Skocz do zawartości

Szybowiec 4m + Nissan Sunny


AGG

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu dzisiejszym 08.06.2008 na legnickim lotnisku EPLE gdzie sam pas ma 1.6km i miejsca dookoła jest sporo :) podczas startu szybowca za wyciągarką wystapiły jakieś problemy (nie wiem jakie) które spowodowały wolne ciągnięcie linki od wyciągarki, przez co szybowiec na ok 20m zaczął wyprzedzać linkę holowniczą, pilot chciał się wyczepić (nos w dół), nie dał rady, jakaś walka w powietrzu i efektem tego było uderzenie w jedno z niedaleko zaparkowanych aut naszego kolegi Pana Leszka

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=12151&g2_serialNumber=2

main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=12157&g2_serialNumber=2

 

Szybowcowi prócz wygiętego dzwigara nic się nie stało ...

Pozdrawiam

Alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żelazna zasada: miejsce startu oddalone przynajmniej te 50m od parkingu i stacjonujących modeli.

 

Czym że jest 50m jeśli start był oddalono o 150m ? :rotfl:

 

Pozdrawiam

Alek

 

ps.

Generalna zasada, to każdy powinien mieć ubezpieczenie od takich rzeczy (80pln/rok do kwoty 50tys pln) i byłoby po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co mi się wydaje, to samochód (lub jakiś inny środek transportu) dobrze jest parkować blisko miejsca startu, zwłaszcza, jeśli dysponuje się ogromnym polem, np. takim, z jakiego Pan korzysta do lotów... Uważam tak, bo rzadko kiedy się tak zdarza(a przynajmniej ja NIGDY nie widziałem), żeby model uszkadzał się nad miejscem startu (wyjątkiem jest chyba walka powietrzna)...

 

EDIT: oj sorry... jest nawet jeden przypadek (mi znany) tutaj na forum, że model rozwala blisko stojący startu samochód. Ale ja zawsze startuje przy samochodzie i zawsze, jak się rozwalałem, to daleko od samochodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co mam Wam powiedzieć/napisać (i bez panowania mi tu proszę, aż taki stary to ja nie jestem :D) że wszystko było ok ale pilot zawinił ? mógł odbić w przeciwny kierunek ale tego nie zrobił (odruch, panika czy jeszcze coś innego, tego nie wiem)

Stało sie co widać, teraz poniesie konsekwencje finansowe tego czynu i na pewno utkwi mu to w pamięci ( i nam wszystkim)

Ja ubezpieczenie już mam na wszelki wypadek gdyby mój smok 14kg spadł na czyjeś auto (do 50tys pokrywa ubezpieczalnia) a jak zobacze droższe auto to nie latam :) :) :) :)

 

Pozdrawiam

Alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale też masz do wagi 20kg ? bo z tego co widziałem to jest to zasadnicza róznica, bo to chyba ogranicza ustawa którą mi przesłał i była tam taka tabelka z podziałem na wagi modeli, chyba do 8kg, do 20, do 40 i powyżej i minimalne kwoty ubezpieczenia do poszczególnej wagi.

 

 

Pozdrawiam

Alek

 

ps.

Dziś juz nie dam rady ale jak wróce z delgacji w piatek to znajdę tego emaila/ustawę i wkleję tu zawartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu czy możesz napisać coś więcej nt. tego twojego ubezpieczenia RC. Własnie się zastaniam na wykupem czegoś takiego. Z góry zakładam ze nie będe latał modelami większymi niż 5kg. Zdecydowałem się na takie ubezpieczenie ze względu na mały incydent jaki miałem ostatno. Latałem na imprezie organizowanej przez firmę w której pracuje. Loty modelem ME Bf-109 GWS odbyły się na boisku piłkarskim. Publika za mną więc jestem spokojny i tak sobie latam w pewnym momencie przechodzę o niskiego przelotu na ziemią ok 0.5-1m na pełnym gazie po łuku i nagle widzę że model jest na wysokości głowy jakiegoś dziecka które wtrargneło na murawę. Ułamek sekundy i decyzja oddane wysokości i gleba... oczywiście modelik w kilku częściach (tu przydaje sie łopakta miotełka i reklamówka :D ). Po całej akcji dzieczko a raczej jego "kipsko myśląca" matka w lekkim szoku zabrała dzeiecko i znikła z imprezy :evil: . Tak sobię mówię kit z modelem ale dobrze że nic temu maluchowi nie zrobiłem. Dlatego myśle o tym ubezpieczeniu gdyż róznie to bywa i można całkiem przypadkowo zrobić komuś ała nie koniecznie z naszej winy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej bylo szybko w gore ?

z racji twojego młodego wieku i pewnie małego dośwadczenia nie bedę tego komentował

 

PS. to była bardzo stresująca sytuacja a kalkulacje co zrobić prezprowadziłem w ułamku sekundy i jestem pewien że wybrałem najlepsze wyjście. tzn. dziecku nic się nie stało !!!

 

BHP ponad wszystko ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to:

 

"Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Zakres podstawowy z rozszerzeniem o szkody wyrządzone:

-w związku z wyczynowym uprawianiem (zorganizowane kluby lub sekcje) takich sportów jak: sporty wodne (z wyjątkiem zeglarstwa), lotnicze i inne niż boks, wschodnie sztuki walki, rugby, zapasy, kolarstwo, narciarstwo, jeździectwo, piłka nożna"

 

podany jest symbol "M09-00" i Numer pakietu/Umowy generalnej: segment "C"; pakiet "0"

 

 

Do ubiegłego roku ubezpieczony byłem w PZU - 122(?)PLN/rok 10.000$, ale od ub. roku coś się zmieniło i było 10.000PLN za podobną kwotę, a w tym roku ajent poinformował mnie, że może ubezpieczyć na 7.000PLN i dał mi namiar na HESTIĘ.

Porozmawiałem, zaprosiłem na nasze lotnisko, pokazałem na czym to nasze latanie polega, uświadomiłem, że model w locie to prawie oszczep i tyle... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

taki mały off-topic

 

Panowe odświeżam temat bo mam pewną informacje dot. ubezpieczenia "ala modelarskiego"

w Warcie jest do wykupienia ubezpieczenie prywatne na różne dziwne okoliczności czyli wyrządzenie szkody osobie postronnej w tym i w trakcie użytkowania modeli RC. Z tego co się dowiedziałem jak dla mnie (może i dla wszyskich chęnych) koszt takiego ubezpieczenia to

 

40zł/rok na kwotę ubezpieczenia do 50.000zł

60zł/rok na kwotę ubezpieczenia do 100.000zł

 

i jest to ubezpieczenie indywidualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.