Skocz do zawartości

Apm pytanie w sprawie ustawienia aparatury


pkikul
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam mały problem mianowicie po podłączeniu drona do MP i przejściu do Flights Modes podświetlony jest na zielono Flights Mode 4 i tam ustawiłem sobie tryb stabilize. Moja aparatura to Aparatura Turnigy 9xr pro + open tx. Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć, wytłumaczyć co zrobić aby przełączyć sobie na inny tryb np: RTL aby quad sobie wylądował, lub jaki kolwiek inny.

Drugim problemem jaki mam po przeleceniu kilku metrów quad nagle przestaje reagować na stery przechodzi w tryb RTL wznosi się na 10 m i ląduje w miejscu z którego wystartował.

https://drive.google.com/open?id=0By30zzdZKhn6ZmZzMVFBOUExNjg

Do pobrania moje logi.

Mój dron wygląda następująco:

post-14976-0-27138400-1454443269_thumb.jpg

post-14976-0-08196800-1454443287_thumb.jpgpost-14976-0-72121800-1454443301_thumb.jpg

Zdjęcia z MP:
post-14976-0-97704100-1454443185.jpg

post-14976-0-85663200-1454443198.jpg

post-14976-0-79011000-1454443199_thumb.jpg

post-14976-0-91552800-1454443200_thumb.jpg

post-14976-0-44418300-1454443202_thumb.jpg

post-14976-0-92785200-1454443203_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem o co pytasz ...

Czy nie wiesz jak np ustawić w aparaturze np obsługę 6 trybów lotu ?

Czy nie wiesz na jaką kolejność trybów poustawiać w MP ?

Czy po prostu masz problem bo kopter po paru metrach lotu nagle przechodzi w tryb failsafe ?

W każdym z tych przypadków podaj więcej danych co i jak masz skonfigurowane, jaki to dokładnie sprzęt, a najlepiej wstaw fotki ustawień,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do logów nie zaglądałem, ale z screenshotów zaniepokoił mnie włączony parametr GCS FS Enable.

Proponuje sprawdzić jak się zachowa z wyłączony.

 

Ja jednym ze screenshotów widać zasilanie które wskazuje poniżej 1V, a masz ustawione failsafe na 10.1 - testowo bym wyłączył FS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się także rzuca w oczy błędnie ustawiona antena GPS.

W niej znajduje się kompas i musi być ostawiony zgodnie z kierunkiem na APMie.

Patrz mój wątek o Zestawie z Chin.

 

Do tego jeżeli nie latasz z podłączonym Mission Planerem (przez BT czy jakiś inny link) to GCS FS możesz wyłączyć.

Nie wiem jak zrealizowany masz pomiar napięcia, ale przy uruchomionym Battery FS i zbyt niskim napięciu dron będzie wykonywał Land lub RTL(zależnie jak masz ustawione).

 

Ja osobiście wyłączyłem oba wymienione FS'y zostawiając tylko ten od nadajnika na Land.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś udostępnić logi gdzieś indziej, bo tak bez twojego potwierdzenia nie da się ich ściągnąć.

 

Mi się także rzuca w oczy błędnie ustawiona antena GPS.

 

Jakby miał ustawiony błędnie to by mu na RTL spitolił do Chin :)

 

To przełączanie w RTL to albo problem z ustawieniem failsafe w MP albo nie ustawiłeś go w nadajniku (szukaj na tubie pod hasłem V8FR-II failsafe)

 

Logi pewnie wyjaśnią sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem już link publiczny


Mi się także rzuca w oczy błędnie ustawiona antena GPS.
W niej znajduje się kompas i musi być ostawiony zgodnie z kierunkiem na APMie.
Patrz mój wątek o Zestawie z Chin.

Do tego jeżeli nie latasz z podłączonym Mission Planerem (przez BT czy jakiś inny link) to GCS FS możesz wyłączyć.
Nie wiem jak zrealizowany masz pomiar napięcia, ale przy uruchomionym Battery FS i zbyt niskim napięciu dron będzie wykonywał Land lub RTL(zależnie jak masz ustawione).

Ja osobiście wyłączyłem oba wymienione FS'y zostawiając tylko ten od nadajnika na Land.

Antena ustawiona w kierunki Z

post-14976-0-09529300-1454527895_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie RTL które ci się aktywowały pochodzą z błędu FAILSAFE_BATT_1

 

Błąd ten oznacza aktywację powrotu w przypadku spadku napięcia poniżej ustawioną w MP wartość. Więcej info o błędach z logów tu: http://copter.ardupilot.com/wiki/common-diagnosing-problems-using-logs/

 

W tym logu można ładnie zaobserwować, że odpalił ci się RTL w momencie jak napięcie spadło poniżej ~10V (po lewej masz skale 1000=10V)

Analizowałem inne logi i ta sama historia.

Na górze masz błedy na dole tryby (Stabilize a potem RTL) a na wykresie Volty

 

wCphcYc.png

 

Teraz są 2 możliwości, albo faktycznie rozładowałeś pakiet poniżej 10V co jest raczej nieciekawe bo to zdecydowanie za niska wartość.

Druga możliwość ,że masz źle skalibrowane odczyty, polecam ten http://copter.ardupilot.com/wiki/common-3dr-power-module/ artykuł tam masz wszystko wyjaśnione jak taką kalibracje wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję z wyjaśnienie, pakiet nie był rozładowany poniżej 10V ponieważ mam podłączony lipo buzer i ustawioną wartość alarmu na 3,5 więc dał by znać. Obstawiam 2 opcję dziś po pracy przeprowadzę kalibrację lecz czekam jeszcze na piasty do śmigieł ponieważ 2 przestały trzymać.

 

 

Pytanko w sprawie gps czy poprawnie mam ustawiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na RTL wraca ci w punkt albo przynajmniej w okolicę ~2m to nie ma co kombinować.

Z logu wynika, że łapie ci dobrą ilość satelit.

Jedyne co widziałem w logach to chwilowy błąd GPS na początku, ale to pewnie za szybko startujesz i nie czekasz na fix przed lotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lądowania, miałem na ziemi położone drzwi ze starej szafy żeby na śniegu nie siadał i wylądował na tych drzwiach więc myślę, że nie ruszam gps. zostało do opanowania zasilanie i zrobimy próbę, jeszcze z hk jedzie bateria 5200 więc potestujemy.

 

 

Teraz kwestia ustawienia trybów lotu jak mam je przypisać po przełącznik aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak :)

 

Stworzyłem dwie krzywe (jak będą ustawione to kwestia gustu, ważne żeby w dwóch połówkach różnych wykresu).

Następnie ustawiłem mixer jeden który steruje wyjściem zgodnie z krzywa 1 przy pomocy przełącznika 3 pozycyjnego tylko przy włączonym przełącznik dwupozycyjnym i analogicznie dla krzywej 2 przy wyłączonym dwupozycyjnym.

 

Jakoś inaczej nie potrafiłem a tak działa bezbłędnie.

Krzywa 1

99105bdb4feb51bdc196a1c8f65bd049.jpg

 

Krzywa 2

e2e1ef50d37b210eebc8cf937aa58fe0.jpg

 

Miksery widok ogólny (ch5 nas interesuje)

40f45104b0cce9d1e308c81bc0fd365c.jpg

 

Pierwszy dla ch5

55600b4d2097ed39392ba2704b0da717.jpg

e30825430919bb168d12804f5e35dbbd.jpg

 

Drugi dla ch5

6d1311da7f6d16f99477c01bb267cbd9.jpg

2ca656739f42d428e45150ef1ab11c57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego open tx ustawiłem wg tego filmu tylko teraz pytanie jak sprawdzić czy to działa w MP ponieważ w zakładce Flight Modes podświetlone na zielono jest tylko mode 4 i przełaczając przełącznik nic się nie dzieje

 

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=YczzHkRUVxQ


Panowie poryczałem się wiem czemu nie działało bo aby przełączniki działały to trzeba sobie kabelek z amp z KN5 podłączyć do odbiornika Kn5 a ja tego nie zrobiłem szczeniacki błąd, rutyna ale ważne że działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.