Skocz do zawartości

Czy z tego kompresora mogę zrobić pompę próżniową?


pablomaks2

Rekomendowane odpowiedzi

Przykro mi ale ten kompresor nie nadaje się na pompę próżniową ze względu na budowę (jest to sprężarka tłokowa). Dobrą i bardzo tanią alternatywą pompy próżniowej jest zwykły agregat z lodówki który można kupić za grosze na skupie złomu. Przydatnym elementem w tego typu urządzeniach jest manometr (w łatwy sposób możemy sprawdzić szczelność odsysanego elementu) oraz elektrozawór który zamyka obieg w momencie odłączenia zasilania celem uniknięcia cofnięcia się oleju z pompy do odsysanego elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale ten kompresor nie nadaje się na pompę próżniową ze względu na budowę (jest to sprężarka tłokowa). Dobrą i bardzo tanią alternatywą pompy próżniowej jest zwykły agregat z lodówki który można kupić za grosze na skupie złomu. Przydatnym elementem w tego typu urządzeniach jest manometr (w łatwy sposób możemy sprawdzić szczelność odsysanego elementu) oraz elektrozawór który zamyka obieg w momencie odłączenia zasilania celem uniknięcia cofnięcia się oleju z pompy do odsysanego elementu.

 

O bardzo dziękuję za odpowiedź, zakupię sobie taki agregacik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale ten kompresor nie nadaje się na pompę próżniową ze względu na budowę (jest to sprężarka tłokowa).

 

 

A sprężarka od agregatu z lodówki to jaka sprężarka - może ŚRUBOWA ??????

Odpowiedz - też tłokowa.

 

elektrozawór który zamyka obieg w momencie odłączenia zasilania celem uniknięcia cofnięcia się oleju z pompy do odsysanego elementu

 

A widziałeś / wiesz jak taka sprężarka od lodówki wygląda w środku? I jakim "cudem" miałby się ten olej "cofnąć" do

odsysanego elementu

 

 

Taki elektrozawór stosuje się raczej mając podejrzenie że sprężarka jest "podłej" jakości i powietrze będzie się cofać, choć z mojej praktyki rzecz taka nigdy nie miała miejsca.

 

Wracając do tematu to faktycznie stosuje się agregaty z lodówek jako pompy próżniowe a tę którą wskazałeś w pierwszym poście TEORETYCZNIE można uzywać ale jest to stosowanie armaty na muchę - jeżeli masz do odessania kilka m3 powietrza to tak, ale - co podejrzewam - do celów modelarskich ciut za duża - te sprężarki które nie są budowane/konstruowane jako pompy próżniowe nie powinny zbyt długo pracować - powinien być zbiornik wyrównawczy i coś co wyłączy pompę po osiągnięciu określonego poziomu podciśnienia ( wyłącznik podciśnieniowy lub słynna "puszka" ).

 

Pamiętajcie - jak mówią chłodnicy - sprężarka zawsze mósi coś pompować - jak nie gaz to olej i przy zbyt długo działającej sprężarce w próżni można zatrzeć sprężarkę.

 

I jeszcze jedno

 

 

zwykły agregat z lodówki który można kupić za grosze na skupie złomu

 

 

Tylko nie zapomnijcie na owym skupie złomu jak będziecie kupować sprężarki je sprawdzić - kupić, przywieść do domu i zobaczyć że sprężarka jest zatarta, ma spalony silnik czy ma inne uszkodzenie nie jest sprawą przyjemną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wykonania pompy próżniowej świetnie nadają się "kompresorki" do pompowania kół samochodowych, takie z supermarketów za ok. 20 zł. Zarówno moc jak i wydajność wystarczająca. Jeśli masz możliwość zdobycia jakiś urządzeń medycznych, szukaj starej pompy z tzw. ssaka. Jest tam podobne urządzenie napędzane silnikiem od wycieraczek samochodowych. Zasilanie 12V ale to chyba nie problem. Z czegoś takiego robiłem kompresorek do aerografu. Sprawdził się. Fotki są gdzieś na forum u Alexa. Jeśli je znajdę - wstawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś / wiesz jak taka sprężarka od lodówki wygląda w środku? I jakim "cudem" miałby się ten olej "cofnąć" do

Cytat:

 

odsysanego elementu

 

 

 

 

Taki elektrozawór stosuje się raczej mając podejrzenie że sprężarka jest "podłej" jakości i powietrze będzie się cofać, choć z mojej praktyki rzecz taka nigdy nie miała miejsca

zapomniałeś dodać ze 90 % agregatów jest wymieniana przez serwis dlatego ze podaje olej a nie ze silnik się spalił wbrew pozorom agregat trudno jest spalić a olej cofany do rurki ssącej jest wynikiem uszkodzenia zaworków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim przeczytałem że nadają się kompresorki z marketu za 20zł.. i kupiłem nowy agregat lodówkowy.. Nie dałem dużo bo 60 zł.. w sumie przy obecnych cenach paliwa wyjdzie na to samo co kupienie szukanie na złomie. Będę miał trochę zabawy z tą pompą.. ale nareszcie będę mógł i skrzydełko okleić fornirem albo nawet jakiś kadłub z laminatu co mi sie marzy.

Za pompę wezmę się za tydzien, w weekend ulatniam corsaira a potem delegacja.

Dziękuję wszystkim za poradę za odpowiedz.

 

 

Pawel Maksymczak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ZEOS, ale nie piszesz prawdy - popracuj trochę z agregatami maści różnej i potem porozmawiamy.

 

ps. modelarstwo to moje hobby, a pracuję przy owych agregatach - małych, średnich i Baaaaaardzo dużych - tłokowych, śrubowych a czasmi to nawet membranowe się znajdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się zle zrozumieliśmy mi chodzi o małe agregaty (chłodziarki zamrażarki ) .nie o przemysłowe (chłodnie…)nie neguje twojej wiedzy na ten temat bo ja nie mam doświadczenia z większymi agregatami myślałem ze mówimy tu o agregatach z AGD a nie przemysłowymi mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego się myliłem (moze niepotrzebnie wymieniałem tyle agregatów. )

 

PS . była mowa o agregacie z lodówki i o tym pisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.