Skocz do zawartości

Zasilacz


GregorianR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Znowu mam sprawe z zasilaczem a mianowicie niedawno na allegro zamówiłem zasilacz i dzisiaj przyszedł i też go chce przerobić z tamtym nie było tyle problemów ponieważ pracuje bez obciążenia a ten go zaś potrzebuje. Obciążenie będzie na wyjściu gdzie jest 5V i tu jest problem co mam dać za to obciążenie (oprócz żarówki) ???

 

Kilka fotek:

 

1003510qg7.jpg

 

1003511wo5.jpg

 

1003513rd1.jpg

 

Na fotkach widać pare kabli które zostały ,a więc są to :

 

-zielony i czarny jest to włączenie (ale tak i tak bez obciążenia nie rusza na stałe)

-czerwony i czarny są to kable gdzie mam zamiar dać obciążenie jest tam 5V

-pomarańczowy i czarny jest to wyjście do np.ładowarki jest tam 12V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Właśnie zlazłem z warsztatu po uruchomieniu zasilacza z komputera.

Cała przeróbka to dwa gniazda wywalone na obudowę, pozbycie się zbędnych kabli i wlutowanie na obciążenie 5V żarówki samochodowej 21W/12V. Po stronie 12 V otrzymałem 11,8, spadające do 11,6 pod obciążeniem ok 4,5 A. Wydaje się to niezłym wynikiem. Jak dorobię się ładowarki do LiPol ( a pewnie czeka mnie to niebawem) opiszę jak rzecz się sprawdza. Ot zrobiłem z ciekawości czy da się coś zrobić ze złomu komputerowego i okazuje się, że można. Na razie nie miałem potrzeby ładowania litowców więc nic więcej powiedzieć nie mogę, poza wyliczeniem kosztów:

 

zasilacz - browarek

żarówki - szuflada

gniazda i kabel sieciowy - szuflada

LED na kontrolkę - 1,5 zł bo nie chciało mi się grzebać w złomie

czas realizacji - 2 godziny + opróżnienie jednej puszki jw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała korekta - po wymianie baterii w woltomierzu na nową ( wynik wydawał mi się zbyt optymistyczny) napięcie pod obciążeniem okazuje się niższe - ok 11,1 V! Ale to chyba i tak powinno wystarczyć przy ładowaniu małych pakietów. Zobaczymy jak będzie w praktyce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba - każde żródło prądu (w tym zasilacz) ma określoną maksymalną wydajność prądową. W przypadku zasilaczy impulsowych z komputerów jest to od kilku do kilkunastu amper na wyjsciu 12V.

To że zasilacz jest w stanie oddać np. 8 amper nie oznacza wcale, ze takim prądem ładowarka ( mówimy to o osobnym urzadzeniu, bowiem samego zasilacza NIE MOŻNA traktować jako ładowarki !!!) będzie ładować akumulatory, bowiem w jej strukturze jest obwód odpowiedzialny zarówno za właściwe napięcie ładowania jak i ograniczenie prądu ( to w wielkim uproszczeniu by nie bawić się w zawiłosci elektroniki). W praktyce znaczy to tyle, że jak weźmiesz nawet prostą ładowarkę, która ogranicza prąd ładowania powiedzmy do 800 mA, to właśnie takim prądem ( biorąc pod uwagę rzetelność producenta) będzie ładowany pakiet. I nie ma nic do rzeczy, że zasilacz ma wydajność dziesięciokrotnie większą. Gorzej, jeśli zasilacz ma mniejszą wydajność niż potrzeby ładowarki - wtedy obniży się napięcie i ładowarka może odciąć proces ładowania. W praktyce nowoszesne ładowarki mają sprawność rzędu nawet 90 % co przy odrobinie znajomości fizyki pozwoli Ci łatwo policzyć jakim maksymalnym prądem dasz rade ładować pakiety wtedy, gdy ładowarka będzie "zmuszona" podwyższać napięcie np. przy ładowaniu pakietu z 5 szeregowych lipoli.

Oczywiście cały czas mamy w pamieci, że ładowarka jest przeznaczona do ładowania LiPol!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie sprawa obciążenia 5V w zasilaczach ATX. Czy jest ono konieczne? Jak już wspominałem wccześniej, mam takowy ale bez obciążenia na 5V i pracuje prawidłowo - jak sądzę :wink: Przy próbach przeróbek cd-ków "szarpałem" z niego 13A przy spadku napięcia do 9,7V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze lepszą sytuację

Mam zasilacz AT i włącza sie po podłączeniu płyty głównej kompa bez niej nie rusza (mam starą płyte z pentiumem 133)

I wtedy nie potrzeba obciążenia bo płyta je robi

ale jak zrobić żeby przy zasilaczu nie było płyty od kompa i działał to nie wiem

dałem żarówke i nic nie rusza

próbowałem zewrzeć kable i też nic

nie wiem o co chodzi

zasilacz to optimus 200W AT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście podchodzę to tematu w sposób absolutnie nienaukowy. Lata grzebałem z elektroniką, ale od wszelkiej maści zasilaczy impulsowych trzymalem się z dala, jako że urządzenia te były dla mnie absolutnie nieprzewidywalne. Faktem jest, co stwierdziłem doświadczalnie na powyższym przykładzie, że zasilacz AT bez obciążonych 5V przy większym niż kilkaset miliamper obciążeniu wyjścia 12 V najzwyczajniej zdychał. Wyłączył się i basta. Po obciążeniu chodzi bez problemu. W zasadzie teraz należałoby sprawdzić zależność wydajności prądoowej i stałości napięcia 12 V w zależności od obciążenia 5 V tylko po co... Skoro chodzi, niech tak zostanie a z czasem mam co zrobić. W jednym numerów RC Revue jest opisany ten problem, jeśli się dogrzebię to zaasygnalizuję co piszą o tym od strony teoretycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.