Skocz do zawartości

Sposób na wyważenie/sprawdzenie kołpaka (aluminiowego).


hubert_tata

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu mam problem z dosyć dużym kołpakiem aluminiowym (fi 82mm 120g wagi).

Początkowo myślałem, że to wina silnika (chińska podróbka AXI 4130), ale zmieniłem jego mocowanie i problem nie ustąpił.

Ponadto sprawdziłem, że sama podstawa i piasta chyba są proste, bo silniczek ładnie pracuje gdy nie ma zamocowanego stożka (kołpaka) - tak samo nie ma drgań na kołpaku "dwułopatowym" tej samej wielkości.

Po założeniu czaszy kołpaka, przy pewnych prędkościach powstają bardzo duże drgania i wygląda na oko, że "czubek" kołpaka nie jest w osi.

 

Może ma ktoś pomysł na wyważenie/sprawdzenie geometrii kołpaka aluminiowego.

 

kolpak1.jpg

kolpak2.jpg

kolpak3.jpg

 

Edit

Śmigło wyważone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tokarce wyszło na jaw, że jest niesamowita asymetria czaszy kołpaka.

Nawet bez czujnika było widać bicie w połowie czaszy.

Pierwszym razem przetoczyłem lekko kołpak (zabieliło ok 1/3 powierzchni) i sprawdziłem - zero poprawy.

Przetoczyłem cały kołpak (tylko z zewnątrz) i jest prawie ok - przy pewnych obrotach wpada w rezonans, ale nie jest już tak strasznie.

Sprawdziłem też kompletny kołpak na wyważarce i dołożyłem ciężarek (śrubkę ok 2,5g) wkręconą w podstawę kołpaka (do czaszy nie umiałem przymocować).

Wyważenie jest/wydaje się prawidłowe, ale bicie przy połowie wychylenia drążka gazu nie ustąpiło.

Jak mi starczy cierpliwościl, to może jutro coś pokombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.