Skocz do zawartości

Funtana 90


pablos

Rekomendowane odpowiedzi

Latałem sobie ostatnio funtaną na początku delikatnie bo choć model mam już od jakiegoś czasu był to dopiero mój drugi z nim wyjazd na lotnisko.Ale jak wiadomo akrobaty nie są do delikatnego latania więc po krótkim czasie zacząłem wyprawiać różne fikołki zwane przez niektórych akrobacyjami,i po którymś acrobacyjnym fikołku na wysokości jakichś 30metrów bedąc wlocie na plecach model zaczął pod ostrym kątem lecieć w kierunku gleby ,nie reagował zupełnie na ster wysokości :shock: czyli najgorsza opcja .Ja i krety które to widziały najprawdopodobniej narobily w pory ze strachu nobo nie wiadomo w którego kreta trafi :twisted: .Udało mi się model obrócić z lotu na plecach do normalnego, i teraz zaczął opadać takim lotem jakby kołyskowym . Wykonał tych kołysek 3 może 4 najważniejsze że ostatnia tak wypadła że wylądował praktycznie sam bez uszkodzeń :jupi: . A oto przyczyna wyłamało się całe usterzenia poziome na ogonie poprzedni właściciel od którego ten model odkupiłem musiał latać bardzo delikatnie jeśli mu sie nic takiego nie przytrafilo 25340193gb3.jpg

25340193gb3.e6de5a9356.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze swój model no serio musiałes dołozyc do pieca ja nia sciany robiłem i wytrzymywała to nie wiem co kreciłes bo płaskie korki i inne akrobacje jej nie ruszały.Nawiasem mówiac to nie jest model do bica rekordów szybkosci zestawowe też sie rozpadaja a waża prawie 4kg.Waga modelu 3300g przy rozpietosci prawie 1.8m więc juz z załozenia model nie jest przeznaczony do ostrego latania chociaż ja nia latałem 3D a na małym gazie model chodzil za raczka jak deproniak i takie było założenie.Musiałes miec cały czas full gaz i to co na mysl przyszło robiłes jakies dziwne zwroty bo inaczej tego modelu nie idzie połamac.Dodam tylko ze statecznik jest z balsy jak dobrze pamietam 9mm więc serio to musiała byc nie mała siła.Akurat skonczyłem kolejna Funtane w której statecznik jest z balsy 1mm cienszej i silnik nie 15ccm ale 17ccm.A to,że model wylądował sam bez statecznika :lol2: to tylko swiadczy o jego własciwosciach no i srodek ciezkosci był ustawiony w okolicach połowy płata wystarczyło puscic stery i model siadał sam :D

 

9778b6161d74522e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wcale nie przylożyłem do pieca dopiero chciałem ale nie zdążyłem :evil: :Model naprawiony tym razem zrobilem zastrzały jutro jak nie będzie wiało to będę na lotnisku szukał nastepnych jego słabych punktów :twisted: :Tym razem mam zamiar przylożyć do pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ,ale do przykładania do pieca sa pylony a nie funtana tym sie lata koło głowy na zaciagnietym sterze wysokosci model jest lżejszy sporo od innych i uwiez ze potrafi zwolnic bardziej niz fun flly starałem sie na maxa go dopracowac uszczelniłem przerwy w lotkach w sterze kierunku dorobiłem generatory wszystko aby mozna było latac bezpiecznie nisko powoli i az mnie zatyka jak Ty chcesz nim do pieca przykłądac rozumie ze mozna pocisnac na full ale nie do przesady zeby złamac statecznik z balsy 9tki :x i to nie jakas Chinska tylko solidna Czeska balsa. Latajac nim po niebie na pełnym gwizdku jest bez sensu :D. Wlataj sie w model pokrec troche nisko na małej szybkosci zobaczysz jaki to wdzieczny model.

 

Myślę że listwa sosnowa 8x5 wklejona w statecznik poziomy w fazie jego wykonywania nie pozwoliłaby na jego złamanie.

 

Sławku statecznik był z balsy 9mm grubosci szeroki na dobre 12mm nie wiem jak mozna go złamac.Dodatkowo model jest lekki ma profil 12 na 18% wiec nim nie idzie szybko latac tymbardziej ze jest w nim silnik 15ccm 4 takt.Podejrzewam że Pablos gdzies przy transporcie go nadłamał innej możliwosci nie widze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł troche mnie to dziwi bo widziałem jak ta Funtana latała

byłem nią nawet zainteresowany ale nie doczekałem się sprzedaży:) i kupiłem Edka z Robbe

zresztą wiesz każdy model ma swoje słabe punkty, niekiedy faktycznie słabe rozwiązanie konstrukcyjne danego elementu może spowodować glebe lub zastosowanie nieodpowiedniego gatunku np balsy

Cieszmy się a raczej TY:) że model prawie cały i lataj!!!

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Radek, myślę że statecznik złamał się w jednym miejscu dokładnie po środku, ale nie wnikajmy w szczegóły, ja daję zawsze listwę sosnwą i nie ma problemu.Dobrze że tylko tyle się stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak mówi Sławek statecznik złamal się po środku w kadłubie może faktycznire gdzieś zawadzilem przy transporcie ,poprostu pękła balsa wzłuż słojów balsa tak ma nawet jak jest gruba, listewka sosnowa byłaby w tym miejscu wskazana ale to raczej uwaga do przyszłych konstruktorów tego modelu.Radek nic się nie martw nie jestem wariatem który będzie bił rekordy szybkości tym modelem :twisted: to danie do pieca to było tak trochę z przymróżeniem oka :wink: Jestem raczej zwolennikiem akrobacji dla oka anie dla bicia rekordów.W dalekiej przyszłości noszę się z zamiarem budowy większej funtany takiej pod benzynę może tak 2.2m rozpiętości ale to narazie takie lużne plany bo model bardzo wdzięczny i godny polecenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.