Jump to content

Futaba 9CAP z syntezą - problem z wyborem kanału


Mars_2000

Recommended Posts

Mam (chyba) następujący problem z moim nadajnikiem, a właściwie to raczej z modułem syntezy RF.

 

Nabyłem wczoraj okazyjnie odbiornik Jeti Rex5 z kwarcem na kanał 70. Powiem szczerze, że o kwarc poprosiłem dowolny mając na względzie swoje radio, które (przynajmniej do dzisiaj) wydawało mi się, że oferuje pełny zakres wyboru kanałów - wszak synteza.

 

I właśnie spotkało mnie niemiłe rozczarowanie jak okazało się, że po ustawieniu 70-ki w module RF, nadajnik po włączeniu pika ostrzegawczo raz i przy okazji gaśnie niebieska dioda statusu RF (co oznacza jedno - radio nie nadaje właściwie).

Oczywiście odbiornik (jak i model) nie reaguje.

Zaniepokojony tym objawem dla w/w kanału zacząłem losowo wybierać inne. I niestety, nie jest to odosobniony przypadek... :(

 

Działa zaledwie część wybieranych częstotliwości. To chyba nie jest normalne ?

Czy ktoś może miał podobną przypadłość ? Wszelkie wskazówki są mile widziane.

 

EDIT:

Sprawdziłem dostępne i działające u mnie kanały.

Jest ich zaledwie 8 :shock: :( : 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 i 82.

 

Czy ktoś z użytkujących 9CAP z syntezą może potwierdzić dostępność wszystkich kanałów czy podobnie jak ja tylko części?

Link to comment
Share on other sites

ja używam syntezy ale w nadajniku i odbiorniku MPX dodatkowo mam skaner .Mogę używac kanałów od 60 do 293 łacznie z tzw band B .dla tzw świętego spokoju używam kanału 290 a Tomasz 286.

Link to comment
Share on other sites

Mały update:

Powalczyłem przez weekend z moją 9-ką i opisywanym problemem i po skontaktowaniu się z serwisem Futaby w USA (pracują w niedzielę :shock:) i następnie serwisem Robbe/Futaby w Niemczech (dziś rano wysłane zapytanie mailem - godzina później odpowiedź) dowiedziałem się, że moje radio owszem jest przystosowane na pasmo 35Mhz, ale dedykowane na rynek azjatycki. Co to oznacza ?

Ano, tam, jak wiadomo, lata się na innym paśmie, zatem Futaba nie widziała konieczności udostępniania wszystkich kanałów dla 35Mhz gdyż prawdopodobieństwo trafienia na lotnisku na innego modelarza użytkującego radio na tej samej częstotliwości jest wręcz zerowe. Dlatego owszem jest synteza ale ograniczona.

 

Zapewne, za tym stoi jeszcze trochę marketing i kontrola rynku sprzedaży (chyba mogę to porównać do DVD i tzw. regionów). Chcąc mieć pełen zakres - kupuj w Europie, ale drożej.

Zadowala cię wersja z ograniczeniami, ale dużo tańsza - kupuj w Azji.

 

Nie wiem jak to jest z radiami JR/Graupnera. Czy tak samo czy jednak tam nie bawią się w takie bądź co bądź sztucznie wymyślane ograniczenia.

Generalnie za to Futabie (jako producentowi) daje minus, do radia nie mam zastrzeżeń.

W końcu 8 kanałów to też nie mało i raczej małe są szanse, że nie będę mógł wybrać jakiegokolwiek do latania równoczesnego z innymi modelarzami. Da się żyć...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.