Skocz do zawartości

prośba o wybór serw


Dolce
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam do kolegów prośbę o poradę jakie firmy a nawet szczegółowiej, jakie konkretnie modele serwomechanizmów nadawały by się do moich potrzeb.

Chodzi mi głównie o wytrzymałość serwa choć jak znam życie to wraz z ceną idzie ogólna jakość tych mechanizmów.

Jakiś czas temu napisałem posta odnośnie pomocy w wykonaniu klapki sterowanej serwomechanizmem :

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/57128-bezg%C5%82o%C5%9Bne-serwo/

Serwomechanizm w klapce dobrze się sprawdza, klapka pracuje bez zarzutu. Ostateczne przerobiłem klapkę w ten sposób, że obniżyłem położenie serwomechanizmu, skróciłem dźwignię orczyka

i po tych zbiegach następuje samodzielne podtrzymanie klapki w górnej pozycji przez wychylonu prostopadle do jej powierzchni orczyk.

Wykonałem dwie klapki, różniące się wielkością. Jedną dużą taką jaką zilustrowałem w poprzednim poście a drugą małą (do maszyny potrzebuję kilku klapek o zróżnicowanej przepustowości powietrza).

W tej chwili stoję przed wyborem docelowych serw do klapek. W przypadku mniejszej wybór padł na serwo KST DS225MG :

http://rcforever.pl/product-pol-1975-Serwo-MIDI-KST-DS225MG-WING.html

Otrzymałem to serwo i muszę przyznać, że w porównaniu z tym co miałem poprzednio (MG90S, MG995 i HXT5010) to serwo pracuje o wiele ładniej. Wiadomo, cena robi swoje. KST jest precyzyjne, mocne i szybkie. W sumie już praktycznie zdecydowałem się na kolejne KST a tu pech, serwo które zakupiłem w listopadzie ubiegłego roku po prostu wysiadło bez żadnego "ostrzeżenia". W trakcie testów polegających na podnoszeniu i opuszczaniu klapki przestało "gadać". Tak jakby został odłączone do testera. Tester jest sprawny, inne serwa na nim chodzą bez kłopotu a KST zamilkło. No nic, zdarza się. Odesłałem serwo do sklepu, w którym go zakupiłem i najprawdopodobniej uzyskam wymianę na nowe, sprzedawca podszedł do tematu bardzo uczciwie.

Natomiast moje pytanie jest takie. Nie  mam doświadczenia z serwami, wiem jedynie że Futaba jest uznaną firmą. W sumie każdy kombinuje, żeby zakup był w miarę możliwości jak najmniej obciążający budżet a towar jak najlepszej jakości. Jakie są Wasze opinie na temat dostępnych na rynku serw ? Czy warto założyć serwa KST ? Mi osobiście wydają atrakcyjne pod względem jakość/cena. Są szybkie, posiadają aluminiowe obudowy i metalowe tryby.

Do swoich mechanizmów potrzebuję dwóch modeli serw o następujących parametrach :

1) Duża klapka - serwo typu 550-700 o sile działania 10kg/cm (i więcej), prędkość ok 0.12sek/60st (wiadomo, czym mniejsza tym lepiej)

2) Mała klapka - serwo najlepiej niskoprofilowe typu KST DS225MG o sile działania 5kg/cm (j.w.), prędkość 0.10sek/60st (j.w.)

Siły działania serw są przewidziane z ok. dwukrotnym "zapasem". Nie wiem czy jest potrzeba zwiększenia tego "zapasu" w wymaganej sile działania serwa np. w celu zwiększenia jego trwałości. Nie orientuję się po prostu jak takie przewymiarowanie siły serwa przełoży się na jego trwałość. Tutaj taka dygresja - wiem, że w modelach, szczególnie latających, dąży się do uzyskania jak najmniejszej masy podzespołów oraz jak najmniejszego poboru prądu. Natomiast dla mnie te parametry nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Chodzi mi raczej o to, żeby przysłowiowo "nie strzelać do zająca z armaty" bo równie dobrze mógł bym do klapki wsadzić silnik 3-fazowy. Chodzi mi o uzyskanie czegoś w stylu "złotego środka" z nastawieniem na bezawaryjną pracę serwa "w czasie". Te klapki będą pracowały po kilka godzin miesięcznie maksymalnie.

Być może jest to ważne - te serwa nie będą pracowały proporcjonalnie ale dwustanowo :  w pozycji zamknięcia klapki serwo nie będzie w ogóle obciążone, obciążenie będzie jedynie w momencie otwierania klaki po czym orczyk będzie ryglowany "w górnym położeniu (przy otwartej klapce) i wówczas serwo również nie będzie najprawdopodobniej obciążone ponieważ w tym momencie będzie odłączane napięcie. Tak więc serwo będzie pracowało jedynie w momentach podnoszenia i opuszczania klapki.

Jakie serwa spełniające w/w wymogi moglibyście polecić. Chodzi mi o dużą trwałość serwa.

Będę Wam wdzięczny za opinie na temat serw dobrej jakości, w które warto zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.