Skocz do zawartości

NADAJNIK I ODBIORNIK Zasięg przynajmniej 1000-1200m


Kamyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pytanie czysto techniczne. Nie jestem osobą związaną z modelarstwem ale potrzebuję rzetelnej porady.

 

Chcę się dowiedzieć jaki maksymalny zasięg mogę osiągnąć korzystając z tradycyjnych nadajników radiowych. Planuję budowę urządzenia sterowanego zdalnie. Docelowo niezbędne będą 3 kanały (2 on/off i 1 działający z precyzyjnym serwem)

Zasięg jaki muszę osiągnąć to 1000-1200 (przynajmniej 1000)metrów i skuteczność układu bliski 100% -nie może być mowy o jakiś czkawkach w trakcie pracy. Wiem, że długość anteny zależy od częstotliwości pracy układua, a jeśli chodzi o modele latające istotny jest również ciężar odbiornika. W moim przypadku waga odbiornika nie ma znaczenia, natomiast nadajnik nie powinien być cięższy niż 1-2 kg. Długość anteny odbiornika może osiągnąć nawet 5-6 metrów (np. wędzisko wędkarskie z przewodem) antena nadajnika (sztywna teleskopowa 1m, lub elastyczna linka 1,5 metra).

 

A istotne jest to , że odległość nadajnika od odbiornika w trakcie pracy będzie ulegać stałemu zmniejszeniu. Całość będzie funkcjonować na otwartej przestrzeni, z daleka od instalacji elektrycznych typu wysokie i średnie napięcie czy anten GSM.

 

Jeśli stwierdzicie, że realizacja będzie zbyt kosztowna lub bardzo trudna do wykonania to zarzucę ten pomysł i poszukam innego rozwiązania. Nie mniej jednak proszę o poważne traktowanie mojego pytania. Oczywiście jeżeli jest szansa na realizację tego pomysłu, proszę o wskazanie gdzie szukać właściwych rozwiązań.

 

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg jaki muszę osiągnąć to 1000-1200 (przynajmniej 1000)metrów i skuteczność układu bliski 100%

 

Taką odległość osiąga każda normalna aparatura (i niektóre zabawkowe).

Standardowy zasięg aparatur to 1mila.

Jeżeli nie masz wielkich wymagań co do nadajnika i odbiornika to możesz kupić jakąś starszą aparaturę, może być bez komputera firm Hitec, Graupner, Futaba. (tylko nie na częstotliwość 27MHz) - wydatek około 200zł

Przy niektórych odbiornikach możesz uzyskać zasięg nawet 5km, więcej znajdziesz w postach Petera

Nie potrzebujesz takich długich anten w odbiorniku wystarczy oryginalna (z reguły dł do 100cm)

Tutaj masz przykład nowej aparatury na 2,4GHz http://www.cyber-fly.pl/produkt-757.html?PHPSESSID=d1a36a03d268aeb03d674524719fb828

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik i nadajnik będą na poziomie gruntu, ale jest możliwość umieszczenia odbiornika wraz z anteną 1,5 m nad ziemią.

 

Panowie bardzo cenię każdą informację, przy czym dane techniczne podawane przez producentów bywają nie precyzyjne. Dlatego ważna jest dla mnie informacja z tzw "pierwszej ręki", nie chcę wywalać kasy w błoto.

 

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale całość będzie sterować pracą niewielkiego silnika spalinowego ( prawdopodobnie motocyklowy).

 

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że możesz nie uniknąć okresowych zakłóceń transmisji. Wystarczy modelarz w okolicy na tym samym kanale. Jeśli potrzebujesz 100% pewności to pewnie nie obejdzie się bez kodowanej transmisji najlepiej z kanałem zwrotnym potwierdzającym poprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik i nadajnik będą na poziomie gruntu, ale jest możliwość umieszczenia odbiornika wraz z anteną 1,5 m nad ziemią.

 

Czy rx 35 MHz bedzie dzialac 1,5 nad ziemia w odleglosci 1000m ?

Sprawdze to w niedziele.

W przypadku 2,4 Ghz masz 100% pewnosci zasiegu i dzialania.Warunkiem jest uzycie innej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według teorii anteny najlepiej pracują gdy są przynajmniej na wysokości równej połowie długości fali co dla 35MHz wynosi ok. 4.3m nad poziomem ziemi a dla 2.4GHz jest to jakieś 6cm. Może faktycznie najlepiej użyć 2.4GHz i do tego z antenami kierunkowymi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.