciał mieć 150-170 metrów jak Ty ale to jest po prostu na moim sprzęcie nie osiągalne :D

Widocznie Futaba też ma rozrzut jakości robiąc słabsze i mocniejsze moduły w.cz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rozważam zakum modułu 2,4 Corona nowej wrsji. Mam pytanie praktyczne - czy moduł ten da się zbindować z odbiornikiem v1 i v2, czyli fhss i dsss czy tylko z dsss. Ktoś na hk pisał że można zbindować z v1 i v2 - czy ktoś miał okazję sprawdzić to praktycznie?

 

To są dwa różne systemy i niestety ale nie da się ich połączyć, przekonałem się na własnej skórze. DSSS ma pasmo przenoszenia DSM i DSM2 a FHSS ma FSS.

Producenci zadbali o to żeby ich nadajniki były tylko kompatybilne z ich odbiornikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitplane

Sprawdzalem jeszcze w na mapie. Odleglosc to 150m (kroki są nieco zawodne :) )

Na stronie Staufenbiela znalazlem info ze " a maximum power of 100 mW EIRP"

 

Moze faktycznie są wersje 10 i 100mW?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem jeszcze w na mapie. Odleglosc to 150m (kroki są nieco zawodne :) )

Na stronie Staufenbiela znalazlem info ze " a maximum power of 100 mW EIRP"

 

Moze faktycznie są wersje 10 i 100mW?

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Już temat mocy nadajników poruszałem na forum, wszystko zawarte jest w ustawie:

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0972.htm

Po lekturze ustawy i informacji od kolegi SWIFTA jest jednoznaczne że aparatury 2,4 GHz mogą pracować tylko z mocą 10 mW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.