Skocz do zawartości

Szybowiec czy motolotnia


speed_spider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zbudować model, który pozwoli mi na filmowanie z lotu ptaka. Myślałem o budowie motolotni (mimo, że nigdzie nie znalazłem wzmianki na ten temat), bo wydaje się prostą konstrukcją! Innym typem, jaki biorę pod uwagę jest szybowiec. Zależy mi na modelu wolno-latającym, który podźwignie sprzęt o wadze około 3 kg i jednocześnie pozwoli się w miarę precyzyjnie pilotować. Nie mam doświadczani w tej „materii”, niemniej liczę na Państwa pomoc…

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

A gdyby stworzyć motolotnie o dość pokaźnych rozmiarach... 2 - 3 metry, wstawić tam jakiś silnik z piły spalinowej i duuuże śmigło?! Wagę sprzętu może dałoby się odchudzić (mniejsza bateria i rezygnacja z przesyłania sygnału na żywo). Pytanie tylko... czy można zbudować model motolotni, bo jak wspomniałem wcześniej; nigdzie nie znalazłem takich planów. A poza tym to nie byłyby aż takie duże koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie kamera (przynajmniej na początek, potem zobaczymy), chciałbym także by obraz był przesyłany na ziemię na żywo, co sprawia, że będzie trzeba użyć nadajnika, anteny i jakiegoś źródła zasilania + kamera i elementy mocowania; daje to w przybliżeniu około 3 kg (może zawyżam trochę, ale wolę iść w górę). Pomysł zrodził się zimą, gdy obejrzałem w necie zdjęcia małego miasteczka, nieopodal mojego miejsca zamieszkania, robione z lotu ptaka. Tamte zdjęcia robione były właśnie z motolotni. Fotografia to moje hobby, dlatego chciałem zrobić takie zdjęcia mojej mieściny. Najpierw myślałem o latawcu, ale z uwagi na ograniczenia jakie to z sobą niesie zacząłem szukać innych rozwiązań... Co do twojego drugiego pytania, to odp brzmi "nie", brak odwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A poza tym to nie byłyby aż takie duże koszty."

 

biorąc pod uwagę ten cytat chyba nie ma co mówić o wildze czy innych podobnych 2-3m gigantach bo to koszta dobrej wypłaty, zaczynając od zera :D

 

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl (jakie to są ceny)?! Nie mam przewidzianego budżetu, a do tego jest nas dwóch, więc wydatki się rozkładają. Poza tym, zawsze można budowę, a co za tym idzie same wydatki rozłożyć na kilka miesięcy… chyba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam taki przykad .. http://nastik.pl/axi-28268-p-747.html to jest silnik do samolotu ktory wazy 2kg ... i nic wiecej nie udziwaga. A tu regulator obrotow do niego http://nastik.pl/regulator-dualsky-p-269.html (i tak dalbym wiekszy) I do tego zauwaz ze to jest powiedzmy 1/10 sprzetu ktory jest potrzebny do ulotnienia modelu. Do tego sam model kosztuje kupe kasy. Zakladam ze model z waga 2kg do lotu kosztuje 2 tys. Tobie potrzeba jeszcze troszke wiecej staretowego wyposazenia typu ladowarki, nadajnik, wiec licze 3 tys.

 

A to dopiero model ktory unosi sam siebie. Ty potrzebujesz tak jak koledzy zauwazyli cos co udzwnignie 5kg w tym nie swojej 3kg masy. Tak wiec bedzie to bydlak i do tego bardzo obciazony co za tym idzie szybszy niz pusty samolot.

 

A no i do tego musisz potrafic nim latac, wiec najpierw wypadalo by uklepac cos z depronu :) A raczej kilkanaset takich cosiow bo do takich maszyn trzeba miec naprawde wprawne rece i ladne dziesiatki, setki godzin w powietrzu.

 

Dlatego powiedzialbym ze lepszym rozwiazaniem bedzie sterowiec tez z pozadnymi silnikami. Na moim wydziale ostatnio buduja sterowiec wiec moge sie dowiedizec ile cos takeigo moze miec udzwigu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

speed_spider, a powiedz mi czy dluga zajmujesz sie modelarstwem?

Bo cos czuje ze nie bardzo, a w tym wypadku nasza dyskusja sie robi bezprzedmiotowa.

Zpowodow:

Do osiagniecia takiego udzwigu potrzebny jest model o duzych gabarytach i masie. Taki model potrzebuje drogiego markowego wyposazenia.

jest przy tym zwykle modelem zaawansowanym technicznie, a wiec trudnym w budowie.

koszt mysle ze mozna byloby zamknac w kwocie 3-4 tysiecy zlotych.

Model o duzej masie to problemy pilotazowe, i niebezpieczenstwo dla ludzi i mienia..

Zastanow sie czy podjalbys sie pilotazu obiektu z ktorym, w wypadku zetkniecia samochod osobowy nie mialby szans..

Ale jezeli masz doswiadczenie.. ale nie masz, nie zadawalbys takich pytan... ;D

Ale jezeli udaloby ci sie zweryfikowac swoje wymagania powiedzmy do 1-1,3 kg, to wtedy ma to szanse powodzenia. Mialbym nawet pewne propozycje modelu dla Ciebie.

Ale najlepiej proponuje zaczac od uzupelnienia avataru o zdjecie i poczytanie forum, bo wiele jest tutaj napisane o roznej masci i wielkosci modelach.

 

pozdrawiam

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem dla przykładu, aby uświadomić wagę problemów z wyniesieniem w powietrze modelu cieższego niż 5kg.

Rekordzistą w dźwiganiu jest na forum kolega "kwijatkowski" który uczestniczył w konkursie Aerodesign. Zresztą polacy są wielokrotnymi mistrzami świata w tych zawodach, gdzie model o wadzę 3kg unosi 15kg obciążenia. http://aerodesign.meil.pw.edu.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do speed_spidera:

Jaki to ma być sprzęt który chcesz unieść w powietrze dokładniej?Bo 3kg balastu to sporo...nawet bardzo.A jeśli chcesz zrobić jakieś zwykłe zdjęcia lub jakiś zwykły filmik to 3kg to przesada.Obejrzyj filmiki z działu RC-CAM tam są kręcone zwykłymi aparatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zbudować model, który pozwoli mi na filmowanie z lotu ptaka

To jest celem i proponuję się skupić na tym.

Nie rozumiem, dlaczego model musi unieść 3kg :?

Jeżeli dlatego, że akurat masz taki sprzęt do filmowania, to chyba lepiej zacząć od wymiany sprzętu na lżejszy.

W sumie całość powinna wyjść taniej, niż budowanie kolosa o odźwigu 3kg.

 

Na marginesie, to zacząć należałoby od nauki latania jakimkolwiek modelem, nakręcenie filmików np lekkim Medionem za kilkadziesiąt złotych i jeżeli się spodoba (mi osobioście filmowanie z powietrza się nie spodobało), to wtedy gładkie przejście do działu RC-CAM :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem modele wyczynowe nie nadaja sie do filmowania z powietrza. Obserwowalem loty tych modeli na zawodach w stanach, konstrukcja jest zbyt delikatna, sterownosc slaba i mala stabilnosc w locie. Potrzebny jest taki "latajacy ponton" o duzes stabilnosci wlasnej i latwo poddajacy sie woli pilota.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.