Skocz do zawartości

Battery Tester for 1-6 cells Li-Po


cobra

Rekomendowane odpowiedzi

Byłby to bardzo przydatny i łatwy w użyciu miernik napięcia każdej celi pakietu... gdyby działał prawidłowo. Niestety, wskazania napięć poszczególnych cel bardzo odbiegają od rzeczywistych wartości.

Oto przykład działania.

 

Pomiar napięć (wykonany przyzwoitym miernikiem uniwersalnym) dobrze zbalansowanego pakietu Li-Pol 3s 1800 mAh:

 

1 cela: miernik 4,13 V ; tester 4,11 V

2 cela: miernik 4,13 V ; tester 4,09 V

2 cela: miernik 4,13 V ; tester 4,14 V

 

miernik-001.jpg

miernik-002.jpg

 

Wartości wskazywanych napięć są powtarzalne.

Różnice wskazań wynikają najprawdopodobniej z rozrzutu parametrów elementów użytych do produkcji.

Mimo niewielkiej ceny (kilka dolarów), odradzam zakup.

I jeszcze jedno: tester nie jest w stanie mierzyć napięcia na pojedynczej celi. Minimum to pakiet 2s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy taka odchyłka 0.04V ma jakieś znaczenie?

To jest pomiar o dokładności poniżej 0,9% a miernik którym mierzyłeś ile miał, i czy twój pomiar to było 4,13V czy może 4,09V sprawdzałeś na innym mierniku.

Klasa przeciętnych mierników to może być w najlepszym przypadku 0,5% (+-2 na ostanim znaku).

Poza tym to nie jest miernik tylko wskażnik, i ma określać odchyłki poszczególnych cel w większym zakresie i do tego sie sprawdza, jasne że można to zrobić miernikiem tylko sprawdzaj poszcególne cele pakietu albo kilka pakietów w trakcie testowania pakietów.

Na pewno żeby dokładnie mierzyć do 0,01V (przy zakresie pow. 2V) to na miernik trzeba wydać nie 20zł a 200zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o dokładny pomiar napięcia, ale raczej o stopień niezbalansowania pakietu.

W takiej postaci, tester nadaje się do orientacyjnego określenia zbalansowania (oczywiście można uwzględniac poprawki, które wydają się względnie stałe) i określenia na lotnisku orintacyjnego stopnia naładowania pakietu. I do tego urządzenie jest przydatne.

Do dokładnego pomiaru napięcia, podobnie jak w przyzwoitym balancerze (szczególnie tam), pownny być użyte elementy o tolerancji co najmniej 0,1%. O przykładzie takiego niedokładnego balancera jest ten wątek.

Oczywiste jest, że zastosowanie odpowiednio dokładnych elementów rzutuje na cenę urządzenia i zdaję sobie z tego sprawę.

Podobnie jest z miernikiem. Pomiarów dokonuję miernikiem nie za 20 zł, też nie za 200 zł, ale za wielokrotność tego, który jest wzorcowany (wymaganie ISO w firmie).

Wracając do testera, byłoby niepoważne, aby od tak taniego gadgetu wymagać nie wiedomo czego. Wygodnie jednak byłoby mieć urządzenie, dające bardziej trafne odczyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej postaci, tester nadaje się do orientacyjnego określenia zbalansowania

 

Tak i zresztą w nazwie postu jest "Battery Tester"

Tylko że to "orientacyjne" to jest odchyłka poniżej 1% (taką dokładność ma tani miernik)

Tomek prawdą jest że do określenia odchyłek napięć na poszczególnych celach wystarczy nawet najtańszy miernik bo jego dokładność pomiaru nie ma takiego znaczenia, ale zawsze to łatwiej i szybciej robić takim testerem. Sam osobiście mam kilka i naprawdę przydają się na lotnisku. Narazie nie sprawdzałem jakie mają błędy pomiarowe, ale na pewno to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cobra pomiar tego typu przeważnie daje rozrzuty w zakresie setnych częsci wolta. Stosowanie rezystorow SMD o tolerancji 0,1% mija sie troche z celem ponieważ niestety to juz jest spory koszt. Kiedyś pytałem o takie rezstory i cena mnie zszokowała 2zł /szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiar tego typu przeważnie daje rozrzuty w zakresie setnych częsci wolta

to nie są rozrzuty, ale stała dla każdego kanału, łatwa do uwzględnienia poprawka. Poza tym, nie jest to urządzenie do dokładnego pomiaru (przynajmniej ja nie używam go do tego), a raczej do szybkiego określenia stanu pakietu. Dzięki niemu zwolniło mi się miejsce zajmowane w walizce przez miernik - a to już wiele.

Potwierdzam, że jest to przydatne maleństwo. To ja jestem taki, że drażnią mnie wszelkie niedoróbki i stąd moje początkowe niezadowolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to dobrze wiem, że to bardzo przydatne urzadzenie sam uzywam czegos podobnego podczas lotu:)
Zapewne jest to lipo monitor ?

Bede z uwaga sledzil Twoje posty,bo widac jestes zorientowany w temacie.

 

 

Cobra,Leda,na pewno jest to alternatywa na sprawdzenie kondycji bateri,a biorac pod uwage cene i wielkosc,poreczne.I tu tez sie zgodze,ze mimo wszystko,jesli ma byc to wiarygodne,z dokladnoscia pomiaru mogliby sie lepiej przylozyc do tego.

 

 

 

,,Jak te czas szybko leci (6 m-cy)''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Peter bawisz się w śledczego ?

Tak.

I juz nie mam watpliwosci.

DOSTAJESZ OFICJALNEGO BANA.

 

W razie pytan i watpliwosci,prosze zwrocic sie do Administracji Forum.

 

Ps.

Swoja droga, juz niewiele pozostalo Ci miejsc gdzie mozesz sobie popisac,

(chyba ze sam do Siebie,co juz czasem robisz na innych forach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
Swoja droga, juz niewiele pozostalo Ci miejsc gdzie mozesz sobie popisac,

(chyba ze sam do Siebie)

Zdarzało się już na innych forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekaw czy naprawdę tak żle jest z tymi testerami. jako że mam ich kilka, zrobiłem ich test na pierwszym z brzegu akumulatorze.

 

Napięcie zmierzone miernikiem średniej klasy na zaciskach do balansera. Pomiar sprawdzony jeszcze dwoma innymi miernikami.

 

miernik I - tester ----- II- tester III- tester IV - tester

3,84V -- 3,83V -------- 3,84V --- 3,84V --- 3,85V

3,85V -- 3,86V(3,84)- 3,86V --- 3,86V --- 3,85V

3,85V -- 3,86V -------- 3,86V --- 3,86V --- 3,86V

 

Wniosek

Nie jest tak żle z tym "Battery Tester", większość odchyłek nie była większa jak 0,01V.

Wyjątkiem był drugi tester, który miał problemy z pomiarem drugiej celi (wynik skakał z 3,84V na 3,86V) i na tym testerze pierwsze pomiary pływały.

 

Tak że coś mi się wydaje że Tomek miałeś pecha i trafiłeś na podróbkę chińskiego produktu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.